Papier, plastik i szkło - to się opłaca

Artykuł sponsorowany
Z Pawłem Bardzińskim - kierownikiem logistyki spółki Altvater w Pile, o segregacji odpadów w Pile i korzyściach z tego płynących rozmawia Michał Nicpoń

Niejednokrotnie przypominaliśmy już, że segregowanie odpadów w gospodarstwach domowych jest nie tylko działaniem proekologicznym, ale może również przynieść wymierne korzyści finansowe dla mieszkańców. Dość często jednak docierają do nas informacje, że mieszkańcy Piły, choć chcą, to nie mogą segregować odpadów, bo pojemniki z plastikiem, papierem czy szkłem są przepełnione. Dlaczego tak się dzieje?
- W tej chwili na terenie gminy Piła mamy ustawionych dokładnie 336 pojemników na plastik, 317 na papier i 231 na szkło. Opróżniamy je codziennie od godziny 6 do 22. Musimy jednak pamiętać, że gmina podzielona jest na rejony i nie każdego dnia jesteśmy w każdym rejonie. Dodatkowo dysponujemy samochodem pogotowia porządkowego, który wysyłany jest awaryjnie w tzw. punkty zapalne.

W czym więc problem?

- Wydaje nam się, że w Pile nadal za mało jest pojemników na selektywną zbiórkę odpadów. Dla porównania w samej gminie Trzcianka (około 17 tys. mieszkańców) rozstawionych mamy około 150 pojemników na plastik. Piła jest co najmniej 4-krotnie większa, a liczba pojemników tylko 2-krotnie. Z naszej strony nic nie stoi na przeszkodzie, by w mieście pojawiło się takich pojemników więcej. Dysponujemy nimi, możemy w każdej chwili je udostępnić.

Dlaczego więc tego nie robicie?
- Nie możemy ustawiać pojemników tam, gdzie chcemy. Potrzebę taką musi zgłosić zarządca nieruchomości, na przykład zarząd spółdzielni, czy wspólnoty - nawet najmniejszej. Gdy wskaże miejsce i ilość pojemników my ustawimy je, oczywiście bezpłatnie. Co ważne o ustawienie pojemników mogą zwrócić się do nas również małe podmioty gospodarcze - w szczególności sklepy. Dziś w wielu przypadkach nie mają swoich pojemników. Potrzebę taką widać szczególnie w przypadku odpadów papierowych.

Większa liczba pojemników rozwiąże problem?
- Z pewnością poprawi sytuację i skuteczność segregacji odpadów w Pile. Równie ważne jednak jest to, by posegregowane odpady (papier i plastik) wrzucać do pojemników we właściwy sposób, a więc zgniatać je, dzięki czemu nie wywozimy powietrza... Oczywiście bardzo ważne jest również to, by do pojemników przeznaczonych na plastik trafiał tylko plastik, a do tych na papier tylko papier, podobnie w przypadku szkła. Niestety, dziś często zdarza się inaczej. Znajdujemy w "posegregowanych" odpadach pełne puszki z farbami, zużyte akumulatory, czy nawet zderzaki samochodów. Ze swojej strony staramy się informować o zasadach właściwej segregacji odpadów. Przeprowadzamy kampanie edukacyjne wśród dzieci i młodzieży. Otwieramy dla nich nasz zakład. Podobne akcje przeprowadzamy dla zarządców nieruchomości i szerzej - dla mieszkańców.

Jak zachęcić mieszkańców, by segregowali plastik, papier i szkło?
- Ważnym argumentem jest oczywiście ekonomia. Gdy segregujemy odpady, to mniejszą ich ilość wrzucamy do pojemników na odpady komunalne. Wyrzucamy mniej śmieci więc możemy płacić mniej za ich wywóz. Trzeba bowiem pamiętać, że surowce z selektywnej zbiórki odpadów zarówno z pojemników, jak i worków w domkach jednorodzinnych odbieramy bez dodatkowych opłat. Worki do segregacji wydajemy również bezpłatnie. Wystarczy się po nie zgłosić.

Wkrótce zaczną obowiązywać nowe zasady gospodarki odpadami. To gminy będą wyznaczać stałą opłatę dla mieszkańców. Czy nowe prawo motywować będzie mieszkańców do segregacji odpadów?
- Mam nadzieję, że tak. Wysokość opłaty, tzw. podatku śmieciowego naliczanego przez gminy będzie zróżnicowana w zależności od tego, czy mieszkańcy zdecydują się na segregację odpadów, czy nie. Opłata będzie niższa, gdy będziemy w swoich gospodarstwach domowych segregować papier, plastik i szkło, a wyższa, gdy nie będziemy tego robić. Mam nadzieję, że różnica w opłacie będzie na tyle wysoka, że zmotywuje mieszkańców do segregacji.


Dużych gabarytów pozbędziesz się za darmo

Co zrobić ze starym tapczanem lub szafą? Kilka razy w roku na terenie gminy Piła organizowane są zbiórki tzw. odpadów wielkogabarytowych. Nie musisz jednak czekać na taką akcję, by pozbyć się tego ciężaru. Przez cały rok odpady takie przyjmowane są nieodpłatnie w siedzibie pilskiego Altvatera przy ul. Łącznej. Sam musisz postarać się jednak o ich transport do siedziby firmy.

Nie pal śmieci na działce, przywieź je na Łączną

To informacja szczególnie ważna dla działkowiczów i posiadaczy większych przydomowych ogrodów. Być może nie wszyscy dotąd wiedzą, że najpopularniejsza chyba dziś, niestety, metoda pozbywania się odpadów "zielonych" - palenie ich na działkach - jest nielegalna... Jest jednak dużo prostszy sposób, by pozbyć się niepotrzebnych krzewów i gałęzi. Od poniedziałku do piątku od godz. 8 do 16. są one przyjmowane w siedzibie pilskiej spółki Altvater przy ul. Łącznej. Można je, oczywiście nieodpłatnie, dostarczyć do specjalnego kontenera, praktycznie przez cały rok.
Podobnie zresztą ze zbędnymi plastikami, makulaturą, czy szkłem. Je również oddać można bezpłatnie w Altvaterze

Telewizora nie wyrzucaj do kosza na śmieci

Bo zużytego sprzętu RTV (nie tylko telewizorów) czy sprzętu gospodarstwa domowego do zwykłych pojemników na odpady wrzucać nie wolno. Nie ma z tym jednak większego problemu. Tzw. elektrośmieci przywieźć można również bezpośrednio do pilskiego Altvatera przy ul. Łącznej. Oczywiście zostawiając tu zużyty sprzęt (również komputerowy) nie poniesiesz żadnej opłaty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto