Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?

abcZdrowie.pl
by kc7fys / CC BY 2.0 (flickr)
Olśniewająco białe zęby? To możliwe! Poznaj sposoby bezpiecznego wybielania zębów.

Uśmiechnięte twarze celebrytek sprawiają, że z większą uwagą przyglądamy się własnym zębom – takie porównanie często wypada jednak na naszą niekorzyść. Możemy wprawdzie tłumaczyć sobie, że nie każdy ma szczęście posiadać idealne uzębienie, ale fakt pozostaje faktem – przy odrobinie chęci (środki finansowe także się przydadzą) możemy wyraźnie poprawić wygląd zębów. Pierwszym krokiem do olśniewającego uśmiechu jest zwykle wybielenie zębów.

Na czym polega zabieg rozjaśniania szkliwa?

Wybielanie zębów polega na utlenianiu związków organicznych znajdujących się w szkliwie i zębinie”, odpowiada lek. dent. Aleksandra Pracka-Gudynowska, stomatolog. „Obecnie najczęściej stosowanym środkiem wchodzącym w skład preparatów wybielających jest nadtlenek karbamidu. Substancja ta, znana również pod nazwą nadtlenek mocznika, jest stabilniejszą postacią nadtlenku wodoru, który rozpadając się na wodór i tlen, powoduje utlenienie, a co za tym idzie odbarwienie przebarwień. Preparaty wybielające są dostępne w różnych stężeniach, a decyzję o ich wyborze powinien podjąć stomatolog”, dodaje lekarz.

Kto może skorzystać z zabiegu wybielania zębów?

Prawidłowo przeprowadzone rozjaśnianie szkliwa zębów to bezpieczny zabieg, ale nie każdy powinien się na niego decydować. „Warunkiem przeprowadzenia zabiegu wybielania są zdrowe zęby”, podkreśla stomatolog Aleksandra Pracka-Gudynowska. „Zęby objęte próchnicą oraz z odsłoniętymi szyjkami powinny zostać przynajmniej czasowo zabezpieczone. Również stany zapalne dziąseł i przyzębia powinny być najpierw wyleczone”. Czy do wybielania zębów trzeba się przygotować? „Przed zabiegiem pacjent powinien poddać się profesjonalnemu oczyszczaniu zębów (skaling i piaskowanie)”, odpowiada ekspert. „Zabiegu wybielania nie wykonuje się u kobiet w ciąży i karmiących, dzieci poniżej 16 roku życia, osób uczulonych na jakikolwiek składnik preparatu, chorych na padaczkę lub chorobę Parkinsona”, dodaje lekarz.

Jak odżywiać się podczas wybielania zębów?

Modyfikacja jadłospisu na czas wybielania zębów to najlepszy sposób na zapewnienie sobie optymalnego efektu rozjaśnienia szkliwa. Zasady tak zwanej białej diety sprowadzają się do eliminacji z menu produktów zawierających syntetyczne lub naturalne barwniki, czyli buraków, soku porzeczkowego i wiśniowego, owoców jagodowych, czarnej herbaty, wina i kawy. Osobom poddającym się zabiegowi wybielania zębów zaleca się także ograniczenie spożycia owoców, ponieważ obecne w nich kwasy mogą przyczyniać się do wystąpienia problemu nadwrażliwości zębów.

Jeśli jesteś niezadowolony z odcienia swoich zębów, zdobycze współczesnej stomatologii pomogą ci rozprawić się z nieestetycznymi przebarwieniami szkliwa. Jednak zanim zdecydujesz się na wybielanie zębów, odwiedź swojego dentystę i wylecz wszystkie ubytki. Wymień także nadkruszone plomby i zajmij się problemem nadwrażliwości zębów – w przeciwnym razie stosowanie żelu rozjaśniającego szkliwo będzie przykrym doświadczeniem. Jeżeli podejmiesz się wybielania zębów, stosuj się do zaleceń swojego stomatologa i nie bagatelizuj niepokojących objawów. Gdy w trakcie stosowania preparatu rozjaśniającego szkliwo zaobserwujesz u siebie niepożądane symptomy, porozmawiaj o nich z lekarzem. Być może konieczna okaże się wymiana danego środka na inny lub całkowite przerwanie kuracji wybielającej.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto