Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jako jedyni uczcili Żołnierzy Wyklętych. To jedyna taka uroczystość w powiecie bytowskim

Mateusz Węsierski
Mateusz Węsierski
Jako jedyni uczcili Żołnierzy Wyklętych. To jedyna taka uroczystość w powiecie bytowskim
Jako jedyni uczcili Żołnierzy Wyklętych. To jedyna taka uroczystość w powiecie bytowskim Mateusz Węsierski
16 osób wzięło udział w uroczystym uczczeniu pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowanym przez miastecki komitet partii Prawo i Sprawiedliwość. Nikogo z władz miejskich nie było.

Pierwsze obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowali Marek Klepczarek i Mariusz Łuczyk.

- Czekaliśmy na inicjatywę władz miejskich, a ponieważ jej nie było, postanowiliśmy wziąć sprawę w swoje ręce. Przywrócić pamięć o bohaterach - mówi Mariusz Łuczyk, radny powiatowy.

- Być może nasze władze nie utożsamiają się z Żołnierzami Wyklętymi, bo kiedyś w szkole tłumaczono im, że to byli bandyci? My byliśmy wychowywani inaczej i dlatego tu jesteśmy - komentuje Klepczarek.

Miasteckie obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych były jedynymi oficjalnymi w całym, liczącym prawie 70 tys. osób powiecie bytowskim.

Za rok Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być lepiej nagłośniony. Organizatorzy liczą też na wsparcie władz gminy.

Ponadto w czwartek 6 marca o godz. 18.00 w Centrum Informacji Turystycznej stowarzyszenie Civitas Christiana organizuje wykład i prezentację na temat Żołnierzy Wyklętych. Wstęp wolny.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych – żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

1 marca to nieprzypadkowa data. Pomysł ustanowienia święta w tym terminie wysunął ówczesny prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce – będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”.

Powojenna konspiracja niepodległościowa była – aż do powstania Solidarności – najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy. W roku największej aktywności zbrojnego podziemia, 1945, działało w nim bezpośrednio 150-200 tysięcy konspiratorów, zgrupowanych w oddziałach o bardzo różnej orientacji.

Opinie uczestników obchodów oraz władz miasta w piątek 7.03 w Dzienniku Powiatu Bytowskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miastko.naszemiasto.pl Nasze Miasto