Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamość: Wybory samorządowe 2010 (RELACJA, ZDJĘCIA)

Joanna Nowicka
Wyborcy ruszyli do urn. Punktualnie o godz. 8 rozpoczęły się wybory samorządowe. Głosować będziemy do godziny 22. W mieście Zamość mamy 32 obwody wyborcze. W całym powiecie głosujemy w 110 obwodach.

Godz. 22.15: Wybory samorządowe 2010 zakończone

O 22 zakończyło się głosowanie. Wszystkie lokale wyborcze zostały zamknięte. Trwa liczenie głosów.
Wybory w powiecie zamojskim do końca przebiegły bez zakłóceń.

Będziemy na bieżąco podawać naszym czytelnikom informacje o cząstkowych wynikach wyborów. Poinformujemy także o ostatecznej frekwencji.

Godz. 21.30
Delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Zamościu informuje, że wybory przebiegają bez większych zakłóceń. Tak jak podawaliśmy wcześniej dochodzi jedynie do zrywania plakatów wyborczych. O godz. 22 podamy podsumowanie przebiegu wyborów.

Całościowe wyniki wyborów poznamy dopiero we wtorek wieczorem lub w środę rano. Wcześniej możemy liczyć na wyniki cząstkowe, które będziemy na bieżąco przekazywać czytelnikom.

Dla zainteresowanych – frekwencja w poszczególnych gminach powiatu zamojskiego:
Adamów 58,51%
Grabowiec 44,09%
Komarów-Osada 58,16%
Krasnobród 58,90%
Łabunie 50,10%
Miączyn 51,18%
Nielisz 58,97%
Radecznica 51,95%
Sitno 50,12%
Skierbieszów, 52,37%
Stary Zamość 62,17%
Sułów 52,64%
Szczebrzeszyn 46,19%
Zamość 43,80%
Zwierzyniec 34,58%

Godz. 20.30
Frekwencja w powiecie zamojskim do godz. 19 wyniosła 50,02%. Dla porównania w całym woj. lubelskim było to 46,35%. Najwyższy wynik w powiecie zamojskim zanotowano w gminie Stary Zamość – 62,17%. Blisko 59-procentowa frekwencja zarejestrowana została w gminach: Adamów, Nielisz, Krasnobród, Komarów – Osada. Najmniej wyborców poszło do urn w gminie Zwierzyniec – 34,58%.

Godz. 17.30
Anna Chrzan, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Zamościu informuje, że wybory przebiegają bez większych zakłóceń:
- Są drobne incydenty, np. w powiecie biłgorajskim zerwano plakat wyborczy i wybito szybę, ale to nie są poważne incydenty. Zwykle ograniczają się właśnie do zrywania plakatów. Na szczęście mogę powiedzieć, że jest spokojnie i mam nadzieję, że tak będzie do 22 – mówi p. dyrektor Chrzan.

Godz. 17.00
Pani Magda z Zamościa przyszła zagłosować do lokalu wyborczego nr. 20 czyli do Zamojskiego Domu Kultury. Dlaczego zagłosowała?
- Bo wierzę, że może być lepiej i czuję się odpowiedzialna za to co dzieje się w moim mieście i moim państwie. Najgorszą sytuacją dla mnie jest ta, gdy ktoś nie bierze udziału w wyborach a potem bardzo głośno narzeka. Moim zdaniem nie ma do tego prawa - tłumaczy.

Godz. 16:30
Frekwencja wyborcza – stan na godz. 15:00
W powiecie zamojskim do godziny 15 swój głos oddało 34,56% upoważnionych do głosowania. Ten wynik jest o kilka punktów procentowych wyższy niż w całym województwie lubelskim – tu mamy 30,85%.
W powiecie zamojskim najwięcej osób zagłosowało w gminach Stary Zamość (45,50%) i Adamów (42,02%). Najniższą frekwencję zanotowano w gminie Zwierzyniec (22,02%). W gminie Zamość zagłosowało 29,06% uprawnionych do głosowania.

Godz. 14.30
Delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Zamościu przekazała nam informację o ciekawej praktyce dowożenia wyborców na głosowanie… samochodem strażackim. Sytuacja miała miejsce w Mirczu i została zgłoszona na policję.

Jeden z członków komisji w Mirczu tłumaczy nam zajście: - Rzeczywiście dostaliśmy takie zgłoszenie. Sprawa została przekazana na policję. Jednak należy pamiętać, że bus strażacki którym podobno byli dowożeni wyborcy jest własnością OSP Smoligów. Strażacy zakupili pojazd własnymi środkami i mogą nim dysponować wedle własnego uznania.

Zajście tłumaczy sierż. Edyta Krystkowiak, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Hrubieszowie: - Ustaliliśmy, że nie było żadnego naruszenia prawa w tej sytuacji. Samochód straży dowiózł na wybory 4 osoby. Nie były one w jakikolwiek sposób agitowane, nie doszło do naruszenia ciszy wyborczej i już wcześniej umówiły się z OSP, że zostaną dowiezione na wybory tym busem.

Godz 12.30
Oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji, Joanna Kopeć poinformowała nas, że wybory w Zamościu przebiegają bardzo spokojnie:

- Do tej pory nie mieliśmy żadnych wezwań. Nie działo się nic niepokojącego – mówi pani oficer.

Godz. 11.30
Z wizytą w lokalu wyborczym nr. 1 w Grabowcu

- Wybory przebiegają spokojnie i według planu. Lokal otworzyliśmy dla wyborców równo o 8. Między 8 a 9 przyszło najwięcej osób. Myślę, że najczęściej ludzie przychodzą głosować po mszy, albo w drodze do Kościoła – mówi Izabela Jańczuk, przewodnicząca Obwodowej Komisji nr. 1 w Grabowcu

W lokalu wyborczym spytaliśmy mieszkańców gminy o powody dla jakich głosują:
- To jest obowiązek obywatelski każdego polaka i tyle – mówi p. Hieronim a jego żona, Halina dodaje – Poza tym zawsze jest ta cicha nadzieje, że się kogoś lepszego wybierze.

Frekwencja wyborcza – stan na godzinę 10.
O godzinie 10 frekwencja wyborcza w powiecie zamojskim wynosiła 6,9%. W samym Zamościu 3,13%.
Jeśli chodzi o region Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Zamościu, który obsługuje powiaty: zamojski, hrubieszowski, biłgorajski, janowski i tomaszowski, najwięcej osób zagłosowało do tej pory w Biszczy (pow. biłgorajski) i Godziszowie (pow. janowski). W obu miejscowościach frekwencja wynosiła ponad 12%. Najmniej osób zagłosowało w Aleksandrowie (pow. biłgorajski) – 2,77%.

Kolejne dane podamy przed godziną 17.

Godz.10
Anna Chrzan, Dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Zamościu poinformowała nas, że o godz. 11.30 Państwowa Komisja Wyborcza poda komunikat o frekwencji w wyborach. Wszelkie informacje na ten temat natychmiast przekażemy czytelnikom.

Godz. 8.30
O godzinie 8.00 otwarte zostały lokale wyborcze. Poniżej przedstawiamy zasady głosowania oraz kilka praktycznych porad.

Jak głosujemy na wójta, burmistrza czy prezydenta miasta? (różowa karta do głosowania)
Tu sprawa jest prosta. Oddajemy głos tylko na jednego kandydata w kratce po lewej stronie jego nazwiska.

Jak głosujemy do rady gminy? (biała karta do głosowania)
W gminach powyżej 20 tys. mieszkańców
Gminą, która ma powyżej 20 tys. mieszkańców jest gm. Zamość. Tutaj głosujemy oddając głos tylko na jednego kandydata z jednej listy.
W gminach poniżej 20 tys. mieszkańców
Czyli wszystkie gminy naszego powiatu poza gm. Zamość. Głosujemy stawiając znak "x" strony obok nazwisk najwyżej tylu kandydatów, ilu radnych jest wybieranych w danym okręgu.

Jak głosujemy do rady powiatu? (żółta karta do glosowania)
Znak „x” przy nazwisku jednego kandydata z jednej listy.

Jak głosujemy do sejmiku województwa? (karta niebieska)
Również zaznaczamy jedno nazwisko na jednej tylko liście.

Uwaga:
1. Pamiętajmy o tym, by do głosowania zabrać dokument tożsamości – ważne, aby był ze zdjęciem
2. Uważajmy na to jak stawiamy krzyżyk. Punkty przecięcia obu linii muszą znajdować się wewnątrz kratki. Inaczej głos jest nieważny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto