Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Czas zawodowców" - wyróżnienie dla szamotulskiego technikum! [ZDJĘCIA]

Magda Prętka
W ramach projektu "Czas zawodowców" młodzież podnosiła swoje kwalifikacje
W ramach projektu "Czas zawodowców" młodzież podnosiła swoje kwalifikacje Archiwum ZS nr 3
"Czas zawodowców" to projekt skierowany do uczniów z Wielkopolski. Brali w nim udział również uczniowie technikum działającego w ramach Zespołu Szkół nr 3 w Szamotułach. Dyrektor, Jacek Kucnerowicz otrzymał podziękowanie za aktywny udział szkoły w tym przedsięwzięciu

O niemałym wyróżnieniu szamotulskiego Zespołu Szkół nr 3 , którym kieruje Jacek Kucnerowicz pisaliśmy już kilka tygodni temu. I choć obecnie uczniowie cieszą się z wakacyjnej przerwy od nauki, warto nieco dokładniej przyjrzeć się projektowi „Czas zawodowców”, przez który całe to, bardzo pozytywne zresztą, zamieszanie.

Przypomnijmy zatem – dyrektor Kucnerowicz odebrał z rąk Marzeny Wodzińskiej, Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego oraz prof. Adama Hamrola z Politechniki Poznańskiej, podziękowania za udział szkoły w projekcie „Czas zawodowców – wielkopolskie kształcenie zawodowe”. Co więcej jednak – szamotulskie technikum działające w ramach ZS nr 3 było jedną z 70 szkół biorących udział w największym projekcie edukacyjnym wspierającym kształcenie zawodowe w naszym województwie.

Dlaczego było to takie istotne? Otóż, w ramach „Czasu zawodowców” uczniowie ponad połowy wielkopolskich techników nie tylko poszerzali swą wiedzę, ale i doskonalili umiejętności, często nabywając przy tym nowe kwalifikacje. Młodzi otrzymali bowiem internetowy system łączący ich z pracodawcami, nowoczesne laboratoria praktyk zorganizowanych przez Politechnikę Poznańską dla logistyków, handlowców i ekonomistów, wsparcie w poszukiwaniu praktyk zawodowych oraz program płatnych staży dla najlepszych. Wdrożono również kształcenie modułowe oraz zajęcia e-learningowe w szkołach. Na dodatek, dzięki projektowi Zespół Szkół nr 3 wzbogacił się o pomoce dydaktyczne. W placówce powstała mobilna pracownia komputerowa z 32 laptopami, pojawiły się 3 tablice interaktywne, drukarki kodów paskowych z oprogramowaniem, modele pojazdów, podręczniki. Wyposażono też pracownię handlową i logistyczną.

– 3 klasy odbywały zajęcia metodą projektu, co pozwoliło im wzbogacić swoje kompetencje personalno – społeczne oraz bliżej poznać zawód, w którym rozpoczęli naukę – mówi dyrektor Jacek Kucnerowicz – Od roku szkolnego 2013/14 logistycy, handlowcy i ekonomiści odbywają tygodniowe praktyki w laboratoriach zlokalizowanych w Poznaniu i Pile a przygotowanych przez Politechniką Poznańską. Praktyki są dla uczniów całkowicie bezpłatne. Młodzież z tegorocznych klas trzecich w zawodzie handlowiec została w ramach tygodniowego kursu przeszkolona w obsłudze kas fiskalnych, a prawie 50 logistyków przeszło przeszkolenie z obsługi wózków widłowych i uzyskało odpowiednie certyfikaty. Te dodatkowe umiejętności pozwolą im w przyszłości znacznie łatwiej poruszać się po rynku pracy – dodaje.

Warto wyróżnić wspomniany wcześniej internetowy system łączący młodych z pracodawcą. W praktyce uczniowie rejestrują się w panelu i wypełniają listę swoich umiejętności/kwalifikacji. Na bazie tych informacji system kojarzy ich pracodawcami (dostępnymi w bazie), którzy poszukują praktykantów, bądź stażystów. Panel wskazuje również luki, które warto byłoby uzupełnić np. w zakresie znajomości języka, czy ukończonych kursów. Daje zatem swojego rodzaju wskazówki w zakresie podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Projekt będzie kontynuowany w ZS nr 3 w kolejnych latach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto