Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piła: Najważniejsze wydarzenia roku 2012

Ewa Auer
Strefa Kibica na Wyspie
Strefa Kibica na Wyspie
Rok 2012 przechodzi do historii. Jaki był? Zapewne dla jednych lepszy od poprzedniego, a dla innych gorszy. Na pewno był jednak ciekawy. Przeżyjmy go zatem jeszcze raz.

AFERY

Wydarzeń, które bulwersowały opinię publiczną nie brakowało. W połowie roku jako kłamca lustracyjny ze stanowiskiem pożegnał się Andrzej Jasiłek, burmistrz Okonka. Odszedł w niesławie nie tylko dlatego, że nie przyznał się do współpracy ze służbami bezpieczeństwa PRL. Przez półtora roku nie godził się także z orzeczeniem sądu i robił wszystko, by przedłużyć swój byt na stanowisku.

We wrześniu z kolei głośno zrobiło się o ekolożkach, od lat walczących ze smrodami Farmutilu. Tym razem to one stały się bohaterkami afery za sprawą taśm, które wyciekły do internetu. Okazało się, że panie nagrywały swoich rozmówców bez ich wiedzy. Starosta pilski (jeden z nagranych) nazwał te metody wprost: esbeckimi.

O esbekach było zresztą w roku 2012 wyjątkowo głośno. W październiku zawitała do Piły wystawa IPN prezentująca ponad 100 sylwetek esbeków ze zdjęciami. Stanęła na pl. Zwycięstwa, niedaleko pomnika Jana Pawła II. To sąsiedztwo wielu pilan bulwersowało.

W grudniu za korupcję polityczną skazano natomiast Marka Kupsia, burmistrza Trzcianki. Choć utrzymuje on, że jest uczciwym człowiekiem, to mieszkańcy i tak będą wybierać nowego burmistrza.

TRAGEDIE

Rok 2012 obfitował także w tragiczne wydarzenia. W marcu w leśniczówce w Dobrzycy bestialsko zamordowano leśniczego i jego żonę. Ta zbrodnia wstrząsnęła całą Polską. Sprawcy mieli dokonać zabójstwa na tle rabunkowym. Zadali ofiarom po kilka ciosów nożem, po czym, by zatrzeć ślady, leśniczówkę podpalili. Zostali złapani już po kilku dniach. Niebawem staną przed sądem, grozi im dożywocie.

W kwietniu doszło do największej w historii pilskiego szpitala ewakuacji. Ponad 400 chorych, również tych w ciężkim stanie, spędziło ponad dwie godziny na parkingu szpitala z powodu fałszywego alarmu bombowego. Jego sprawcą okazał młody mieszkaniec Łobżenicy, upośledzony fizycznie i umysłowo.

W maju na lotnisku w Pile w wypadku awionetki Zodiak zginął 42-letni instruktor i 57-letni kursant uczący się pilotażu. Samolot runął tuż po stracie niecały kilometr od płyty lotniska. Niebawem ustalono, że przyczyną wypadku była awaria silnika.

Pilanie na pewno długo pamiętać będą też wichurę, która w lipcu przeszła nad miastem. Wystarczyło kilka minut, by centrum zamienić w prawdziwe pobojowisko. Wiatr wyrywał zdrowe drzewa z korzeniami. W sumie powalił ich ponad 500.

INWESTYCJE

Mijający rok stał pod znakiem inwestycji drogowych. Latem ruszyła wielka przebudowa największego skrzyżowania w centrum Piły przy pl. Konstytucji. Na stałe zamknięto wjazd z ul. 14 - Lutego na al. Piastów, w zamian zaczęto budowę nowej ul. Piłsudskiego, która lada moment będzie otwarta.

Zakończono także budowę ul. Philipsa, która połączyła al. Powstańców Wlkp. z ul. Kossaka, w mieście powstały również trzy nowe ronda, w tym długo oczekiwane na skrzyżowaniu ul. Okólnej z Ludową.

Do tego wybudowano okazałą fontannę w Parku Miejskim i wyremontowano starą na deptaku. Przybyło też nowych placów zabaw, które intensywnie budowała Pilska Spółdzielnia Mieszkaniowa.

IMPREZY

W mijającym roku nie zabrakło też imprez masowych. Tradycyjnie już w maju odbyły się Zawody Balonowe, połączone z wystawą gospodarcza i festynem na lotnisku a na darmowym koncercie wystąpiła zagraniczna gwiazda, tym razem brytyjski zespół Red Box.

W czerwcu z kolei tysiące pilan bawiło się w strefie kibica, którą z okazji Euro 2012 urządzono na Wyspie. Telebim w strefie miał 45 metrów kwadratowych. Na meczach polskiej reprezentacji na trybunach robiło się tam biało-czerwono, jak na Stadionie Narodowym. 

Miesiąc później na wyspie doszło do wielkiej bitwy polsko-szwedzkiej, (rekonstrukcji tej spod Ujścia z 1655). Huki armat niosły się po całej Pile, a grupy rekonstrukcyjne z całej Polski znowu podziwiało tysiące mieszkańców miasta.

W sierpniu na pl. Staszica wystąpiły gwiazdy Eski: między innymi Ewelina Lisowska, robiąca karierę po programie X Factor.

Piła przeżyła też najazd kultowych amerykańskich mustangów. Na pl. Zwycięstwa zajechało 51 takich wozów. Najstarszy z nich był z 1965 roku.

W listopadzie z kolei tradycyjnie w RCK w Pile odbył się festiwal "Teatr-Pasja Rodzinna", na który bilety rozeszły się w zawrotnym tempie.

POLITYCY

W mijającym roku Piła przeżyła najazd prawicowych polityków. W czerwcu przyjechał prezes Jarosław Kaczyński. Sala MDK-u przy Okrzei pękała w szwach. W październiku z kolei w mieście gościł Antoni Macierewicz.
Nie zabrakło też prawicowych publicystów: w salce Jana Bosko przy kościele Św. Rodziny z czytelnikami Gazety Polskiej spotkał się Rafał Ziemkiewicz i Bronisław Wildstein. 

AKTORZY

Pilanie mogli także spotkać się ze znanymi aktorami. W Heliosie na premierę filmu "W ciemności" przyjechał Robert Więckiewicz, na premierę "Róży" Marcin Dorociński, a na "Pokłosie" Maciej Stuhr. Z kolei jego ojciec Jerzy w RCK promował swoją książkę. 

RÓŻNE

Rok 2012 był także ważny dla pilskich katolików. W kościele Św. Rodziny zbudowano ołtarz na którym umieszczono relikwie z krwi Jana Pawła II, św. Faustyny i błogosławionego Michała Sopoćko.

Rok 2012 zakończyły natomiast zapowiedzi masowych zwolnień w Philipsie i w hucie w Ujściu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto