Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MZK Piła: kierowcy mieli warsztaty z niepełnosprawnymi

Agnieszka Kledzik
MZK Piła: kierowcy na warsztatach z niepełnosprawnymi
MZK Piła: kierowcy na warsztatach z niepełnosprawnymi Agnieszka Kledzik
MZK Piła chce, by pasażerowie na wózkach inwalidzkich czuli się pewnie w autobusach miejskich. Kierowcy MZK szkolili się, jak pomagać niepełnosprawnym. Uczyły ich osoby na wózkach. Co z tego wyszło?

Kierowcy MZK Piła oraz niepełnosprawni poruszający się na wózkach inwalidzkich uczyli się od siebie nawzajem jak poprawić komfort podróżowania. Kierowcy pomagali niepełnosprawnym dostać się do autobusu i obsługiwali różnego rodzaju wózki. Zorganizowano dla nich specjalne warsztaty.

- Im jest ciężej niż osobom, które na zdrowych nogach wchodzą do pojazdu, dlatego nasi kierowcy mieli zajęcia z rehabilitantem. Ten pokazywał jak bezpiecznie wprowadzić wózek do auta - mówi Anna Kujawa z pilskiego MZK.

>>> Zobacz też: Piła: 30 lat rady osiedla Podlasie

Marcin Gruszka, który od 10 lat porusza się na wózku, nie boi się pomocy kierowców, ale pasażerów, którzy nie zawsze słuchają jego wskazówek.

- Zdarza się, że pasażerowie źle pomagają, bo wiedzą lepiej i próbują nas wyprowadzić przodem. Kolega to przeżył. Nastąpiła spektakularna wywrotka, a skończyło się szyciem brody w szpitalu - opowiada Marcin Gruszka, instruktor aktywnej rehabilitacji.

Jakie problemy mają niepełnosprawni poruszający się autobusami MZK Piła?

- Czasem spotykają się z brakiem tolerancji. Zdarza się im słyszeć uwagi, że mają uważać, bo mogą kogoś potrącić a kobietom pozaciągać rajstopy - opowiada Maria Węgrzyn, która opiekuje się synem jeżdżącym na wózku.

Spotkanie było też okazją do przypomnienia kilku podstawowych zasad przy korzystaniu z komunikacji miejskiej. Kierowcy tłumaczyli m.in., że przed wysiadaniem niepełnosprawni powinni wcisnąć guzik tuż przy miejscu dla inwalidów. To daje im sygnał, aby podjechać jak najbliżej krawędzi chodnika i opuścić autobus.

- Prosimy też aby jeżdżący na wózkach wykazywali się cierpliwością, bo opuszczanie podłogi trwa nawet pół minuty - mówi Jacek Kraska, kierowca MZK Piła.

Więcej o warsztatach dla niepełnosprawnych i kierowców MZK Piła przeczytasz w Tygodniku Pilskim już 26 listopada!

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto