Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy kodeks pracy 2019. Wynagrodzenie za nadgodziny trafi do...pracodawcy

MJ
PiS szykuje rewolucję w kodeksie pracy
PiS szykuje rewolucję w kodeksie pracy Fot. Polskapress
Nowy Kodeks Pracy 2019 zakłada, że pieniądze za nadgodziny nie trafią bezpośrednio do pracownika, tylko na specjalny rachunek, którym zarządzać będzie pracodawca. Będzie mógł je wypłacić w kilku przypadkach regulowanych przez nowy kodeks pracy.

Kiedy dostaniemy pieniądze za wypracowane nadgodziny?

Fundusze zgromadzone na specjalnym koncie, według zmian w Kodeksie Pracy 2019 mogą zostać rozdysponowane w następujący sposób:

- pracodawca może wysłać swojego pracownika na bezpłatny urlop
- obniżyć wymiar czasu pracy i różnice wypłacać z środków zgromadzonych za nadgodziny
- pracownik będzie mógł wystąpić o bezpłatny urlop, ale zgodę na to będzie musiał wyrazić pracodawca

Konto, na którym według przepisów zawartych w nowym Kodeksie Pracy będą zbierane pieniądze za nadgodziny zostanie zamknięte wraz z rozwiązaniem umowy. Wtedy pracodawca powinien wypłacić pieniądze pracownikowi, jednak w praktyce będzie mógł zwolnić pracownika ze świadczenia pracy i płacić mu za pracę z rachunku nadgodzin.

Warto przypomnieć, że praca w nadgodzinach jest obowiązkiem pracownika. Może odmówić tylko z powodu choroby lub trudnej sytuacji rodzinną. W każdym innym przypadku za odmowę pracy w nadgodzinach grozi mu kara porządkowa - upomnienie, nagana, kara finansowa, a nawet zwolnienie dyscyplinarne.

Nowy kodeks zawiera także szereg innych zmian. Wiele z nich dla znacznej liczby osób okaże się nie lada zaskoczeniem. Jedną z najważniejszych dotyczy urlopów. Co się konkretnie zmieni w tej kwestii?

Nowy Kodeks Pracy przewiduje jednolity wymiar urlopu dla wszystkich, niezależnie od stażu pracy czy wykształcenia. Będzie to 26 dni w roku kalendarzowym. Teraz urlop można "chomikować", po zmianach takiej możliwości nie będzie: niewykorzystany urlop nie będzie się zbierał, tylko przepadnie

Nowy Kodeks Pracy nie zmienia natomiast kwestii czasu pracy. Pracować będziemy nadal pięć dni w tygodniu po 8 godzin co daje w sumie 40 godzin tygodniowo.

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto