Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lotnisko w Pile zamieni się w port lotniczy

Ewa Auer
Lotnisko w Pile
Lotnisko w Pile
Lotnisko w Pile w całości należy już do starosty pilskiego. Wojewoda przekazał staroście 150 ha gruntu na lotnisku. Niestety, mogą powstawać tam tylko firmy związane z lotnictwem. Lotnisko zamieni się w port lotniczy?

Teren byłego lotniska wojskowego w Pile w całości należy już do starostwa pilskiego. W ubiegłym tygodniu wojewoda wielkopolski w akcie darowizny przekazał staroście kolejnych 115 ha gruntu, wartych 37,8 mln złotych. Kilka lat wcześniej starostwo otrzymało ponad 180 ha.

Prezent jest cenny, tylko jest kłopot jak go wykorzystać. Darowizna jest bowiem obostrzona dość surowo. W umowie jest zapis, że może być wykorzystana tylko na potrzeby lotnictwa cywilnego. Jej warunki dopuszczają realizowanie działalności transportu lotniczego pasażerskiego i towarowego (tu niespodzianki nie ma) oraz logistyczno-spedycyjnej, magazynowej, handlowej, produkcyjnej, edukacyjno-szkoleniowej i rekreacyjnej, ale tylko związanej z lotnictwem! I tu pojawia się kłopot. Na lotnisku od lat funkcjonują bowiem firmy, których działalność nie jest związana z tą branżą. Na działkach od ul. Lotniczej ulokowały się warsztaty samochodowe, firmy usługowe, stacja paliw. Jaki los je teraz czeka?

>>> Zobacz też: Na rehabilitację do studentów PWSZ w Pile

- One mogą zostać, bo podpisały jeszcze umowę z Agencją Mienia Wojskowego, która była właścicielem tego terenu. Ale jak teraz zgłosi się chętny, by na przykład wydzierżawić teren na hodowlę koni, to takiej zgody już nie dostanie. Kawałka gruntu nie mogę też sprzedać- tłumaczy Mirosław Mantaj starosta pilski.

Mantaj przyznaje też, że warunki umowy są trudne do zrealizowania, bo dużego ruchu lotniczego jeszcze nie ma, dlatego też trudno o firmy z tej branży. Starosta zapowiada, że wystąpi o ich złagodzenie, by tak duży teren, mógł być wykorzystany nie tylko na cele lotnicze.

- Nie ustajemy także w staraniach, by w Pile zaczął działać niewielki port lotnictwa cywilnego i towarowego, taka mniejsza Ławica. W strategii rozwoju Wielkopolski przyjętej przez sejmik, te plany są ujęte - mówi Mantaj.

Aby powstał port, potrzebna jest nowa infrastruktura naziemna.

- Wystarczyłoby 30 mln zł - dodaje starosta.

I nie kryje, że liczy na środki z Unii, na ich nowe rozdanie w latach 2014-2020. Ale jak niedawno zapowiedział marszałek województwa ta nie stawia już na lotniska regionalne. Póki co lądowisko, którym zarządza pilski aeroklub dostało wskaźnik lokalizacji EPPI (Europe, Poland, Pila). Oznacza to, że nasze lotnisko jest widoczne na całym świecie jako Echo Papa Papa India.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto