Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od wodzionki i moczki po żur, czyli Śląsk zupami stoi [przepis]

Piotr Kalsztyn
PAWEL MIECZNIK / POLSKAPRESSE
W ramach akcji kulinarnie.naszemiasto.pl piszemy o smakach kuchni regionów. W większości domów w naszym kraju podczas obiadu nie może zabraknąć zupy. Podajemy ją przeważnie jako pierwsze danie. Na Śląsku znajdziemy kilka rodzajów zup, których próżno szukać w innych regionach.

„Wodzionka, jak jom zrobi moja żonka, to jest ósmy świata cud” - śpiewali kilka lat temu Szymon i Andrzej w programie „Mam Talent”. Chłopcy z Tarnowskich Gór nie tylko rozbawili jurorów, ale również rozsławili potrawę w całym kraju. A na Śląsku jest to przecież jedno z podstawowych dań.

Zobacz również:

- Wodzionka to zupa, która wzięła się z biedy. To jednak nie jest żaden minus. Pizza ma podobne pochodzenie, a zajadają się nią ludzie na całym świecie. Zupa jest bardzo dobra w jesiennym okresie, zwłaszcza dla zdrowia. Rozgrzewa nas, a czosnek to naturalny antybiotyk – mówi Maria Ożga, uczestniczka programu „MasterChef" i autorka bloga ksiegowawkuchni.pl. Wodzionka może występować w różnych odmianach, ale zawsze jej podstawą są chleb i wrzątek.

Podczas świąt Bożego Narodzenia na śląskie stoły trafia siemieniotka. Podstawą tej zupy są nasiona konopi, a według wierzeń ludowych, dzięki dużej liczbie ziaren, zupa miała leczniczą moc – miała chronić przed świerzbem i wrzodami.

Wśród świątecznych potraw znajdziemy również bryję i moczkę. Pierwsza jest przyrządzana z suszonych owoców. Podaje się ją na ciepło lub zimno z ziemniakami, kluskami albo pieczywem. Moczka natomiast nazywana jest śląską zupą piernikową. W każdej części regionu przepis na moczkę jest inny, ale zawsze głównym składnikiem jest piernik. Bardzo często dodaje się też ciemnego piwa.

Prawdziwie królewskim daniem wśród zup jest jednak żur śląski. - Tak naprawdę jest on polskiego pochodzenia. Ślązacy dodali jednak do niego kiełbasę i ziemniaki. Zupa w śląskim wydaniu rozprzestrzeniła się na inne regiony Polski – tłumaczy Maria Ożga. Często podaje się żur z gotowanym jajkiem. - Podstawą jest zakwas, najlepiej oczywiście domowej roboty. Często można spotkać jeszcze tzw. „panie żurkowe”, które sprzedają go na ulicach śląskich miast. Warto korzystać z produktów, które sprzedają, bo przeważnie są naprawdę świetnej jakości – dodaje śląska kucharka.

Według raportu PizzaPortal.pl, platformy internetowej, dzięki której można zamówić jedzenie z restauracji w całym kraju, najbliższa sercom Polaków jest kuchnia domowa. Na pierwsze danie najczęściej w ubiegłym roku zamawiano zupę pomidorową, rosół lub tradycyjny żurek z jajkiem. Drugie danie musiało być mięsne: najczęściej wybierano kotleta z piersi kurczaka, schabowego oraz de volaille'a, który wyprzedził mielonego. Jeśli chodzi o dodatki do mięsa, to można zauważyć odstępstwo od tradycji, ponieważ najchętniej zamawiano frytki, na drugim miejscu znalazły się ziemniaki z wody, a na trzecim kopytka.

Przepis na żur wielkanocny z chrzanem

Składniki:
1. marchewka , seler , pietruszka, por
2. boczek lub żeberka
3. 0,5 litra zakwasu na żur
4. liść laurowy
5. ziele angielskie
6. majeranek
7. 3-5 łyżek kwaśnej śmietany
8. 2-3 łyżki chrzanu domowego
9. sól i pieprz do smaku
10. jaja na twardo
11. 2-3 ząbki czosnku

Warzywa obrać, opłukać i pokroić na kawałki. Do garnka wlać około 2 litry wody, dodać warzywa boczek , ziele angielskie, liść laurowy i sól do smaku. Gotować po przykryciem około 40 min. Wywar przecedzić i dodać dobrze wymieszany zakwas żurkowy. Doprawić do smaku czosnkiem, majerankiem i śmietaną. Na koniec dodać 2-3 łyżek chrzanu domowego. Podawać z jajami na twardo.

Kwaszenie Żuru

Składniki:
1. Szklanka żytniej razowej mąki (grubo mielonej)
2. Skórka żytniego lub razowego chleba
3. Jedna łyżeczka soli
4. 1 litr wody
5. szczypta cukru
6. 2 ząbki czosnku

Mąkę wsypać do kamiennego garnka, zalać 1 litrem letniej, przegotowanej wody, wymieszać dodać roztarty czosnek, sól i cukier oraz skórkę chleba. Garnek przykryć płótnem lub gazą. Gdy ukiśnie po 3 dniach ma smak kwaskowaty.

Chrzan tarty domowy

Składniki:
1. 50 dag chrzanu w korzeniu
2. 2-3 łyżki gęstej śmietany
3. cukier, ocet i sól do smaku
4. wrzątek

Chrzan dobrze wyszorować, obrać i zetrzeć na tarce ziemniaczanej lub w malakserze. Natychmiast przełożyć do miseczki, dodać 3-5 łyżek wrzącej wody, szczyptę soli, cukier, ocet do smaku oraz śmietanę. Przełożyć do czystego słoika, zakręcić i odłożyć w chłodne i ciemne miejsce.

Więcej przepisów kuchni śląskiej Marii Ożgi znajdziecie nawww.ksiegowawkuchni.pl.

Inne przepisy znajdziecie na kulinarnie.naszemiasto.pl, a restauracje serwujące m. in. kuchnię regionalną na PizzaPortal.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chmieleńskie Babki Wielkanocne 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Od wodzionki i moczki po żur, czyli Śląsk zupami stoi [przepis] - Dolnośląskie Nasze Miasto

Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto