Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dni Żołnierzy Wyklętych w Pile: odsłonięcie tablicy, marsz i bieg

Krzysztof Kuźmicz
Dni Żołnierzy Wyklętych
Dni Żołnierzy Wyklętych ADB/Krzysztof Kuźmicz
Dni Żołnierzy Wyklętych za nami. W Pile były koncerty, wykłady. W sobotę ulicami naszego miasta przeszedł marsz. Z kolei we wtorek w kościele pw. Świętej Rodziny odsłonięto tablicę pamiątkową dla "Inki".

Marsz, koncerty, turniej w piłkarzyki, poświęcenie urny z ziemią z miejsca, gdzie spoczywa „Inka” - to tylko kilka spośród kilkudziesięciu wydarzeń, których doświadczyliśmy w ciągu ostatnich dni w Pile i w regionie pilskim. Wszystko to z okazji czwartych już Pilskich Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

- Możemy śmiało powiedzieć, że jest to jeden z najbogatszych programów w całym kraju. Z pewnością nie mamy się czego wstydzić - powiedział Tobiasz Wiesiołek z Szydłowa, które w tym roku po raz pierwszy uczestniczyło w regionalnych obchodach.

>>> Kliknij też: Zbiórka srebra na urnę dla Inki

W miejscowości zorganizowano m.in. turniej piłkarzyków stołowych, który włączono do programu obchodów. Najlepsza okazała się drużyna Tajfuny z Szydłowa, czyli Dariusz i Adam Ilniccy, którzy pokonali piętnaście innych par. W Szydłowie było także widowisko historyczne i koncert.

Głównym punktem obchodów tradycyjnie był jednak marsz. Pamięć Żołnierzy Wyklętych uczciło w jego czasie około dwóch tysięcy osób, którzy w mroźny wieczór najpierw uczestniczyli w mszy, a następnie przeszli ulicami miasta - od Kilińskiego, przez Buczka, aż do Okrzei.

To właśnie tam, pod muralem Żołnierzy Wyklętych odbyła się główna część marszu, w tym przede wszystkim pierwszy w historii apel poległych.

We wtorek tymczasem miało miejsce niemniej ważne wydarzenie, czyli poświęcenie tablicy pamiątkowej ku czci „Inki”, nazywanej sanitariuszką Żołnierzy Wyklętych. Wcześniej zbierano srebro na stworzenie urny, do której mogłaby trafić ziemia, z miejsca, w którym spoczywa ciało „Inki”.

- „Inka” to symbol zarówno dla Salezjan, jak i dla tej młodzieży, która uczestniczy w naszych wydarzeniach. Jest to symbol walki z sowietyzacją - powiedział ks. Jarosław Wąsowicz.

Dni Żołnierzy Wyklętych: czytaj więcej w Tygodniku Pilskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto