Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

49 milionerów w trzech powiatach. Najwięcej w pilskim: aż 34 osoby

Monika Kaczyńska, Ewa Auer
Pod względem liczby milionerów Wielkopolska zajmuje trzecie miejsce w kraju. W powiecie pilskim w 2011r. aż 34 osoby zarobiły ponad milion i zapłaciły blisko 14 mln zł podatku

1308 osób w Wielkopolsce w 2011 roku zarobiło ponad milion złotych - wynika z danych Izby Skarbowej w Poznaniu. Choć liczba milionerów od poprzedniego roku wzrosła, to jednak do rekordowego roku 2008 wciąż nieco nam brakuje. Wtedy zarobki przekraczające milion złotych osiągnęło o 131 osób więcej niż w 2011 roku.
Na czym Wielkopolanie zarabiają miliony?

- Wbrew stereotypom nie są to dochody np. z giełdy - informuje Małgorzata Spychała - Szuszczyńska z Izby Skarbowej w Poznaniu. - 85 proc. podatników, którzy osiągnęli dochody powyżej miliona złotych to prowadzący działalność gospodarczą, płacący podatek liniowy.

Największa grupa milionerów mieszka i pracuje w Poznaniu i powiecie poznańskim aż 601 milionerów. W pozostałych częściach Wielkopolski o dochody powyżej miliona jest trudniej. W Kaliszu i powiecie kaliskim jest ich 63, w Koninie 61, w Lesznie 47, w Pile zaś 34.

Najmniej osób zarobiło ponad milion złotych w Złotowie - było ich zaledwie 6, tylko nieco więcej w Międzychodzie (7) i w Czarnkowie (9).

W porównaniu z poprzednim rokiem liczba wielkopolskich milionerów wzrosła o 11,3 proc. To plasuje nasze województwo mniej więcej w środku stawki. Szybciej niż u nas milionerów przybywa np. w dolnośląskim, opolskim, śląskim, a także kujawsko-pomorskim czy zachodniopomorskim, choć spośród wymienionych większą liczbę milionerów zanotował jedynie Śląsk. Tam było ich 1576.

Czy rosnąca liczba milionerów oznacza, że jesteśmy coraz zamożniejsi?

- Trudno z tych danych wyciągnąć taki wniosek - stwierdza dr Tomasz Bojkowski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. - Zwłaszcza że w tej grupie są i osoby, które próg przekroczyły nieznacznie, ale i tacy, którzy zarabiają po kilka bądź kilkanaście milionów złotych. Biorąc pod uwagę inflację, uznałbym raczej, że taki wzrost dowodzi pewnej stabilizacji. Część osób technicznie rzecz biorąc przekroczyła próg miliona złotych zarobków, ale nie oznacza to, że ich dochody realnie znacząco wzrosły - wyjaśnia.

Powiat pilski

Powiat pilski pod względem liczby milionerów wybija się na tle innych powiatów w Wielkopolsce. Jest w czołówce. Mieszka tu aż 34 milionerów, kiedy w sąsiednich: czarnkowsko-trzcianeckim: 9, a złotowskim zaledwie 6. Milionerzy z powiatu pilskiego rozliczyli się w Urzędzie Skarbowym w Pile. Co ciekawe, ponadmilionowe dochody za rok w 2011 wykazało aż o 10 osób więcej, niż jeszcze rok wcześniej. Milionerów więc znacznie przybyło, a dynamika wzrostu jest wysoka, bo wynosi aż 30 procent.

Co warto zaznaczyć, 31 osób z tej grupy uzyskało ponadmilionowe dochody z prowadzenia działalności gospodarczej, a jedynie 3 osoby z pracy najemnej. Wszyscy jednak zapłacili fiskusowi łącznie 13 mln 720 tys. zł. Milionerzy, którzy uzyskali tak wysokie dochody, rozliczali się, korzystając z podatku liniowego (19 proc.), pozostali składali PIT 37 jak każdy z nas.

W jakich branżach można dorobić się milionów?

- Podatnicy o największych dochodach zajmują się produkcją w branży spożywczej, transportem drogowym, mediami informacyjnymi, hotelarstwem, budownictwem, produkcją i sprzedażą konstrukcji metalowych i hurtową sprzedażą paliw - brzmi odpowiedź z Urzędu Skarbowego w Pile.

Zapytaliśmy naczelnika US w Pile, czy robią na nim wrażenie tak wysokie dochody podatników.

- Jeżeli przeglądam zeznanie podatkowe to traktuję je jak wykaz cyfr i cieszę się, jak wszystko się zgadza, nie zapamiętuję nazwisk. Poza tym podchodzę do tego bardzo pozytywnie, bo oznacza to dużą rentowność firm, wyższe podatki. Czy zazdroszczę? Należy pamiętać, że im większe dochody, tym większy stres, więcej godzin pracy, większa odpowiedzialność i ryzyko. Każdy sukces ma zawsze dwie strony medalu - podsumowuje Andrzej Jaroszewicz.

Nazwiska milionerów są oczywiście tajne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto