Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

40 minut w kosmosie. Planetobus pełen kosmicznych pokazów i kosmicznych wrażeń [PRZEPIS NA RAKIETĘ]

TR
W Planetobusie można polecieć na przykład na Saturna
W Planetobusie można polecieć na przykład na Saturna Fot. Agnieszka Świderska
4-letni Tomek, 10-letni Filip i 15-letnia Agata nie mają wątpliwości, że będziemy latać w kosmos, tak jak podróżujemy teraz po świecie. Nie tylko latać, ale także mieszkać na Marsie. Na razie mają za sobą kosmiczną podróż w Planetobusie, mobilnym planetarium Centrum Nauki Kopernik, który na dwa dni przyjechał do Piły.

W Pile planetobus "zaparkował" w hali sportowej Zespołu Szkół Gastronomicznych. I to właśnie tam w samym środku miasta można było przeżyć swoją pierwszą wyprawę w kosmos. Obejrzeć z bliska nie tylko Ziemię i Księżyc, ale także Marsa, Saturna i jego księżyce. Była także wyprawa poza naszą galaktykę. Można było także podejrzeć Czarną Dziurę, która wbrew pozorom, wcale nie jest czarna. A przewodnikiem w kosmicznej podróży byli edukatorzy z Centrum Nauki Kopernik.

- Podobało mi się jak Ziemia leciała na nas. To było takie jakby 3D - mówi 10-letni Filip. - W kosmosie jest piękne jest to, że normalnie wszystko jest w porządku. I możemy zobaczyć piękne gwiazdy. Kiedy będziemy latać w kosmos? Rakiety już się budują. Myślę, że za dwa lata.

W kosmosie jest piękne jest to, że normalnie wszystko jest w porządku

W kosmos chętnie poleciałby także 4-letni Tomek, a dla 15-letniej Agaty możliwe są nie tylko turystyczne loty w kosmos, ale także kolonia na Marsie. Na pewno po wizycie w Planetobusie będzie częściej patrzeć w niebo i wypatrywać gwiazdozbiory oraz planety.

Mobilne planetarium będzie w Pile jeszcze jutro. Niestety, lista chętnych już od poniedziałku jest zamknięta.

Planetobus przyjechał do Piły w ramach projektu Nauka dla Ciebie realizowanego przez Centrum Nauki Kopernik wraz z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Pomysłodawcą ściągnięcia go do Piły było pilskie starostwo. Pomogła poseł Marta Kubiak.

Wszyscy odwiedzający Planetobus otrzymali Poradnik młodego naukowca z poradami przydatnymi do samodzielnej obserwacji nieba, kosmicznymi ciekawostkami i eksperymentami inspirowanymi życiem astronautów. Można w nim znaleźć także wiele ciekawych przepisów, w tym przepis na rakietę.

Przepis na rakietę wg. Centrum Nauki Kopernik

Przygotuj:

- plastikową butelkę (1,5 l lub większą)
- rurę i wąż od odkurzacza
- szeroką taśmę klejącą
- kartkę A4

Eksperymentuj:
Końcówkę węża od odkurzacza połącz z szyjką butelki i sklej szczelnie taśmą klejącą. Drugą część węża połącz z rurą. Kartkę zwiń w rulon o średnicy pasującej do rury od odkurzacza. Tak, by łatwo było nasunąć papier na rurę. sklej rulon i zamontuj na rurze. Masz już rakietę zainstalowaną na wyrzutni! Trzeba jeszcze tylko skręcić wolną końcówkę rulonu (stworzyć czubek rakiety). Dla pewności, uszczelnij skręt taśmą klejącą. Gotów do startu? Trzymając rurę i celując rakietą w górę, skocz na butelkę! Wzrost ciśnienia powietrza powoduje wystrzelenie rakiety.

UWAGA! Najlepiej wykonaj to doświadczenie w dużym, pustym pomieszczeniu lub na zewnątrz. Nie celuj w inne osoby i delikatne przedmioty.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto