Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kampania ,,Bezpieczny maluch” po raz pierwszy w Pile

JD
Spotkania w ramach kampanii “Bezpieczny Maluch” odbywają się w całej Polsce. We wtorek, 7 maja po raz pierwszy takie spotkanie odbyło się w Pile. Gospodarzem wydarzenia był sklep “Świat Dziecka”.

- Od pewnego czasu obserwujemy zwiększenie świadomości naszych klientów w zakresie bezpieczeństwa. Wciąż jednak spotykam rodziców, którzy nie wiedzą, że małe dzieci powinny być przewożone tyłem do kierunku jazdy. Sama mam ośmiomiesięczną wnuczkę i nie wyobrażam sobie, że mogłaby zmienić kierunek jazdy. A niestety są klienci, którzy w okolicach tego wieku przychodzą do nas po fotelik przodem. Dlatego postanowiliśmy zaprosić do nas instruktorów z Kampanii “Bezpieczny Maluch”, aby wspomogli nas w szerzeniu tej wiedzy - opowiada Monika Siatkowska, właścicielka sklepu i inicjatorka wydarzenia.
Jak zapewnia pani Monika, klienci, którzy na co dzień pojawiają się w jej sklepie, mają możliwość doboru fotelika do konkretnego samochodu oraz do dziecka, a także nauczenia się, jak prawidłowo zapinać malucha w foteliku.
BEZPIECZNIE W PODRÓŻ
Podczas dynamicznego i ubarwionego humorem pokazu instruktor pierwszej pomocy - Jacek Rąbiński zaprezentował najważniejsze zasady przewożenia dzieci w aucie.
- Aby mieć pewność, że nasze dziecko będzie bezpieczne, konieczne jest spełnienie trzech zasad: musimy posiadać bezpieczny fotelik, poprawnie zapiąć dziecko w foteliku, a ten fotelik musi być poprawnie zamontowany w samochodzie. Niestety, jak wynika z moich doświadczeń, wielu rodziców ignoruje lub nie wie o tych zaleceniach... - ubolewał ekspert.
- W momencie wypisu noworodka ze szpitala, pierwszy fotelik już mieć musimy. I mimo iż jest to fotelik tylko na kilka- lub kilkanaście miesięcy nie warto na nim oszczędzać, bo to szczególny czas, kiedy nasze dziecko jest najbardziej kruche - wyjaśniał pan Jacek. - Zanim wydamy pieniądze, sprawdźmy, czy fotelik posiada testy bezpieczeństwa i jakie uzyskał w nich noty. Zalecam kupować takie, które posiadają co najmniej trzy, a najlepiej te z czterema lub pięcioma “gwiazdkami” ADAC-a. Zawsze sprawdzajmy dopasowanie fotelika do dziecka, czy nasz skarb leży w nim stabilnie, a także jaka jest pozycja fotelika na kanapie naszego samochodu. Optymalny kąt jaki uzyskiwać powinno oparcie w foteliku 0-13 kg to 35-45 stopni. Można to łatwo sprawdzić za pomocą aplikacji w telefonie.
Pan Jacek zwrócił też uwagę na sposoby przewożenia starszych dzieci: - Mój pięcioletni syn dopiero od niedawna jeździ przodem do kierunku jazdy - mówił. - To mit, że dzieciom jest niewygodnie lub nic nie widzą, zresztą gdyby tak było, to kilkulatek jest już na tyle duży, że na pewno by to zakomunikował - wyjaśniał.
Podczas warsztatów dużo czasu poświęcono też kwestii podróżowania przez ciężarne, będącymi wszakże najważniejszymi uczestniczkami spotkania.
- Fakt bycia w ciąży nie chroni nas przed wypadkiem, drogie panie. Dlatego zawsze należy zapisać pasy bezpieczeństwa, nie patrząc na przepisy, które zwalniają nas z tego obowiązku. Jeśli brzuszek uniemożliwia prawidłowe ich poprowadzenie, warto na ten szczególny czas zaopatrzyć się w adapter, który skoryguje przebieg pasa, tak, aby nie szedł on po brzuchu, ale opierał się kolcach biodrowych.
Warto przypomnieć, że od lipca 2018 roku Straż Miejska wypożycza pilankom bezpłatnie takie właśnie adaptery. Warto z tego skorzystać, a rezerwacji można dokonać pod numerem: 668 802 972.
Na zakończenie pan Jacek przypomniał, aby i przyszli tatusiowie nie zapominali, że prawa fizyki dotyczą wszystkich, także ich.
- Kiedy siadamy za kierownicą zdejmijmy wierzchnie okrycia, zwłaszcza zimą. Puchowe kurtki, których kieszenie lubimy wypełniać rozmaitymi rzeczami powodują, że pas bezpieczeństwa nie przylega ściśle do ciała i w razie zderzenia możemy pod nim po prostu “zanurkować”, miażdżąc sobie przy okazji narządy wewnętrzne - podkreślał. - Zwróćmy też uwagę na tak prozaiczne czynności, jak ustawienie na odpowiedniej wysokości pasa barkowego - jest on przecież regulowany! Nie pochylajmy także zanadto oparcia swojego fotela do tyłu. W momencie zderzenia, a nawet gwałtownego hamowania te wszystkie drobiazgi zdecydują, czy my i nasi pasażerowie wyjdą z tej sytuacji bez szwanku - podsumował. ą

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto