Odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj-Zamek

Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: Marcin Gołębiowski - Naczelnik Gabinetu Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, Ryszard Standio - Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile, Anna Majewska – ekspert z Departamentu Edukacji Ekologicznej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz Stanisław Zalewski - Nadleśniczy Nadleśnictwa Krucz. Oddawany do użytku obiekt poświęcił zaś ks. Stanisław Oracz - Kapelan Pilskich Leśników.

Zgromadzonych w Sali Konferencyjnej gości z historią zabytkowej Masztalarni Zamku w Goraju zapoznał Roman Chwaliszewski - Kierownik Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Pile. O przebudowie zabytkowego obiektu i dostosowaniu go do potrzeb Centrum Promocji Lasów Państwowych Goraj-Zamek opowiedział gospodarz terenu Stanisław Zalewski – Nadleśniczy Nadleśnictwa Krucz.

Po zakończeniu części oficjalnej gości zwiedzili obiekt i zapoznali się z możliwościami wykorzystania go do celów edukacyjnych, konferencyjnych oraz do przeprowadzania zajęć terenowych.
Edukacja w Centrum Promocji LP Goraj – Zamek to głównie tzw. „Lekcje przyrody” prowadzone zgodnie z hasłem „poznać, przeżyć, zrozumieć" które umożliwią dzieciom, młodzieży oraz osobom dorosłym przyswojenie wiedzy o lesie, leśnictwie, środowisku przyrodniczym. Zajęcia odbywają się w Sali Edukacyjnej Małej (dla maksymalnie 40 osobowych grup).

Dla wszystkich odwiedzających przygotowano Salę Wystawy Przyrodniczej, która jest ekspozycją w układzie spójnych ze sobą dioram przyrodniczych, przedstawiających cykle rozwojowe lasu, od nasiona poprzez uprawę, młodnik, tyczkowinę, drągowinę, aż po drzewostan dojrzały. Przemyślana aranżacja sali, wykorzystanie światła i dźwięków zaczerpniętych wprost ze środowiska naturalnego sprawiają, że zwiedzający salę mogą poczuć się jak w lesie. W trakcie zwiedzania można skorzystać z pomocy przewodnika, jednak jej innowacyjny charakter pozwala na uzyskiwanie dodatkowych informacji na tematy leśne w zainstalowanych przy wystawach ekranach dotykowych.

W Sali Wystawy Historycznej zaprezentowano historię Lasów Państwowych, Puszczy Noteckiej oraz rodziny Hochbergów – założycieli zamku w Goraju. Znajdziemy tutaj również m.in. multimedialną mapę Polski z podświetlonymi Parkami Narodowymi, Leśnymi Kompleksami Promocyjnymi, pasmami i szczytami górskimi, rzekami, jeziorami. W gablotach usytuowanych na ścianach zamieszczone są ciekawostki z terenu nadleśnictw RDLP w Pile.

Gości zapoznano także z możliwościami organizacyjnymi Centrum. Znajdują się tu dwie dobrze wyposażone, klimatyzowane sale konferencyjne. Duża Sala Konferencyjna przeznaczona jest dla dużych grup w ramach konferencji, seminariów, sesji oraz innych imprez, w których bierze udział do 190 osób. W Małej Sali Konferencyjnej na parterze można prowadzić narady, szkolenia czy warsztaty dla 60-osobowych grup.

Urząd miasta

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!