18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dworzec PKP w Pile w końcu będzie remontowany

Ewa Auer
Dworzec PKP w Pile
Dworzec PKP w Pile Ewa Auer
Dworzec PKP w Pile będzie w końcu remontowany. We wtorek nastąpiło otwarcie ofert od wykonawców. Koszty remontu PKP oszacowały na około 18 mln zł. Remont dworca został uzgodniony z konserwatorem zabytków.

To już pewne. Dworzec PKP w Pile będzie w końcu remontowany. We wtorek nastąpiło otwarcie ofert od wykonawców.

- W sumie wpłynęły cztery. Najpierw musimy sprawdzić każdą ofertę, czy spełnia warunki przetargu, a dopiero potem wybierzemy wykonawcę - poinformował Piotr Malicki, z departamentu inwestycji w PKP S.A. w Warszawie.

Firmy, które chcą wyremontować pilski dworzec to: Skanska S.A., Firma Budowlana Eugeniusz Dota, Konsorcjum firm: AMP sp. z o. o., A-Projekt sp. z o. o., SKB sp. z o. o., spółka komandytowa.

Remont na pewno jednak ruszy jeszcze w tym półroczu, a jego koniec zaplanowano na trzeci kwartał 2015 r.

>>> Zobacz też: Lotnisko w Pile skończyło 100 lat. Tak świętowaliśmy

- Czekaliśmy na niego przynajmniej 30 lat - stwierdził Piotr Głowski, prezydent Piły, który nie kryje zadowolenia z decyzji PKP. Zresztą władze miasta od dawna lobbowały na rzecz remontu dworca PKP w Pile.

Stacja przejdzie gruntowną modernizację. W całym budynku włącznie z poczekalnią wymienione zostaną posadzki, stolarka okienna i drzwiowa, wymieniona będzie także cała instalacja. Budynek będzie miał nową elewację. Obiekt stanie się bardziej funkcjonalny i przystosowany dla niepełnosprawnych.

Zmieni się też jego otoczenie. Zburzone zostaną sanitariaty, zagospodarowane zostanie międzytorze od wjazdu od ul. Zygmunta Starego do wysokości wejść podziemnych na perony. Wykonawca zrobi nowe dojścia do stacji, dojazdy oraz wybuduje nowy parking na 70 miejsc.

Pomieszczenia wewnątrz budynku zostaną nieco przebudowane. Kasy będą przeniesione w głąb holu głównego, a w ich miejsce powstaną boksy na wynajem pod działalność gastronomiczno-handlową. Na parterze będzie się mieścić restauracja o powierzchni ok. 270 m2. Na I piętrze mają powstać pomieszczenia dla organizacji pozarządowych tak zwane "gorące biurka", zajmą one około 60 m2 powierzchni. Na drugim piętrze, na powierzchni 550 m2 mieścić się będzie z kolei siedziba straży miejskiej i monitoringu policji, który obecnie znajduje się w komendzie przy Bydgoskiej.

- Chodzi o to, by wykorzystać wszystkie pomieszczenia dworca i zminimalizować koszty jego utrzymania. W tym względzie pomagają nam władze miasta, z którymi bardzo dobrze nam się współpracuje - podsumowuje Piotr Malicki.

Koszty remontu PKP oszacowały na około 18 mln zł. Oferenci podali podobne kwoty. Budynek dworca jest zabytkowy, liczy 138 lat. Jego remont był konsultowany z konserwatorem zabytków.

- Wnosiliśmy na przykład o zburzenie przybudówki od strony peronów, ale konserwator się na to nie zgodził - podsumował Piotr Malicki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto