Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkania dla naukowców, by przyciągnąć ich do Piły

Agnieszka Kledzik
Mieszkania dla naukowców: konferencja
Mieszkania dla naukowców: konferencja Agnieszka Kledzik
Mieszkania dla naukowców mają przyciągnąć kadrę profesorską do Piły. Do tego miasta oferuje stypendia dla 200 studentów z trzech pilskich uczelni. Piła będzie miastem uniwersyteckim?

Miasto będzie wspierać naukowców. Od przyszłego roku akademickiego będą stypendia dla doktorantów, dla najzdolniejszych studentów oraz trzy mieszkania z niskim czynszem na start dla kadry naukowej, która postanowi związać się z miastem na co najmniej sześć lat.

- Chcemy przeznaczyć grubo ponad pół miliona złotych na program "studiuj w Pile" - zapowiada Piotr Głowski, prezydent Piły.

>>> Zobacz też: Piła: abolicja w ZUS. Kto może skorzystać?

Pomoc miasta ma obejmować nie tylko studentów, ale też pracowników trzech uczelni: PWSZ, WSB i UAM

- Piła nie jest ośrodkiem akademickim jak Poznań, czy Bydgoszcz, ale ten program spowoduje, że pójdziemy w tym kierunku - przekonuje prof. Henryk Tylicki, prorektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile.

Nauczyciele akademiccy, którzy zdecydują się na pracę w Pile, otrzymają na trzy lata po preferencyjnej stawce mieszkanie przy ulicy Andersa. Są to nowe bloki komunalne.
- Te mieszkania mogą przyciągać do miasta młodych nauczycieli akademickich - wyjaśnia Urszula Nowak-Roznowska, kanclerz Wyższej Szkoły Biznesu w Pile.

Bez własnej kadry żadna z uczelni nie będzie mogła uruchomić studiów magisterskich.

- Żeby uruchomić studia magisterskie, na jednym kierunku musimy mieć przynajmniej sześciu doktorów lub profesorów zatrudnionych u nas na pierwszym etacie - wyjaśnia doktor Paweł Owisianny, zastępca dyrektora ośrodka zamiejscowego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Pile.

Mieszkania dla naukowców z niskim czynszem mogą być dla nich magnesem. Umowa najmu podpisywana byłaby na 3 lata. Po tym okresie lokum dostawałby następny nauczyciel akademicki.

Będzie też pomoc dla doktorantów. Dziesięciu z nich może liczyć na dofinansowanie po 500 złotych miesięcznie.

- Doktoranci teraz otrzymują około 1200 złotych, a od stycznia 1350 złotych, więc te dodatkowe pieniądze od miasta to będzie spore wsparcie - przekonuje Owsianny.

Stu studentów mieszkających w Pile za dobre wyniki będzie dostawać po sto złotych. Studenci spoza miasta, mogą liczyć na sto złotych miesięcznie jako dopłatę do czynszu za wynajem mieszkania w Pile. Ta pomoc oferowana przez miasto jest niezależna od stypendiów przyznawanych przez same uczelnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto