Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piła. "Las energii" na czterech kółkach. W pilskich lasach jeździ elektryczne BMW i3

TR
Elektryczne BMW i3 w pilskich lasach
Elektryczne BMW i3 w pilskich lasach Fot. RDLP Piła
Kosztuje niecałe 155 tys. złotych, jest wyposażony w silnik elektryczny o mocy 170 KM, rozwija prędkość do 150 km/h, a na jednym ładowaniu może przejechać do minimum 150 km - to najważniejsze fakty o nowym elektrycznym nabytku Lasów Państwowych - BMW i3. Jeden z tych samochodów trafił do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile.

Przetarg na zakup 16 samochodów Lasy ogłosiły w maju i był to największy do tej pory przetarg na flotę samochodów elektrycznych dla firmy państwowej.

- Zamówienie wynikało z realizowanego przez Lasy Państwowe projektu “Las energii”, który ma promować elektromobilność i upowszechniać odnawialne źródła energii - wyjaśniają Lasy Państwowe.- Z kolei projekt “Las energii” jest zgodny z przepisami ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych przygotowanej przez Ministerstwo Rozwoju. Jednym z najważniejszych zapisów nowej ustawy jest zwiększenie liczby pojazdów elektrycznych na polskich drogach i rozbudowa związanej z nimi infrastruktury.

Od 2020 roku udział pojazdów elektrycznych we flocie administracji państwowej ma wynosić 10 procent, a trzy lata później powinien wzrosnąć do 20 procent. Swój udział mają w tym mieć także samochody elektryczne, które będą jeździć w lasach państwowych. Lasy wybierały między BMW i3 oraz Volkswagenem e-Golf. Ostatecznie wybór padł na BMW i3.

Lasy wybierały między BMW i3 oraz Volkswagenem e-Golf. Ostatecznie wybór padł na BMW i3

Jeden z tych samochodów trafił do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile-Kalinie.

- Wszystkie zakupione auta posiadają ładowarki pokładowe, dzięki czemu można je ładować ze zwykłych gniazd elektrycznych. Ładowanie z ogólnej sieci potrwa około 8 godzin, prądem trójfazowym 3-4 godziny, a ze specjalnej stacji szybkiego ładowania 1-1,5 godziny. Dlatego też Lasy Państwowe uruchomiły procedury zakupu takich stacji ładowania - mówi Krzysztof Dymek, rzecznik RDLP w Pile.

Dziś takie stacje znajdują się w większych aglomeracjach miejskich bądź przy głównych trasach. Będzie ich przybywać.

- W nawigacji wbudowanej w pamięć samochodu znajdują się punkty ładowania dostępne na trasie, którą pokonujemy.

W nawigacji wbudowanej w pamięć samochodu znajdują się punkty ładowania dostępne na trasie, którą pokonujemy

Pozwala to na ocenę możliwości zasięgu i dostosowanie stylu jazdy do wyznaczonego celu, bądź wymusza zmianę trasy - mówi Krzysztof Dymek. - Dostępne są też aplikacje na smartfon z informacjami o dostępnych punktach ładowania z dokładną lokalizacją i aktualnym statusem dostępności.

W pilskiej dyrekcji samochód będzie wykorzystywany do jazd lokalnych.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto