Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Książka o Żydach z Piły: potrzebne są pieniądze przetłumaczenie

Agnieszka Kledzik
Książka o Żydach z Piły
Książka o Żydach z Piły
Książka o Żydach z Piły została napisana przez Petera Simonsteina Cullmana. Autor mieszka w Stanach Zjednoczonych, publikacja została napisana w języku angielskim. Czy będzie przetłumaczona na język polski?

Trwa zbiórka pieniędzy na polską wersję książki History of the Jewish Community of Schneidemuhl - 1641 to the Holocaust, czyli Historii społeczności żydowskiej w Pile - od 1641 roku do Holocaustu. Autorem książki o Żydach z Piły, która liczy 390 stron jest Peter Simonstein Cullman.

- Książkę otrzymaliśmy od pani Marjan Kampmeijer - Piller z Amsterdamu podczas wizyty w Pile z okazji jej 65. urodzin - wyjaśnia Artur Łazowy ze Stowarzyszenia Effata. - Korespondencyjnie poprosiłem autora mieszkającego obecnie w USA, o pozwolenie na tłumaczenie i wydanie książki w Polsce, zgodził się i bardzo ucieszył - dodaje.

Książka stanowi jedyne kompendium wiedzy o historii, życiu codziennym oraz kulturze społeczności żydowskiej w Pile. Stanowi próbę odtworzenia losów tych często już zapomnianych mieszkańców miasta. Zawiera bogaty materiał ikonograficzny i źródłowy.

>>> Zobacz też: Wszystko o plebiscycie Człowiek Roku 2013

Stowarzyszenie planuje wydać książkę o Żydach z Piły w formie papierowej (jedynie sto egzemplarzy) oraz elektronicznej. Publikacja nie będzie sprzedawana, ma trafić za darmo do szkół i bibliotek, a wersje papierowe do darczyńców.

- Obchody 500-lecia Piły stanowią sprzyjający moment oraz inspirację do upamiętnienia wspólnoty żydowskiej, która zamieszkiwała miasto, bo niestety, ta część naszej wspólnej historii jest słabo znana mieszkańcom Piły - przekonuje Artur Łazowy.

Historia społeczności żydowskiej rozpoczyna się wraz z przybyciem ludności żydowskiej do miasta. Według przekazów już w 1550 roku istniała w Pile gmina żydowska. Były to początkowo trzy domy, ale później liczba ludności żydowskiej stopniowo wzrastała.

W 1626 roku Piłę strawił wielki pożar, który rozpoczął się w domu Joachima - Żyda mieszkającego tuż przy kościele parafialnym. Po pożarze królowa Konstancja, żona Zygmunta III Wazy, opiekunka miasta przysłała do Piły swego sekretarza Samuela Tarjowskiego, któremu poleciła opracować zupełnie nowy plan zabudowy. Powstała dzielnica żydowska. Żydzi na przestrzeni wieków tworzyli dobrobyt tego maista, zajmowali się handlem, głównie sprzedażą sukna i wełny, rzeźnictwem oraz wyszynkiem piwa i miodów.

Historia tej społeczności kończy się w pierwszej połowie lutego 1940 roku, kiedy to pozostałych w Pile Żydów na skutek polityki nazistowskich Niemiec wywieziono wraz z ludnością żydowską z innych okolicznych miejscowości i ulokowano w barakach pod Lublinem.

Cegiełkę na wydanie książki o Żydach z Piły można kupić TUTAJ

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto