Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Egzaminy na prawo jazdy w Pile: teorię zdaje 30 procent

Dorota Bonzel
Egzaminy na prawo jazdy w Pile zdaje blisko 50 proc. mniej osób niż przed rokiem
Egzaminy na prawo jazdy w Pile zdaje blisko 50 proc. mniej osób niż przed rokiem Archiwum
Egzaminy teoretyczne na prawo jazdy w Pile zalicza 30 procent kandydatów na kierowców. O blisko połowę spadła liczba tych, którzy podchodzą do egzaminu praktycznego na prawo jazdy kategorii B.

Nie mija zamieszanie wokół nowych egzaminów teoretycznych na prawo jazdy w Pile, obowiązujących od tego roku. Osoby, które próbują go zdać, załamują ręce, a szkoły jazdy narzekają, że przez to mają mniej kursantów. O prawie połowę spadła też liczba osób, które w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Pile podchodzą do egzaminu na prawo jazdy kategorii B.

- Te pytania są z kosmosu. Myślę, że specjalnie zostały tak ułożone, żeby jak najwięcej ludzi oblewało egzamin. Zadania są podchwytliwe. Czasami nie wiadomo, o co chodzi i jaką odpowiedź zaznaczyć - poskarżyła się pani Agnieszka, która zgłosiła się do naszej redakcji, prosto po oblanym egzaminie.

>>> Zobacz też: Strażak z Piły uczy jak udzielać pierwszej pomocy

O nowych pytaniach na egzaminie na prawo jazdy krążą już legendy. Przykład jednego z nich: ile centymetrów ma drążek do zmiany biegów czy tablica rejestracyjna? W teście są też zagadnienia dotyczące naprawy pojazdów.

- To jest wiedza, która normalnemu kierowcy się nie przydaje. Dziś mało kto sam naprawia samochód, tylko jedzie do mechanika - mówi Krzysztof Skałecki, właściciel szkoły jazdy i przewodniczący Stowarzyszenia Instruktorów i Ośrodków Szkolenia Kierowców w Pile.

Tymczasem Andrzej Wawrzyniak, egzaminator nadzorujący w pilskim WORD twierdzi, że z pytaniem o wymiary tablicy rejestracyjnej się nie spotkał.

- Ale baza jest duża, więc nie twierdzę, że ono się nie pojawia - mówi i dodaje, że kandydaci na kierowców coraz lepiej radzą sobie z teorią. - Jak weszły nowe pytania, egzamin zdawało jedynie dziewięć procent kandydatów. Teraz sukcesem kończy się 30 procent egzaminów.

To i tak mało. Wcześniej z teorią radziło sobie nawet 80 procent zdających.

Wawrzyniak nie ukrywa, że jeśli ktoś chce zaliczyć teorię na egzaminie na prawo jazdy, musi zajrzeć do kodeksu ruchu drogowego.

- Same płyty z pytaniami, które dostaje się w szkole jazdy, to za mało - ostrzega.

Pani Agnieszka poskarżyła się jeszcze na to, że nie mogła sprawdzić, jakie błędy popełniła. Na egzaminie na prawo jazdy uzyskała 60 punktów, do sukcesu zabrakło jej zaledwie 8 punktów.

- Okazało się, że nie mogę tego zrobić, bo baza pytań jest tajna. A przecież mówi się, że człowiek najlepiej uczy się na błędach - wyznała.

Zdaniem Skałeckiego, to nie jest normalne, żeby zdający nie mógł poznać prawidłowych odpowiedzi na pytania, w których popełnił błąd.

- Przecież to jest egzamin państwowy. Nawet maturzyści mogą zobaczyć, jakie błędy popełnili na egzaminie, a które odpowiedzi były poprawne!

Zamieszanie z nowymi przepisami wpłynęło na to, że coraz mniej osób chce zdobyć "prawko".

- Są szkoły, które muszą zwalniać instruktorów, a nawet zawieszają działalność. Zmianami straszyło się od dwóch lat. temu, komu zależało na prawie jazdy, zdecydował się je robić przed zmianami - twierdzi Skałecki i wylicza, że w jego ośrodku liczba kursantów spadła o 70 procent.

Z kolei w WORD w Pile dziennie odbywa się około 120 egzaminów praktycznych na prawo jazdy. Wcześniej było ich ponad 200. Czy są jakieś plusy zmian w przepisach?

- Osoby, które przejdą sito teorii, lepiej radzą sobie na egzaminie praktycznym, są lepiej przygotowane do jazdy - zauważa egzaminator Andrzej Wawrzyniak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto