18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lotnisko w Pile kończy 100 lat. Przyjdź na tort

Agnieszka Kledzik
Lotnisko w Pile
Lotnisko w Pile arch. ks.Roberta Kulczyńskiego
Lotnisko w Pile za kilka dni skończy sto lat, ale urodziny, i to huczne, obchodzić będzie już w sobotę 5 kwietnia. Będzie też wykład o historii tego obiektu oraz o ludziach, którzy tu pracowali. Wstęp jest wolny.

9 kwietnia minie sto lat od powstania drugiego lotniska w Pile. Z tej okazji miłośnicy militariów chcą zorganizować już dziś urodziny... lotniska. Na pasie startowym o godz. 16 wystawiony zostanie samolot, będzie też wspólne śpiewanie "Sto lat" i wielki tort.

- Chcemy lotnisku zorganizować imprezę urodzinową, tak jakby to był nasz kumpel - mówi Przemysław Olszyński, dyrektor Muzeum Wojskowego w Pile.

>>> Zobacz też: Znasz najlepszy adres w Pile?

Oprócz zabawy będzie też edukacja, w schronie zostanie wygłoszony referat poświęcony historii tego obiektu. Będzie w nim mowa choćby o tym, że jeden z pilskich pilotów miał szansę jako pierwszy Polak polecieć w kosmos. Ale głównie miłośnicy historii opowiadać będą o obiekcie.

LOTNISKO W PILE - HISTORIA

A tu warto przypomnieć, że pierwsze lotnisko i warsztaty usytuowane były wzdłuż dzisiejszej ulicy Kossaka oraz na obecnym terenie zakładów Philipsa. Ta stacja lotnicza została oficjalnie otwarta 20 października 1913 roku. A już w kwietniu 1914 roku Niemcy postanowili otworzyć kolejne lotnisko. Po tym pierwszym niewiele się zachowało, za to drugie (przy dzisiejszej ulicy Lotniczej) działa do dziś.

Powstało ono na potrzeby cywilnej szkoły lotniczej, która przeprowadzała wstępne szkolenie lotnicze dla niemieckiej armii. Później w jej bliskim sąsiedztwie wybudowano także zakłady produkujące samoloty szkolne, wywiadowcze, myśliwskie i bombowe m.in. Albatrosy i Fokkery uważane za najlepsze myśliwce I wojny światowej.
Po I wojnie światowej i zamknięciu zakładów Albatrosa przez komisję ententy rozwijało się lotnictwo sportowe. Ale już w czasie II wojny Niemcy znów używali go na potrzeby armii. W zakładach Hansena remontowano m.in. tajną broń Hitlera, czyli samoloty odrzutowe Messerschmitt.


Tygodnik Pilski jest na Facebooku. Dołącz do nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto