Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fontanny w Pile: nie wolno się w nich kąpać!

Ewa Auer
Fontanny w Pile
Fontanny w Pile Ewa Auer
W upalne dni fontanny w Pile mogą kusić. Nie należy się jednak w nich kąpać ani pić z nich wody!. W wodzie są bakterie i szkodliwe substancje chemiczne.

Władze miasta ostrzegają, że w nowych fontannach, w których woda wydaje się krystalicznie czysta, kąpać się nie wolno. Nie wolno jej również pić. Przypomniał o tym sam wiceprezydent Krzysztof Szewc podczas otwarcia wyremontowanego pl. Konstytucji 3 Maja, kiedy po raz pierwszy trysnęła tu woda z najbardziej okazałej fontanny w mieście.

- Woda zawiera środki chemiczne - uprzedził.

>>> Kliknij też: Działkowcy z Piły polecają: własny ogródek idealny na lato
Jakie są to środki i czy mogą być one groźne dla zdrowia? Aby woda w fontannach była przejrzysta i nie gromadziły się w niej glony, stosuje się trzy środki do dezynfekcji: korektor pH minus płynny w postaci kwasu siarkowego, podchloryn sodu i środek grzybobójczy Alba Super z atestem PZH. Już same nazwy dla laika muszą brzmieć groźnie. Ale uspokajamy, środki te stosowane są w niewielkich ilościach. Dozowane są w sposób automatyczny przy pomocy stacji pomiarowo-regulacyjnej. W przypadku fontann w parku na Wyspie są to dwie stacje kontrolno-pomiarowe; osobna dla fontanny okrągłej i druga dla fontanny prostokątnej. Na placu Konstytucji 3 Maja uzdatnianie wody kontroluje jeden komputer. Urządzenia te pracują w pełni automatycznie i nie wymagają stałej kontroli.

- Środki chemiczne podawane są po to, by nie rozwijały się w niej drobnoustroje, których gołym okiem nie widzimy. Woda w fontannach działa na zasadzie obiegu zamkniętego i nie jest wymieniana, tak jak woda w basenie. Już sama obecność środków chemicznych nie jest obojętna dla zdrowia. A należy pamiętać, że fontanny stoją na otwartej przestrzeni, kąpie się w niej ptactwo, w nocy mogą wchodzić do niej dzikie zwierzęta, bywa, że umyje się w niej bezdomny. To wszystko powoduje, że kontakt z taką wodą może wywołać stany zapalne skóry, a jeśli się jej napijemy, to nawet biegunkę. Wszystko zależy od indywidualnej wrażliwości człowieka - tłumaczy Danuta Kmieciak, dyrektor powiatowej stacji sanepidu w Pile.

Fontanny w Pile: łatwo o wypadek

Wchodzenie do fontann jest niebezpieczne również z wielu innych względów. Łatwo w nich o wypadek, W środku mają ostre kanty, nie ma w nich płytek antypoślizgowych. I co najważniejsze: sanepid nie bada czystości wody w fontannach! Wymaga zatem, aby przy każdej stała tabliczka z napisem "zakaz kąpieli", ale podobno są one często kradzione.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto