Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie. Unia wspiera produkcję czystej energii - będą dotacje

Monika Kaczyńska
Regulamin konkursu określa minimalną i maksymalną moc instalacji produkujących energię z  OZE, które mogą być dotowane
Regulamin konkursu określa minimalną i maksymalną moc instalacji produkujących energię z OZE, które mogą być dotowane 123rf
Fundusze Europejskie. Do 2020 roku 20 proc. energii w naszym kraju będzie musiało pochodzić ze źródeł odnawialnych. Ci, którzy zdecydują się zainwestować w instalacje wytwarzające OZE, mogą liczyć na wsparcie

Fundusze Europejskie

Fakt, że ludzkości grozi wyczerpanie zasobów paliw kopalnych już w czasie najbliższych kilkudziesięciu lat, jest powszechnie znany. Do tego ich wykorzystywanie zwiększa zanieczyszczenie powietrza, w tym emisję gazów cieplarnianych odpowiedzialnych za ocieplenie klimatu.

Unia Europejska w dyrektywie z 2009 roku postawiła na z jednej strony ograniczenie zużycia energii, a tym samym zmniejszenie ilości zanieczyszczeń, z drugiej na wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych. Wszystkie państwa Wspólnoty są zobowiązane zarówno do oszczędzania energii, z drugiej mają wyznaczone limity produkcji energii pochodzącej m.in. z wiatru, słońca, wody czy biomasy.

Zgodnie z tymi zobowiązaniami Polska musi do 2020 roku doprowadzić do sytuacji, w której 20 proc. energii będzie pochodziło ze źródeł odnawialnych.

Energia po raz pierwszy
Ogłoszony konkurs na projekty w ramach poddziałania 3.1.1 „Wytwarzanie energii z odnawialnych źródeł energii” pozwala na uzyskanie dotacji na budowę, przebudowę lub rozbudowę instalacji służącej do produkcji energii z wiatru, wody, słońca, biomasy , biogazu i energii geotermalnej. - Katalog potencjalnych beneficjentów jest bardzo szeroki - informuje Hubert Zobel, dyrektor Departamentu Wdrażania Programu Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. - Są to między innymi jednostki samorządu terytorialnego, przedsiębiorcy, partnerstwa publiczno-prywatne, szkoły wyższe, jednostki zależne od samorządu terytorialnego.

Do podziału jest 90 mln zł, maksymalny poziom dofinansowania inwestycji może wynieść 85 proc. kosztów kwalifikowalnych.

- Trzeba zwrócić uwagę, że dla projektów objętych zasadami pomocy publicznej dofinansowanie będzie odpowiednio mniejsze - zwraca uwagę Hubert Zobel.

Jak podkreśla - dotacje nie mogą być przeznaczone na remont lub odtworzenie wcześniej funkcjonującej instalacji wykorzystującej OZE. W ramach tego konkursu nie można więc jedynie przywrócić do dawnej świetności np. starej elektrowni wodnej, trzeba przewidzieć też jej rozbudowę lub przebudowę.

Instalacje z limitem

Instalacje produkujące energię ze źródeł odnawialnych muszą mieścić się w określonych z góry widełkach mocy. Minimalna moc elektrowni wodnych, które mogą zostać dofinansowane to 0,15 MW, instalacji wykorzystującej Słońce - 0,3 MW. Dla pozostałych instalacji moc minimalna to 0,5 MW.

Jeśli chodzi o górne granice dla energii z wiatru, wody i biomasy to 5 MW, dla energii słonecznej i geotermalnej - 2 MW i dla instalacji wykorzystujących biogaz to 1 MW.

- O dotacje na instalacje o większych mocach można się starać w ramach krajowego Programu Infrastruktura i Środowisko - informuje dyrektor Zobel.

Co istotne - w ramach jednego projektu można na przykład zainstalować panele fotowoltaiczne na kilku obiektach należących do beneficjenta i jeśli suma ich mocy mieści się w podanych widełkach - można liczyć na dotację.

Mieszkańcy skorzystają

Kolejnym typem projektów, na które można dostać dofinansowanie w ramach ogłoszonego konkursu, są tak zwane projekty parasolowe.

- Polegają one na tym, że na przykład gmina zbiera mieszkańców, którzy chcieliby korzystać z paneli fotowoltaicznych i stara się o dotację na instalację ich bezpośrednio w domach - wyjaśnia Hubert Zobel. - Beneficjentem pomocy unijnej jest gmina, ale ostatecznymi odbiorcami pomocy - mieszkańcy.

Ogłoszony konkurs na projekty związane z wytwarzaniem energii ze źródeł odnawialnych jest pierwszym ukierunkowanym ściśle na ten cel. W jego ramach nie będzie możliwe sfinansowanie tylko budowy przyłączy energetycznych. Mogą one stanowić jedynie część projektu.

Naturalną kontynuacją wsparcie służącego rozwojowi produkcji energii z OZE będzie planowany na wrzesień konkurs na projekty w ramach poddziałania 3.1.2 „Dystrybucja energii z odnawialnych źródeł energii”. W tym konkursie do podziału będzie 15 mln zł, a konkurs jest adresowany do operatorów systemu dystrybucyjnego.

Warto też zauważyć, że budowa instalacji wytwarzającej energię z OZE może stanowić część projektów w ramach poddziałania 1.5.3 „Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw poprzez poprawę efektywności energetycznej”.

Wnioski nie tylko online
Ogłoszenie o konkursie oraz jego regulamin można znaleźć na stronie **

www.wrpo.wielkopolskie.pl/ nabory/201

**
Wnioski można składać od 30 czerwca do 31 sierpnia.

Należy je wypełnić on-line i wysłać w formie elektronicznej w Lokalnym Systemie Informatycznym (LSI 2014+). W ciągu pięciu dni roboczych od złożenia wniosku elektronicznie należy dostarczyć jego wersję papierową osobiście do Punktu Naboru Wniosków w holu głównym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu,

Al. Niepodległości 34 lub wysłać przesyłką kurierską bądź pocztą na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, Departament Wdrażania Programu Regionalnego, Al. Niepodległości 34, 61-714 Poznań

Liczy się data wpływu wniosku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto