Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

340 milionów złotych po raz pierwszy. Piła planuje budżet na 2019 rok. Sprawdź największe inwestycje!

[email protected]
Ewelina Ślugajska, skarbnik miejski i prezydent Piotr Głowski na konferencji poświęconej projektowi budżetu na 2019 rok
Ewelina Ślugajska, skarbnik miejski i prezydent Piotr Głowski na konferencji poświęconej projektowi budżetu na 2019 rok Fot. Agnieszka Świderska
Wyborcze budżety mają to do siebie, że trudno je przebić. Tak samo będzie z budżetem na 2019 rok. W porównaniu z ubiegłorocznym projekt budżetu jest o dziesięć mln złotych chudszy, ale i tak jest w nim ponad 340 mln złotych.

Ponad 33 mln złotych na inwestycje - to najważniejsza liczba w projekcie przyszłorocznym budżecie. Niewykluczone, że w ciągu roku przekroczy 45 mln złotych. W tym roku do budżetu trafiło kilkadziesiąt milionów złotych w postaci unijnych i krajowych środków. Apetyty na Placu Staszica na przyszły rok są równie duże.

- Mamy już kilka projektów złożonych do dofinansowania, kilka kolejnych projektów czeka w poczekalni bądź jest na etapie dokumentacji - mówi Ewelina Ślugajska, skarbnik miasta.

Wydawania ponad stan nie będzie. Zero kredytów, zero obligacji i zero podwyżek. Przynajmniej na początku. Za to nadwyżka w wysokości prawie 12 mln złotych ma być w całości przeznaczona na spłatę długu, który sięga 103 mln złotych .

A co na liście inwestycji? Rozpoczyna się drugi etap rewitalizacji Wyspy, który nieodwołalnie zmieni centrum Piły. W 2019 i 2020 roku inwestycje na Wyspie i terenie przyszłych Pilskich Plantów pochłoną kilkanaście milionów złotych - pierwsze 8 mln złotych w przyszłym roku. Rozpoczyna się także budowa Dynamicznego Systemu Informacji Pasażerskiej, która upodobni ulice Piły do ulic Poznania czy Wrocławia. Na przystankach pojawią się elektroniczne tablice z rzeczywistym czasem odjazdu autobusów; informacja będzie przekazywana na bieżąco z trasy.

Będą kolejne inwestycje w tabor autobusów komunikacji miejskiej. Jeszcze w tym roku miasto chce podpisać umowę z marszałkiem na dofinansowanie zakupu 13 nowych autobusów. Na ulice trafią już w przyszłym roku. Przysłowiową kropką nad i będzie Zintegrowane Centrum Przesiadkowe przy Zygmunta Starego, z którego korzystać będą nie tylko pasażerowie miejskich autobusów, ale także prywatnych przewoźników.

Zaplanowany jest także milionowy zastrzyk dla TBS, który w przyszłym roku ma ruszyć z budową nowego bloku na Andersa. Z kolei “Okrąglak” na Okólnej i budynek przy Niepodległości, gdzie mieszczą się placówki Pilskiego Centrum Pomocy Bliźniemu Monar-Markot mają po rewitalizacji otrzymać drugie życie.

Na liście inwestycji drogowych jest dokończenie budowy ulicy Wawelskiej, budowa ulicy Kukułczej oraz przebudowa skrzyżowania ulic Okólnej, Tucholska i Roosevelta w rondo. Dlaczego nie ma na niej przynajmniej 3 mln złotych jako wkładu własnego na dokończenie przebudowy ulicy Bydgoskiej? Miasto czeka jeszcze na podpis wojewody, który obiecał dołożyć na Bydgoską drugie 3 mln złotych. Będzie też dodatkowy milion od powiatu na inwestycje w drogi powiatowe.

Krótka jest na razie lista inwestycji w oświacie, którą otwiera dokończenie budowy hali oraz budowa wielofunkcyjnego boiska przy Szkole Podstawowej nr 6, a zamyka budowa hali sportowej przy SP nr 7. Miasto liczy, że sięgnie po środki z programu Jessica 2, co pozwoli dopisać do tej listy termomodernizację SP nr 5, SP nr 2, Przedszkola nr 4 oraz już do innej listy - hali sportowej przy Żeromskiego, gdzie planowana jest również wymiana oświetlenia na led.

Na wszelki wypadek. Tak można nazwać inwestycję w rozbudowę systemu szybkiego reagowania w stanach klęsk i katastrof. Na wymianę 30-letnich syren alarmowych i stworzenie systemu z prawdziwego zdarzenia miasto chce przeznaczyć ponad 760 tys. złotych. Warto jeszcze wspomnieć o 3 mln złotych na inwestycje w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Skąd miasto weźmie na to wszystko pieniądze? Największą pozycją w budżecie jest udział gminy w podatkach stanowiących dochód państwa- 37 procent w 38,8 PIT i 6,7 procent w CIT. To ponad 90 mln złotych. Z kolei wpływy z podatków i opłat lokalnych to dopiero czwarta pozycja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto