Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

40 lat pilskiej sekcji Aikido. Przyjdź na trening i zobacz, jak wyglądają zajęcia!

MN
W sobotę i niedzielę (19 i 20 maja) w SP nr 4 przy ul. Grabowej odbędzie się seminarium. Treningi poprowadzi Sensei Roman Hoffmmann.

W sobotę zajęcia dla dzieci odbędą się w godz. od 13.30 do 14.30, a dla dorosłych od 15.00 do 18.30. W niedzielę osoby dorosłe będą mogli potrenować także w godz. od 10.00 do 11.30.

HISTORIA KLUBU
W październiku 1978r. decyzją Zarządu TKKF Ogniska „Piast” w Pile została powołana sekcja sztuki walki obronnej AIKIDO. W ramach sekcji sportów walki dołączono sztuki walki jako sztuka walki obronnej. Przesłanką do powstania sekcji aikido była propozycja Piotra Borowskiego (we wrześniu 1978r.), któremu towarzyszył pan Roman Widawski. Zdołali oni przekonać Leszka Zielińskiego, ówczesnego prezesa Ogniska TKKF „Piast”, do założenia pierwszej w Pile i jednej z pierwszych w Polsce sekcji Aikido – japońskiej sztuki walki, uważanej również za
najdoskonalszą etycznie formę samoobrony. Na najwyższym poziomie umiejętności aikido, przeciwnika
obezwładnia się w taki sposób, aby nie zrobić mu krzywdy.

Pierwszymi instruktorami pilskiej sekcji byli: Piotr Borowski i Roman Widawski. Treningi odbywały się wówczas w sali gimnastycznej SP Nr 8 w Pile i były nieregularne. Zostały ograniczone treningi karate i judo do jednego dnia w tygodniu. Brak materacy spowodował przeniesienie zajęć do SP Nr 4 w Pile. Do sprawozdania GUS-owskiego za rok 1978 została wpisana, w rubryce „nowe zespoły”, sekcja aikido z liczbą 24 członków, w tym 4 kobiety. W rok później w 1979, do sprawozdania GUS wpisano liczbę 23 członków, w tym 8 kobiet.

Od 1981 roku prowadzącym sekcję zostają instruktorzy Wyższej Oficerskiej Szkoły Samochodowej
w Pile. Napływ nowych członków do sekcji, na co dzień słuchaczy WOSS, stworzył szanse zmiany
miejsca odbywania treningów. Dzięki dobrej współpracy TKKF w zakresie kultury fizycznej Komendant
WOSS w Pile wydał zgodę na korzystanie z sali gimnastycznej WOSS – obecnie już nieistniejącej.

Sekcja aikido Pilskiego TKKF Ogniska „Piast” pozyskuje wsparcie kadrowe w osobie Mirosława
Kellera – instruktora aikido, będącego wówczas również słuchaczem WOSS w Pile. W okresie „stanu wojennego” na przełomie lat 1981/1983 pilska sekcja odnotowała trudności. Były one wynikiem dużego zainteresowania członkami sekcji karate, judo i aikido przez ówczesne służby specjalne. Sztuki walki i sporty walki stały się przysłowiowym „oczkiem w głowie”. Problem odbywania regularnych spotkań - treningów, brak zgody odpowiednich władz, spowodowały spowolnienie działalności sekcji. Obowiązek prowadzenia bardzo ścisłej ewidencji obecności osobowej według zadanego wzoru dla sekcji sportów walki i sztuki walki spowodował zawieszenie działalności
sekcji karate, judo i aikido. Z uwagi na oddelegowanie służbowe Artura Chwiesiukowicza sekcja była
bez osoby prowadzącej. Jednak trwało to krótko, bo już w roku 1984 instruktorem prowadzącym zostaje Zenon Szpek.

Sekcja aikido TKKF Ogniska „Piast” w Pile wznowiła działalność w hali sportowej Podoficerskiej Szkoły MO. Od tego momentu sekcja nabrała rozpędu, ilość członków znacznie wzrosła. Zajęcia przeniesione zostały do dużej sali sportowej Szkoły Podstawowej nr 4 w Pile. Zenon Szpek jako instruktor prowadzący miał wsparcie instruktorów: Mirosława Kellera, Barbary Siluk i Jarosława Nowakowskiego.

W drugiej połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia, aikido w Polsce zaczęło się dynamicznie rozwijać. Dotyczyło to również pilskiej sekcji Aikido w TKKF Ognisko „Piast”. W latach 1985/1986 stan osobowy sekcji karate, judo i aikido zwiększył się do 156 członków, w tym do 136 w sekcji aikido. Stan osobowy Ogniska „Piast” wzrósł do 450 członków.

Z uwagi na obowiązki służbowe w połowie roku 1987r. opuścił sekcję instruktor prowadzący, Zenon Szpek. Jednak zadbał o ciągłość kadry instruktorskiej, wysyłając na odpowiedni kurs adeptów sztuki walki, byli to: Barbara Siluk , Jarosław Hoppe i Jarosław Nowakowski.

Od połowy roku 1987 roku, najpierw jako instruktorzy pomocniczy, później jako instruktorzy prowadzący Barbara Siluk oraz Jarosław Hoppe podjęli się wspólnego prowadzenia sekcji. Ponownie sekcja aikido odbywała treningi w hali sportowej KS „Gwardia” w Pile, czego wynikiem stało się zwiększenie oferty treningowej o drugą, bardzo dobrze wyposażoną salę do ćwiczeń. Jarosław Hoppe po paru latach opuścił jednak sekcję i została ona pod opieką Barbary Siluk. W latach od 1985 do 2000 członkowie sekcji uczestniczyli w letnich szkołach aikido i stażach. Sekcja dawała liczne pokazy nabytych umiejętności dla mieszkańców Piły i ościennych miejscowości, np. Złotowa czy Wałcza, a adepci sztuki regularnie uczestniczyli w krajowych i zagranicznych seminariach. Mogli oni dodatkowo
brać udział w corocznych letnich obozach organizowanych przez macierzystą sekcję.

Do Piły zaczęli wreszcie przyjeżdżać goście z zagranicy. Dzięki staraniom Barbary Siluk pilska sekcja miała okazję gościć mistrza ki-aikido z Danii, Karstena Mullera (2 dan). Była to okazja do pokazania innego nurtu aikido. Następni mistrzostwie, tym razem już z samej Japonii, dotarli do Piły w roku 1993. Na przełomie kwietnia i maja tegoż roku Pilska Sekcja Aikido miała okazję gościć (przez trzy tygodnie) panią Ando Yoko (4 dan) wysłaną do Polski z ramienia japońskiej organizacji rządowej. Prowadziła ona regularne treningi oraz zorganizowany w tym czasie regionalny staż aikido. Podczas pobytu Pani Ando, w ramach prywatnej wizyty, odwiedził Piłę jej kolega pan Kobayashi Hiroaki (4 dan). Miała więc pilska sekcja okazję równocześnie gościć i pobierać intensywne nauki u dwóch mistrzów aikido z Hombu Dojo w Tokio (kwatera główna aikido).

W czerwcu 1994 roku dzięki staraniom Barbary Siluk, odbyła się w Pile Letnia Szkoła Aikido – największa i najważniejsza impreza szkoleniowa Polskiego Aikido. Letnią Szkołę Aikido poprowadził Sensei z Hombu Dojo pan Sugawara Shigeru. Była to impreza o zasięgu międzynarodowym.

W 1995 roku ówczesne władze Piły na wniosek Zarządu Ogniska „Piast” uhonorowały Barbarę Siluk nagrodą Prezydenta Miasta za jej działalność związaną ze szkoleniem i propagowaniem aikido. Nagroda ta była wielkim uhonorowaniem dla pracy Barbary Siluk jako instruktora i opiekuna sekcji. Od połowy 1995r. w prowadzeniu zajęć sekcji czynnie pomagali: Maciej Brąszkiewicz, Leszek Czapiewski i Andrzej Kasprowicz, który przejął sekcję od 2000 roku i z powodzeniem prowadzi ją do dnia dzisiejszego podnosząc swoje kwalifikacje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto