Letnie Klimaty

Artykuł sponsorowany
Zobaczcie oferty firm działających na ziemiach pilskich i przeczytajcie artykuły: "Bez obaw na plaży", "Hiszpański na wakacjach", "Bezpiecznie przed wyjazdem"

Bez obaw na plaży
Boimy się morderczych diet, nie czujemy się na silach do uprawiania sportu, a chcemy bez obaw usiąść na leżaku na plaży…
Trwają wakacje, nad morzem sezon w pełni, a my na ostatnią chwilę myślimy, jak zapobiec zaokrąglaniu się sylwetki i ładnym wyglądzie na plaży. Podczas diety często zapominamy, że oprócz skrupulatnego liczenia kalorii, warto dbać o składniki, które mogą pomóc nam szybciej pozbyć się niechcianych kilogramów. Takimi pomocnikami są m.in. błonnik znajdujący się w produktach zbożowych, warzywach, owocach oraz przeciwutleniacze, których źródłem jest np. zielona herbata.
Największym błędem, jaki popełniamy, kiedy decydujemy się na dietę, jest wprowadzanie rewolucyjnych zmian w życiu. Jeśli chcemy, aby kuracja odchudzająca miała szansę na powodzenie, powinna być odpowiednio dopasowana do naszego trybu życia i upodobań.
- Pamiętajmy, że każda dieta powinna być zrównoważona i musi spełniać wymagania konkretnego człowieka – podpowiada dietetyk Małgorzata Zdrojewska. – Nie powinniśmy się głodzić, ponieważ nasz organizm potrzebuje wszystkich składników pokarmowych, takich jak węglowodany, białka oraz tłuszcze. Odpowiedni poziom tych składników w diecie pozwoli zachować dobre samopoczucie i zdrowie.
Stały harmonogram diety szybko może stać się monotonny i nudny. Dlatego warto zarówno do kuchni, jak i codziennych ćwiczeń wprowadzać wciąż nowe i ciekawe elementy. Jasne pieczywo zamieńmy na ciemne. Wprowadźmy w ramach urozmaicenia wysokobłonnikowe pieczywo chrupkie. Niech naszą przekąską w ciągu dnia staną się świeże owoce, warzywa czy wafle ryżowe. mówi ekspert. Jeśli codziennie rano biegamy, starajmy się co jakiś czas zmieniać utartą trasę na nową, jeszcze nieznaną. Walcząc z rutyną, możemy również przygotowywać różne zestawy ćwiczeń, przeznaczonych do kształtowania innych partii ciała. Dzięki temu nie tylko przełamiemy monotonię, ale również zadbamy o nasz organizm kompleksowo.
Dobra motywacja to klucz do sukcesu podczas odchudzania. Nie ma nic bardziej mobilizującego niż wizja beztroskiego leniuchowania na plaży. Jeśli jednak chcemy dodać sobie więcej siły do stawienia czoła zbędnym kilogramom, poszukajmy „dietetycznej grupy wsparcia”. Niezależnie od tego, czy będą to nasi najbliżsi znajomi, czy niedawno poznane koleżanki z forum internetowego, warto skorzystać z ich dobrego słowa. Utrzymując kontakt z osobami, które tak jak my są na diecie będziemy mogli wymieniać się przepisami czy opiniami o popularnych fitness clubach. Gdy uda się nam pozbyć pierwszych niechcianych kilogramów, a zeszłoroczna sukienka zacznie na nas pasować, będziemy dodatkowo zmotywowani do dalszej walki ze zbędnymi kilogramami. .
Ostatnim sposobem na ułatwienie przedwakacyjnej diety jest sprawianie sobie małych przyjemności. Jeśli zastanawiamy się nad wyborem sportu, jaki będziemy uprawiać, zdecydujmy się na tę dyscyplinę, która naprawdę sprawia nam przyjemność. Przed treningiem przygotujmy składankę ulubionej, pozytywnej muzyki, mobilizującej do jeszcze intensywniejszych ćwiczeń. Wchodząc do kuchni nie skupiajmy się jedynie na podliczaniu kaloryczności poszczególnych produktów. Warto celebrować przygotowywanie
i spożywanie posiłków oraz dbać o równowagę odpowiednich składników. Pamiętajmy, że podczas jedzenia liczą się nie tylko walory zapachowe, a co za tym idzie odczucia smakowe. Ważny jest także wygląd przygotowywanych posiłków. Dlatego postarajmy się o estetyczną oprawę przyrządzanych dań, a także o odpowiednie nakrycie stołu, przy którym jemy.

Hiszpański na wakacjach

Nie zawsze wakacje oznaczają odpoczynek – nieraz bowiem wykorzystujemy ich czas na dodatkową naukę, np. języków obcych. Szczególnie przy okazji zagranicznych wyjazdów.
Popularnością cieszą się bowiem wakacyjne wyjazdy zagraniczne na obozy i kursy językowe. Ulubionym kierunkiem jest od kilku lat Hiszpania. Przyciąga ona młodzież fascynująca kulturą oraz tak odmiennym od polskiego klimatem. Słonecznej pogoda i ciepłe morze są przecież koniecznym elementem dobrego wypoczynku.
- Szkoły językowe w Hiszpanii organizują w okresie letnich wakacji specjalne kursy hiszpańskiego dla młodzieży w wieku 13-17 lat. Ich program jest opracowany specjalnie z myślą o potrzebach nastolatków. Codzienne zajęcia językowe prowadzone są przez hiszpańskich nauczycieli specjalnie przygotowanych metodycznie do pracy z młodzieżą - tłumaczy Katarzyna Skrzypczak, koordynująca w KONTAKT ESPAÑOL wyjazdy na obozy i kursy językowe w Hiszpanii. - Oprócz zajęć z hiszpańskiego każdy tydzień kursu obejmuje wiele innych zajęć o charakterze integracyjnym, turystycznym i sportowym. Szkoły organizują dla młodzieży lekcje tańca (flamenco, salsa), sportowe rozgrywki, wieczory integracyjne (dyskoteki, bowling, kino etc), a także wycieczki do pobliskich atrakcji turystycznych. Wszystkie spotkania i wyjazdy odbywają się oczywiście w towarzystwie opiekunów.
- Nauczyciele zgodnie twierdzą, że letni intensywny kurs językowy w Hiszpanii to zarówno świetna przygoda, jak i atrakcyjne uzupełnienie tradycyjnej nauki w szkole lub na kursie. Wyjazd daje ogromną szansę na przełamanie blokady w mówieniu i nabranie płynności – mówi Natalia Langwińska, lektorka języka hiszpańskiego. - Języka używa się bowiem nie tylko na kursie, lecz we wszystkich codziennych sytuacjach, robiąc zakupy, pytając o drogę, a także w rozmowach z rodziną u której się mieszka, czy z kolegami z kursu, którzy przyjechali z różnych krajów.
Wyjazd na kurs językowy zagranicę to jednak nie tylko możliwość przełamania bariery w mówieniu i wypoczynku w atrakcyjnych turystycznie miejscach. Jest to jedyna w swoim rodzaju okazja do poznania kultury Hiszpanii i rówieśników z różnych części Europy. Młodzież bowiem zakwaterowana jest u hiszpańskich rodzin, które zapewniają opiekę i wyżywienie. Samodzielny wyjazd staje się też dla nastolatka prawdziwą szkołą życia i dorosłości.

Bezpiecznie przed wyjazdem

Podróż na wakacje może się różnić od kilkunastominutowych jazd w mieście, do jakich jest przyzwyczajonych wielu właścicieli samochodów. Dlatego przed wyruszeniem w trasę, liczącą sobie cztery, pięć, czy więcej godzin, kierowcy - szczególnie ci rzadko wyjeżdżający poza miasto - powinni się starannie przygotować. Nie przypominając już o rzeczach oczywistych, takich jak nie spożywanie alkoholu w ciągu doby poprzedzającej wyjazd, czy o zadbaniu zarówno o kondycję własną (sen, wypoczynek), jak i stan techniczny samochodu, wystarczy pamiętać o kilku radach.
1. Przed wyruszeniem w trasę sprawdźmy temperaturę w samochodzie. Ważne jest, by nie była ona zbyt wysoka. Nadmiar ciepła w kabinie zadziała bowiem usypiająco. Średnia temperatura powinna wynosić 20 — 22 ° C. Uwaga – zbyt niska temperatura też nie jest najlepsza, najlepiej aby była 2–3 stopnie niższa niż ta panująca na zewnątrz pojazdu. Dla lepszej cyrkulacji powietrza warto uchylić okno lub szyberdach.
2. Odpoczywajmy – bo dla polepszenia komfortu jazdy bardzo istotne są postoje. Krótka, kilkuminutowa przerwa na rozprostowanie kości wpłynie pozytywnie na samopoczucie prowadzącego samochód. Warto zatrzymać się przynajmniej raz na trzy godziny jazdy. Podczas takiego odpoczynku warto wykonać kilka prostych ćwiczeń, jak np. przysiady, pajacyki lub spacer, by dotlenić mózg i poprawić krążenie krwi.
3. Wyprostujmy się: wymuszona pozycja w samochodzie powoduje długotrwały ucisk na zakończenia włókien nerwowych, co skutkuje bólem kręgosłupa i karku, który może utrzymać się przez następnych kilka dni. Dlatego warto unieść nieco lusterko wsteczne, aby podczas jazdy zachować pozycję wyprostowaną. Istnieją też dodatkowe, bardzo pożyteczne akcesoria samochodowe, np. specjalne maty/nakładki na fotel kierowcy.
– Redukują one nacisk zarówno na siedzisku, jak i na oparciu. Dzięki regulowanej części podparcia kręgosłupa dopasowują się do pleców, poprawiając komfort jazdy – tłumaczy Jacek Poznański z firmy Tempur Polska.
4. Razem raźniej - choć to na kierowcy spoczywa największa odpowiedzialność za bezpieczne prowadzenie pojazdu, aktywny towarzysz podróży może być dla niego niewątpliwym wsparciem. Wspólne rozmowy, żarty czy nawet śpiewanie pomogą podtrzymać czujność prowadzącego samochód. Pasażer może także stanowić głos rozsądku – kontrolować czas jazdy i egzekwować liczbę postojów po drodze. Ulubiona, pobudzająca muzyka poprawia koncentrację. Jednak słuchana zbyt głośno, w połączeniu z hałasem samochodu może spowodować rozdrażnienie i dyskomfort jazdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto