18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kościół pw. Św. Rodziny w Pile: co się stało z freskami?

Agnieszka Kledzik
Kościół pw. Św. Rodziny w Pile
Kościół pw. Św. Rodziny w Pile Przemysław Grabiński
Kościół pw. Św. Rodziny w Pile słynie z fresków. Kilka lat temu zostały one odnowione. Na sufitach namalowano "obrazki" rodem z książeczek dla dzieci. Zastąpiono nimi polichromie w stylu barokowym.

Ponad 10 lat temu odnowiono freski w kościele pw. Św. Rodziny w Pile. Wówczas nikt głośno jednak nie zareagował na ich wykonanie.

- Pamiętam te piękne freski, jeszcze trzydzieści lat temu, w stylu barokowym, miło się je oglądało - wspomina pan Sławomir, który odwiedził kościół pw. Św. Rodziny w Pile. - Widziałem je po tym odnowieniu dopiero niedawno i nie wiedziałem czy mam się śmiać, czy płakać - dodaje zbulwersowany.

>>> Zobacz też: O. Marek Skwarło, czyli proboszcz z głową w chmurach

Polichromię z motywami biblijnymi zastąpiono nowymi scenkami z życia świętych. Na sklepieniu pojawiła się choćby postać Jana Pawła II, czy też błogosławionej Urszuli Ledóchowskiej, a nawet polskich królów.

- Należymy do innej parafii, ale kiedyś wybraliśmy się z mężem właśnie tam, byłam przerażona tym co zobaczyłam na sufitach - dodaje pani Anna. - Niektóre postacie mają zeza, nie mówiąc już o zaburzonych proporcjach ciała. Malowidła nie pasują choćby do pięknego ołtarza.

Kościół pw. Św. Rodziny w Pile jest stosunkowo "młody". Wybudowano go 98 lat temu inspirując się barokiem. Podczas działań wojennych kościół, w tym też freski uległy zniszczeniu.

- Dopiero w 1955 roku te freski były odnawiane po dewastacji wojennej, ale trzeba pamiętać, że to nie był żaden zabytek, bo wówczas kościół miał zaledwie 40 lat - informuje ks. dr Jarosław Wąsowicz, historyk i ksiądz z parafii p.w. świętej Rodziny.

Polichromię wykonał wówczas ks. prof. Kazimierz Kowalski wraz z pracownikami Akademii Sztuk Pięknych z Poznania. Nie wiadomo jednak, czy dokonał on odnowienia tych, które się zachowały, czy też malował je od nowa. Korespondowały one jednak z pozostałym wystrojem kościoła.

Teraz "renowacji" miał dokonywać ten sam artysta. To wydaje się jednak mało prawdopodobne ze względu na upływ czasu i jakość tych prac.

- Byłem zbulwersowany, tym co zobaczyłem, to nieprawdopodobne, aby ta sama osoba zrobiła takie coś - przyznaje Eugeniusz Repczyński, artysta malarz, w tym także obrazów o tematyce sakralnej.
Artysta wraz z innym malarzem Andrzejem Podolakiem odnawiał freski w kościele w Krajence i wie, że to niełatwa sztuka.

- Prace powinny polegać na oczyszczeniu powierzchni i uzupełnieniu ubytków. Tu namalowano je od nowa, no i robią one okropne wrażenie - dodaje.

Tymczasem salezjanie, do których należy kościół zaznaczają, że nigdy wcześniej nie spotkali się z krytyką tych malunków. Choć sam kościół pw. Św. Rodziny w Pile jest wpisany na listę zabytków, to już freski nie są pod ochroną konserwatora.

A jak Wam podobają się freski w kościele pw. Św. Rodziny w Pile?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto