Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet powiatu pilskiego na 2012 rok. Nie będzie deficytu, inwestycje za 17 milionów

DB
W przyszłym roku nie będzie dziury w budżecie powiatu. Na inwestycje przeznaczono tylko 17 milionów złotych

Po raz pierwszy od ośmiu lat powiat pilski będzie miał zrównoważony budżet. W przyszłym roku nie będzie jednak dużych inwestycji. Na ten cel powiat chce przeznaczyć jedynie 17 milionów złotych.

W 2012 roku powiat pilski planuje wydać ponad 141 milionów złotych. Do kasy powiatu ma wpłynąć blisko 140 milionów złotych. Brakujące 1,5 miliona złotych zostanie pokryte z wolnych środków. W ten sposób po raz pierwszy od dawna uda się uniknąć budżetowej dziury oraz wzrostu zadłużenia.

DROGI
Najwięcej pochłoną inwestycje drogowe, na które przeznaczono ponad 15,7 miliona złotych. Większość tej kwoty, bo aż 14,1 miliona złotych to koszt budowy obwodnicy południowej powiatu na odcinku Ruda (gm. Wyrzysk) - Ujście. Blisko 52-kilometrowa droga będzie gotowa w połowie roku.

Za 100 tysięcy złotych zostanie przebudowana droga Kruszki (gm. Łobżenica) - Kijaszkowo (gm. Wysoka). Z kolei w Byszewicach (gm. Kaczory) powstanie ciąg rowerowo - pieszy, który ma kosztować 152 tysiące złotych. Nowy chodnik za 313 tysięcy złotych dostaną też mieszkańcy Chrustowa (gm. Ujście). Ponadto powiat dołoży 1 milion złotych gminie Piła na utrzymanie i remonty dróg.

SPRZĘT
122 tysiące złotych ma kosztować zakup nowego sprzętu komputerowego i kopiującego wraz z oprogramowaniem dla starostwa powiatowego, natomiast nowy sprzęt, który będzie wykorzystywany w ośrodkach dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej będzie kosztował 260 tysięcy złotych.

REMONT STRAŻNICY

Zaledwie 10 tysięcy złotych wystarczy na przygotowanie dokumentacji na przebudowę instalacji dostarczającej ciepłą wodę w budynku strażnicy przy ulicy Lelewela. Na remizie zostaną też zamontowane kolektory słoneczne.

DOM POMOCY SPOŁECZNEJ

W przyszłym roku zostaną przebudowane pomieszczenia Domu Pomocy Społecznej w Pile, które będą służyły do rehabilitacji. Koszt remontu oszacowano na 330 tysięcy złotych.

DŁUG
Chociaż nie będzie dziury budżetowej, powiat ma do spłacenia długi z lat poprzednich. Na spłacenie rat kredytu będzie potrzebne ponad 6,4 miliona złotych. Dług powiatu na koniec roku powinien wynieść około 40 milionów złotych.

OPOZYCJA KRYTYKUJE
Dyskusja nad zaproponowanym projektem budżetu była krótka. Tylko radny SLD Zenon Kułaga wytknął kilka niedoskonałości.

- Tworzenie budżetu to sprawdzian skuteczności i menedżerskich umiejętności. Jako opozycja przyglądaliśmy się z trwogą projektowi. W znacznym stopniu czerpiemy dochody z budżetu państwa i środków europejskich, a te mogą się skurczyć. Mimo to skonstruowanie budżetu z niewielkim deficytem to sukces. Teraz trzeba sobie życzyć, by budżet realizować właściwie - mówił Zenon Kułaga.

Z kolei starosta oraz radni z klubu koalicyjnego podkreślali, że zaproponowany budżet jest skonstruowany na miarę możliwości powiatu.

- Spełnienie wszystkich oczekiwań jest niemożliwe, tym bardziej że ogranicza nas ustawa o finansach publicznych. Należy jednak pamiętać, że tylko w ostatnich czterech latach zainwestowaliśmy 80 milionów złotych - mówił starosta Mirosław Mantaj.
Radni jednogłośnie przyjęli budżet na 2012 rok.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto