Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa stara "Iskra" i nowy stary stadion przy Okrzei. Powiat dostał prawie 7 milionów od marszałka na rewitalizację

Agnieszka Świderska
Agnieszka Świderska
Budynek "Iskry" ma odzyskać dawną świetność
Budynek "Iskry" ma odzyskać dawną świetność Fot. Agnieszka Świderska
Prawie 7 milionów złotych dostanie powiat pilski na rewitalizację „Iskry” i stadionu przy Okrzei. To drugi - po Starym Rynku w Poznaniu, najwyżej oceniony projekt rewitalizacji w Wielkopolsce.

Za cztery lata minie dokładnie 100 lat od kiedy wkopano łopatę pod jego budowę. Chodzi o budynek „Iskry” przy Kilińskiego, w którym przed wojną mieściła się Powszechna Szkoła Katolicka. Po wojnie część budynku odzyskała swoje szkolne przeznaczenie - od wczesnych lat 60-tych mieści się tam „budowlanka”. Z kolei przedwojenną aulę zamieniono na nieistniejące już dziś kultowe kino „Iskra”. Po tym jak 10 lat temu wyświetlono tam ostatni seans, dawna sala kinowa wróciła do bycia szkolną aulą. Nie było jednak pomysłu na resztę budynku, który wyraźnie opustoszał po wyprowadzce Młodzieżowego Domu Kultury. Tylko w części zdołał tę pustkę wypełnić Uniwersytet Trzeciego Wieku, który wynajmuje parter dawnego kina.

Niewykluczone, że już na 100-lecie budynek bardziej będzie przypominał swoje najlepsze niż najgorsze lata. A to wszystko dzięki drugiemu miejscu powiatu pilskiego w konkursie marszałkowskim na projekty rewitalizacyjne. Z kilkuset projektów z całej Wielkopolski rewitalizacja „Iskry” połączona z modernizacją stadionu przy Okrzei musiała uznać tylko wyższość Starego Rynku w Poznaniu.

- Mamy powód do dumy - nie ukrywa starosta pilski Eligiusz Komarowski. - Na inwestycje warte ponad 8 mln złotych wydamy z własnej kasy niewiele ponad milion złotych. Reszta to dotacja z Unii Europejskiej.

W ramach przywracania „Iskrze” dawnej świetności będzie wyremontowany dach, elewacja (wszystkie budynki), parter i piętro dawnego kina łącznie z klatką schodową. Zaplanowano także adaptację pomieszczeń na salonik i szatnię. Sporo zmieni się także w dawnej sali kinowej: w ścianie frontowej zostaną odtworzone okna, a sala będzie miała charakter widowiskowej. To dlatego będzie nowa scena i widownia, a cały obiekt będzie przeznaczony dla osób niepełnosprawnych.

Warto wspomnieć, że partnerem powiatu w tym projekcie rewitalizacji jest UTW, a nowym przeznaczeniem „Iskry” ma być centrum kulturalno-społeczne dla pilan w każdym wieku, nie tylko dla seniorów.

Nieprzypadkowo nazwa całego projektu to „Nowoczesne centra społeczno-rekreacyjne” powiatu pilskiego, bo drugim rewitalizowanym obiektem ma być wspomniany stadion przy Okrzei. To również będzie prezent na 100. urodziny, które ten najstarszy pilski stadion będzie świętował w 2022 roku. Teraz służy za boisko „budowlanki” i straszy widokiem połamanych krzesełek, które nawet jeśli nie pamiętają lat dwudziestych minionego wieku, to z pewnością i tak swoje najlepsze lata mają za sobą. Odżył ostatnio dzięki organizowanym festynom, jednak nie na płycie, tylko na dawnym bocznym boisku.

Jak ma wyglądać po rewitalizacji? Na stadionie ma pojawić się oświetlenie, na widowni - nowe krzesełka, w sąsiedztwie plac zabaw dla dzieci, siłownia zewnętrzna, stojaki na rowery i drewniane altany. Będzie też remont szatni w „Staszicówce”, gdyż stadion nadal służył jako stadion szkolny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto