Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miliony z UE pomogą wrócić do zdrowia ludziom z zaburzeniami psychicznymi

Redakcja
Wsparcie środowiskowe, zwłaszcza w przypadku dzieci i młodzieży zmagającej się z problemami psychicznymi ma kolosalne znaczenie dla powrotu do zdrowia
Wsparcie środowiskowe, zwłaszcza w przypadku dzieci i młodzieży zmagającej się z problemami psychicznymi ma kolosalne znaczenie dla powrotu do zdrowia 123rf
Choroba psychiczna jest jednym z czynników sprzyjających wykluczeniu społecznemu. Aby temu zapobiec, w Wielkopolsce powstały środowiskowe centra zdrowia psychicznego. Wkrótce będzie ich więcej. Takie możliwości daje konkurs unijny.

To, że wykluczenie społeczne dotykające różnych grup osób jest stratą dla całego społeczeństwa jest bezsporne. Osoby, których wykluczenie dotyka przeżywają osobiste dramaty, ale społeczność, w której życiu nie uczestniczą także traci. Z jednej strony nie korzysta z potencjału osób wykluczonych jako uczestników życia sąsiedzkiego, kulturalnego, potencjalnych pracowników czy społeczników. Z drugiej strony ponosi koszty związane z zaspokojeniem podstawowych potrzeb takich osób, podczas gdy w odpowiednich warunkach, niekiedy przy wsparciu z zewnątrz ludzie ci mogliby zaspokoić je sami. Nic dziwnego zatem, że działania na rzecz włączenia społecznego są jednym z ważnych elementów polityki Unii Europejskiej.

Naznaczeni chorobą

Jednym z czynników sprzyjających wykluczeniu są problemy natury psychicznej. Jak wynika z raportu Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, z jednej strony to skutek wciąż żywych uprzedzeń wobec osób cierpiących na choroby psychiczne czy zaburzenia afektywne, z drugiej z istotnego niedoinwestowania psychiatrii, które skutkuje bardzo słabą dostępnością opieki psychologicznej i psychiatrycznej. Zwłaszcza dramatyczna sytuacja dotyczy dzieci.

Jak podała Naczelna Izba Lekarska w całym kraju w I kwartale bieżącego roku w całym kraju było tylko 419 takich specjalistów. Psychiatrów leczących dorosłych, wykonujących zawód, było prawie dziesięciokrotnie więcej - 4165.

- Sytuacja jest dramatyczna - mówi Sylwia Wójcik, dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego UMWW. - Chcemy, wykorzystując środki europejskie stworzyć warunki do jej poprawienia. W konkursie, który zostanie ogłoszony wkrótce będzie można składać wnioski między innymi na dofinansowanie tworzenia środowiskowych centrów zdrowia psychicznego.

Tworzenie tego rodzaju centrów to część Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Z założenia powinny istnieć w każdym powiecie, a za ich tworzenie odpowiedzialni są starostowie.

Obecnie w Wielkopolsce działają dwa Centra Zdrowia Psychicznego: w Obornikach i w Poznaniu. Pierwsze współtworzą Centrum Opieki Zdrowotnej Sanitatis, Fundacja Akme oraz Spółdzielnia Socjalna „Uciec dysforii”. Poznańskie powstało z udziałem Centrum Medycznego HCP, miasta Poznań, Fundacji AKME i Fundacji CISZUM. Oba pomagają dorosłym.

- Bardzo nam zależy, aby udało się wykorzystać fundusze europejskie na stworzenie podobnych centrów, które obejmą opieką również dzieci i młodzież - podkreśla Sylwia Wójcik.

Dlatego też tego rodzaju projekty w planowanym konkursie będą dodatkowo punktowane.

- Problemy, gdy chodzi o opiekę psychiatryczną i psychologiczną dzieci są dwojakiego rodzaju - mówi Sylwia Wójcik. - Po pierwsze z racji słabej dostępności ambulatoryjnej opieki psychiatrycznej do szpitali trafiają dzieci w poważnym stanie, po#drugie - po wyjściu ze szpitala nie otrzymują potrzebnego wsparcia i opieki.

Działanie centrów miałoby także działać w dwóch kierunkach. Dzieci i młodzież borykające się z problemami psychicznymi znacznie szybciej niż obecnie miałyby możliwość skorzystania z pomocy psychologa, a w#razie konieczności psychiatry.

Z kolei te dzieci, które opuściły oddział psychiatryczny miałyby do dyspozycji wsparcie zarówno medyczne, jak i terapeutyczne.

- Mamy nadzieję, że dostępność psychologa, a w razie konieczności i psychiatry, wcześniej, gdy problem nie jest jeszcze mocno nasilony ograniczy liczbę koniecznych hospitalizacji - mówi Sylwia Wójcik. - To z jednej strony zaoszczędzi pacjentom trudnego doświadczenia, z drugiej odciąży borykające się z brakiem miejsc szpitale - podkreśla.

Z kolei młody człowiek, który opuści szpital także nie będzie pozostawiony sam sobie. Będzie mógł kontynuować leczenie i terapię w swoim środowisku.

- Fachowcy są zgodni, że zwłaszcza w przypadku dzieci i młodzieży leczenie we własnym środowisku jest bardzo skuteczne. Dlatego w składzie każdego centrum powinien działać oddział dzienny lub inna forma pomocy spełniająca jego funkcje - dodaje Sylwia Wójcik.

W stronę samodzielności

Jednak centra zdrowia psychicznego to nie jedyne projekty, na które można otrzymać wsparcie. Można się starać o dotacje także m.in. na działania zmierzające do zwiększenia dostępu do mieszkań chronionych, usług asystenckich, jak również tworzenie Dziennych Domów Opieki Medycznej. Kolejna grupa projektów, które mogą zostać dofinansowane to usługi społeczne adresowane do rodzin oraz rodzin zastępczych. Wśród nich mogą być także te, uwzględniające działania, które pomogą usamodzielniać się osobom opuszczającym pieczę zastępczą.

Do podziału w konkursie w#ramach podziałania 7.2.2 „Usługi zdrowotne i społeczne. Projekty konkursowe” będzie 100 milionów złotych.

Ogłoszenia o konkursie i regulaminu należy szukać na stronie

wrpo.wielkopolskie.pl

w zakładce konkursy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto