Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ludzie Roku Tygodnika Pilskiego: dziennikarze przyznali swoje nagrody

RED
Ludzie Roku Tygodnika Pilskiego
Ludzie Roku Tygodnika Pilskiego Archiwum
Ludzie Roku Tygodnika Pilskiego wybrani. Tradycyjnie na przełomie roku zespół redakcyjny Tygodnika Pilskiego przyznał swoje nagrody ludziom, którzy w mijającym roku wyróżnili się swoją działalnością.

Tradycyjnie na przełomie roku zespół redakcyjny Tygodnika Pilskiego przyznają swoje nagrody ludziom, którzy w mijającym roku wyróżnili się swoją działalnością i zasłużyli na zaszczytne tytuły Ludzi Roku 2016.

Prezentujmy aż 25 osób, bo w tym roku stworzyliśmy nową kategorię: osobowość polityczna i samorządowa. Nie zabrakło bowiem ludzi, którzy wykazali się nie tylko talentem politycznym czy samorządowym. Często te obie cechy szły w parze, stąd taka kategoria. Wśród nagrodzonych są też nasi bohaterowie, ludzie, o których pisaliśmy na naszych łamach, bo zaimponowali nam swoją nietuzinkowością, bezinteresownym działaniem, czyniąc świat wokół nas lepszym. Tradycyjnie nagrodziliśmy też lekarzy, ludzi kultury, oświaty i tych, którzy od lat zajmują się działalnością społeczną. Wśród laureatów nie zabrakło też ludzi biznesu.

Jak co roku wybór nie był łatwy. Towarzyszyły mu ożywione dyskusje i spory, w końcu poszliśmy na kompromis. Ustalenie kolejności w poszczególnych kategoriach też nie było łatwe. Ale każdy, niezależnie od miejsca, które zajął, może czuć się zwycięzcą, bo konkurencja naprawdę była duża.

Gratulujemy zatem wszystkim nagrodzonym, a zwłaszcza wielkiej piątce: Patrycji Kujawie z Piły, przebojowej młodej mamie, która objawiła się niezwykłym talentem organizatorskim. W kategorii osobowość polityczna i samorządowa wygrał Zygmunt Jasiecki, prezes Pilskiego Regionu Gospodarki Odpadami Komunalnymi za nieprzejednaną postawę w walce o czyste środowisko. W kategorii służba zdrowia i oświata wygrał Zygmunt Malinowski, szef klinik Ars Medical w Pile, za uruchomienie szpitala, co najmniej klasy europejskiej. W kategorii kultura i działalność społeczna I miejsce zajął Tadeusz Ogrodnik, dyrektor BWA, pilskiego przybytku kultury, który doprowadził tę placówkę do pięknego jubileuszu 40 lat. W końcu pierwsze miejsce w kategorii biznes. Tu palma zwycięstwa przypadła Piotrowi Tobole, prezesowi firmy Termopil-Bud w PIle.

LUDZIE ROKU 2016 - NAGRODY DZIENNIKARZY TYGODNIKA PILSKIEGO:

**

OSOBOWOŚĆ POLITYCZNA I SAMORZĄDOWA**

I miejsce Zygmunt Jasiecki - prezes PRGOK
Segregowanie śmieci kuleje, mieszkańcy niechętnie oddzielają plastikowe butelki od papieru czy szkła. Zygmunt Jasiecki wraz z pracownikami PRGOK wymyśla więc kolejne akcje, które mają przekonać mieszkańców do segregacji. Były warsztaty dla najmłodszych, teraz związek rusza z akcją do dorosłych. Ostatnio zorganizowano marsz antysmogowy przeciwko paleniu śmieci.

II miejsce Eligiusz Komarowski - starosta pilski
Eligiusz Komarowski odkąd wiosną tego roku przejął stery w powiecie pilskim od razu włączył piąty bieg i doskonale wpasował się w rolę gospodarza, do którego mieszkaniec może przyjść dosłownie ze wszystkim. Sam bywa wszędzie i to nie tylko na oficjalnych uroczystościach. Błyskotliwa kariera zjednała mu mnóstwo zwolenników, jak i przeciwników, zwłaszcza tych politycznych, bo starosta ma apetyt na więcej....

III miejsce: Krzysztof Czarnecki, burmistrz Trzcianki
Dobry gospodarz - tak najczęściej mówi się o Krzysztofie Czarneckim i nie ma w tym krzty przesady. Często pojawia się na miejscu prowadzenia prac, by korzystając ze swojego doświadczenia w branży budowlanej, nadzorować inwestycje. Najważniejsze jednak, że jako pierwszy potrafił zjednać sobie Radę Miasta, co z korzyścią odbija się na całej gminie.

IV miejsce: KOD, Izabela Milewska
Niezadowoleni pilanie wyszli na ulicę, żeby protestować przeciwko pomysłom rządzących. Z domów wyciągnął ich Komitet Obrony Demokracji, który zawiązał się w Pile, a którego twarzą jest Izabela Milewska. Była ona obecna na dwóch demonstracjach KOD-u, nie zabrakło jej kiedy, tak jak w innych miastach w kraju, protestowano pod biurem posła PiS, czy na Czarnym Proteście. To m.in. KOD zorganizował przyjazd do Piły Lecha Wałęsy.

V miejsce B. Jagodzińska, burmistrz Wyrzyska
Wyrzysk od dwóch lat zmienia się w szybkim tempie. Robi się ładniej, bo od wczesnej wiosny do późnej jesieni ulice zdobią piękne kwiaty. Co ciekawe, polityczni przeciwnicy wykorzystują to do krytyki pani burmistrz. W myśl zasady „Pańskie oko konia tuczy” Jagodzińska nadzoruje każdą inwestycję, jak trzeba, chwyta za suwmiarkę, żeby sprawdzić czy wszystko jest w porządku. W mieście jest też coraz więcej wydarzeń sportowych i kulturalnych. Słowem - miasto ożyło

Biznes

I miejsce: Piotr Toboła, prezes Termopil-Bud w Pile
4 sierpnia spółka Tremopil-Bud obchodziła w tym roku 10-lecie. Na tę okoliczność oddała do użytku kolejny blok, przy ul. Buczka z 40 nowymi mieszkaniami. W sumie w ciągu 10 lat pod wodzą prezesa Piotra Toboły wybudowała 540 mieszkań. Co ważne, spółka buduje budynki nowoczesne i funkcjonalne, o przystępnej cenie. Ta pilska firma deweloperska ma swoją markę, której twarzą jest właśnie Piotr Toboła.

II miejsce: Zygmunt Selwat - właściciel firmy Wypig w Pile
Skrót WYPIG oznacza Wyrób Pieczątek Gumowych, a często nazwa przedsiębiorstwa jest uznawana za nazwisko właściciela. Tymczasem za firmą kryje się Zygmunt Selwat, który założył ją 60 lat temu. Selwat zaczynał od zlecenia od krawca, potem współpracował z firmą Lumen i stale inwestował w nowoczesny sprzęt. Za swoją działalność został w tym roku nagrodzony Złotym Krzyżem Zasługi.

III miejsce: Marek Huzarewicz, prezes Philips Lighting Poland w Pile
To był wyjątkowy rok dla pilskiego Philipsa. Firma świętowała 25-lecie. Z tej okazji również pilanie dostali prezent. Pierwszy to oświetlenie Regionalnego Centrum Kultury, a drugi to oświetlenie na weekend ulicy 11 Listopada, która zamieniła się w bajkową krainę. Ale nie tylko za to firmie należy się pochwała. Philips to wciąż największy pracodawca w mieście. Radzi sobie na rynku, choć konkurencja, szczególnie z Chin, jest coraz większa.

IV miejsce: Jan Polcyn, prezes DORA Metal w Czarnkowie
Firma funkcjonuje już 25 lat. To jeden z największych producentów wyposażenia gastronomicznego w Polsce i Europie. Grupa składa się z kilku spółek, a najważniejsza to działająca w Czarnkowie DORA Metal, która jest producentem mebli technologicznych oraz urządzeń chłodniczych i grzewczych. Sprzęty trafiają do 30 krajów. Spółka wspiera fundacje pomagające chorym, domy dziecka, szkoły, kliniki i szpitale.

V miejsce: Damian Mrotek, właściciel OPONY MROTEK w Pile
Firma działa na rynku już blisko 20 lat. Od początku zajmuję się obsługą samochodów osobowych i dostawczych w zakresie serwisu opon i felg. Ze skromnego warsztatu przeniosła się do nowoczesnej siedziby przy ul. Naftowej. We wrześniu 2015 roku firma została pierwszym i aktualnie jedynym w okolicy, autoryzowanym serwisem znanej i cenionej na całym świecie, założonej w 1871 roku w Niemczech, firmy Continental. A zakres usług znacznie poszerzyła.

Kultura i Działalność społeczna

I miejsce: Tadeusz Ogrodnik, dyrektor BWA w Pile
Dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Pile właśnie doczekał jubileuszu 40- lecia tej placówki. Choć może to nie jego bezpośrednia zasługa, że ten ważny przybytek kultury w Pile dotrwał tak pięknych lat, to jemu właśnie należą się słowa uznania. BWA utrzymuje wysoki poziom, goszczą tu znakomici artyści, a różnorodność wystaw przyciąga nie tylko stałych miłośników sztuki, ale i nowych. W tym pięknym zakątku panuje świetny klimat, co bez wątpienia jest zasługą gospodarza.

II miejsce: Przemysław Zdunek, dyrektor UDK w Ujściu
Kiedy Przemysław Zdunek został dyrektorem Ujskiego Domu Kultury, życie kulturalne w mieście nabrało rozmachu. Udało się przeprowadzić remont sali widowiskowej i teraz mało kto wie, że małe Ujście ma swoje kino! Ponadto, odbywają się tutaj spektakle dla dorosłych i dzieci. Z prawdziwym rozmachem zorganizowano obchody 40-lecia placówki. Do tego przy UDK działa wiele kół zainteresowań, w tym m.in. klub „Igiełki”. Można? Można.

III miejsce: Włodzimierz Ignasiński, dyrektor biblioteki w Trzciance
Milo patrzy się na rozwój trzcianeckiej biblioteki, jednak nie byłoby go na pewno, gdyby nie dyrektor oraz pracownicy, których ma pod swoimi skrzydłami. To właśnie za kadencji Włodzimierza Ignasińskiego placówka osiągnęła kolejny szczyt, kiedy została uznana za trzecią z najlepszych bibliotek w województwie wielkopolskim.

IV miejsce: K. i M. Pluicińscy z Piły, Seniorzy Roku
Marka Plucińskiego kojarzą wszyscy, którzy biorą udział w miejskich wydarzeniach. Jego atrybutem jest kamera, którą rejestruje wszystko, co się w Pile dzieje. Jego żona Krystyna to kobieta wielu talentów, a jednym z nich jest wyszywanie. To aktywni seniorzy, którzy udzielają się w Centrum Aktywizacji czy na Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Organizują rajdy samochodowe po regionie dla seniorów, byli też autorami cyklu „Podwieczorek z pasją”.

V miejsce: Joanna Kmieć z Wielenia
Wieleń aktywnymi mieszkańcami stoi. I choć Joanna Kmieć nie mieszka już w tym mieście to nadal jest z nim związana emocjonalnie i właśnie w Wieleniu zrealizowała swój kolejny ciekawy pomysł. Ośmiorniczki dla wcześniaków to unikalny w skali naszego kraju projekt, który dodatkowo w Wieleniu był realizowany także przez seniorów. Dwie pieczenie na jednym ogniu.

Nasi Bohaterowie:

I miejsce: Patrycja Kujawa - Matka Wariatka
Kobieta wielu talentów, pełna energii, zdesperowana, by pomagać innym. Patrycja Kujawa założycielka strony Matki Wariatki, potrafiła skupić wokół siebie młode pilanki, które na co dzień borykają się z wychowaniem dzieci. Dziewczyny zdobyły rozgłos w kilka miesięcy, radzą, krytykują władze za brak udogodnień dla matek z wózkami, do tego organizują pomoc dla innych matek, jak ta niedawna, przed świętami.

II miejsce: Daniel Niżyński - akcja Spełniamy Marzenia
Założyciel Stowarzyszenia Spełniamy Marzenia. Stara uszczęśliwiać nieuleczalnie chore dzieci i sprawiać by na ich buziach często gościł uśmiech. W 2016 roku zorganizował między innymi charytatywny maraton zumby oraz imprezę „Spełniamy Marzenia z Gwiazdami” w Galerii VIVO! w Pile. Działając na rzecz chorych dzieci, przy okazji stara się promować młode talenty i pokazać, że młodzi ludzie mogą zdziałać naprawdę dużo.

III miejsce: Wojciech Retz - zespół Na Górze
Ten rok należał do grupy Na Górze, którą tworzą pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej w Rzadkowie. Grupa nagrała kilka teledysków. Jedna piosenka była odpowiedzią na zarzut Janusza Korwinna Mikke, który nazwał osoby niepełnosprawne debilami. Utwór stał się hitem internetu. Zespół często występuje, poprzedzał występy takich zespołów jak: Kult, Hey, Raz Dwa Trzy. Ich występy sprawiają, że publiczność szaleje.

IV miejsce: Krzysztof Wiza z Czarnkowa Powiedzieć o nim, że to pozytywny wariat, to tyle co nie powiedzieć nic. Krzysztof Wiza ma niesamowity dar przyciągania do siebie innych, pełnych energii ludzi, dzięki czemu organizowane przez niego akcje krwiodawstwa zawsze organizowane są z największą starannością. A to przekłada się na wyniki. Tylko w tym roku podczas jego akcji w całym powiecie zebrano bagatela 300 litrów życiodajnego płynu.

V miejsce: Stanisław Wielebski z Wielenia
W Wieleniu miłośników historii nie brakuje, ale mało który przyczynił się tak bardzo do pogłębienia wiedzy o tym regionie jak Stanisław Wielebski. To on ujawnił ponad 600 szklanych negatywów wykonanych nawet sto lat wcześniej przez swojego dziadka. Unikatowe ujęcia pokazują życie codzienne mieszkańców oraz miejsca, które zmieniły się nie do poznania.

Służba Zdrowia i Oświata:

I miejsce: Zygmunt Malinowski, prezes Ars Medical w Pile
W maju po dwóch latach budowy otwarto nowe imponujące skrzydło kliniki Ars Medical. To wielkie dzieło, obiekt liczy siedem kondygnacji i ma najnowocześniejszą hybrydową salę operacyjną, podczas której pacjent może być cały czas „prześwietlany na wylot”. Budowa pochłonęła 47 mln zł. To było wyzwanie i wielkie marzenie Zygmunta Malinowskiego. Takich wizjonerów i zarazem świetnych organizatorów oby Piła miała jak najwięcej.

II miejsce: Zakład Aktywizacji Zawodowej w Pile
Niepełnosprawni w pracy nie są gorsi od zdrowych osób. Udowadniają to każdego dnia pracownicy ZAZ-u, którzy szyją torby z banerów czy torby na chleb, które trafiają nawet do Niemiec. To oni na co dzień dbają też o zieleń w Pile. Instytucja została członkiem Izby Gospodarczej Północnej Wielkopolski. Kierownikiem Zakładu Aktywności Zawodowej jest Natasza Cyrulik

III miejsce: Beata Nowak-Krupińska, ordynator intensywnej terapii w pilskim szpitalu
Pani doktor to już firma sama w sobie. Od kilku lat dowodzi najtrudniejszym oddziałem w szpitalu, na który trafiają pacjenci w stanie krytycznym. Wcześniej zarządzała równie ciężkim, bo oddziałem ratunkowym. Kobieta doświadczona, profesjonalna, o silnych nerwach. Kiedy kadry w szpitalu ubywa, ona trwa w nim od początku, jest jego ostoją.

IV miejsce: Szkoła w Mościskach
Szkoła Podstawowa im. Wacława Popiela w Mościskach (gm. Wysoka) jest mała. Uczy się tu zaledwie 71 dzieci. Ale zarówno uczniowie, jak i nauczyciele mają wielkie serce do ekologii. Robią, co mogą, by chronić środowisko. Przez to ta niewielka podstawówka stała się liderem jeśli chodzi o zbiórkę i segregację śmieci. Dyrektorem szkoły jest Maria Szerement.

V miejsce: Artur Geremek, nauczyciel LO w Czarnkowie
By dotrzeć do młodzieży trzeba mieć w sobie to coś i mówić z nią wspólnym językiem. Artur Geremek najwidoczniej ma „to coś”, bo od lat z powodzeniem prowadzi grupę teatralną przy czarnkowskim liceum oraz organizuje piesze wyprawy, podczas których młodzież ma niecodzienną okazję, by zapomnieć o komórkach, komputerach i... problemach. A przy tym się rozwija.

Ale na tym nie koniec. Nasi Czytelnicy już od 10 stycznia też będą mogli wybierać swoich Ludzi Roku za pomocą sms-ów. Wkrótce rusza przyjmowanie zgłoszeń. Szczegóły w Tygodniku Pilskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto