Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzieci rodzi się trochę więcej

Agnieszka Olejniczak
Dzieci rodzi sie trochę więcej
Dzieci rodzi sie trochę więcej naszemiasto.pl
Z roku na rok w Sieradzu rośnie liczba rejestrowanych dzieci. Najpopularniejsze imiona to Maja i Jakub.

W 2014 roku w Urzędzie Stanu Cywilnego w Sieradzu zarejestrowano 1.129 urodzeń. Według tych statystyk w roku 2013 na świat przyszło 1.072 dzieci, a w 2012 urodzeń było zaledwie 1.049. Nieco lepiej było w roku 2011, gdy urodziło się 1.113 dzieci.

Różnice w poszczególnych latach dotyczące zgonów rejestrowanych na terenie Sieradza nie są tak znaczące. W roku 2014 sporządzono 1.233 akty zgonu. W roku 2013 było ich 1.262, w 2012 roku - 1.285, a najmniej w roku 2011 - 1.146 zgonów.

W minionym roku w Sieradzu zawarto 259 małżeństw. To podobna liczba jak w roku 2013, gdy było ich 257. Natomiast w roku 2012 sporządzono 316 aktów małżeństwa.

Z danych USC w Sieradzu wynika, że zmienia się proporcja płci dzieci rodzących się w Sieradzu. W 2013 roku urodziło się więcej chłopców - 51,4 proc., niż dziewczynek - 48,6 proc. W roku 2014 różnica ta nieco się zmniejszyła. Spośród zarejestrowanych urodzeń 50,13 proc. to chłopcy, a 49,687 to dziewczynki.

Rodzice nowo narodzonych dzieci rejestrowanych w Sieradzu wciąż najchętniej nadają im imiona popularne również w poprzednich latach. W rankingu najczęściej nadawanym dziewczynkom po dwóch latach nastąpiła jednak zmiana na prowadzeniu. Wcześniej królowała Lena. W ubiegłym roku zastąpiła ją Maja. Lena jest druga, a potem kolejno: Hanna, Julia, Zuzanna, Amelia i Aleksandra.

W rankingu najpopularniejszych imion dla chłopców na pierwsze miejsce w 2014 roku powrócił Jakub, którego w 2013 zdetronizował Kacper. Teraz wybór rodziców chłopców pada najczęściej na imiona: Jakub, Antoni, Kacper, Filip, Franciszek, Wojciech, Szymon, Adam i Piotr.

O nadaniu dziecku imienia decydują rodzice, ale kierownik Urzędu Stanu Cywilnego ocenia czy imię spełnia wymogi prawne. W Sieradzu nie było przypadku odmowy zarejestrowania dziwacznego imienia dziecka, choć rodzicom w Polsce fantazji nie brakuje.

Radę Języka Polskiego na przykład pytano o opinię o imionach dla dziewczynki - Unia albo Europa. Byli też rodzice chcący nadać imię Legia, Hosanna, Amsterdam, Malta. Tu rada przestrzegała przed pochopną decyzją rodziców. Natomiast uznała, że imię Mercedes na zasadzie wyjątku mogłoby zostać przyjęte jako imię żeńskie.

Od 1 marca rodzice będą mieli więcej swobody w wyborze imienia. Nowe prawo o aktach stanu cywilnego utrzymuje zasadę, że imię nie może ośmieszać ani być zdrobniałe, ale niezależnie od obywatelstwa i narodowości rodziców dziecka, wybrane imię może być imieniem obcym.Można wybrać imię, które nie wskazuje na płeć dziecka, ale w powszechnym znaczeniu jest przypisane do danej płci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto