(© Ewa Auer)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Czeka nas rewolucja śmieciowa. W konsekwencji zapłacimy więcej za wywóz odpadów. Będzie opłacała się segregacja śmieci.

Rewolucja śmieciowa, która czeka nas w przyszłym roku dla zwykłego podatnika oznacza jedno: w domowym budżecie opłata za wywóz śmieci będzie stanowić znaczący koszt.

Dzisiaj w Pile za wywóz odpadów, średnio płacimy 6 zł za osobę co miesiąc. Nowa opłata powinna być ustalona do końca roku. Najpewniej będzie wybrany wariant od osoby. Wstępnie mówi się o dwóch stawkach: 10 zł na osobę, a za śmieci nieposegregowane nawet 15 zł. Czteroosobowa rodzina w pierwszym przypadku zapłaci 40 zł, w drugim 60 zł miesięcznie. Druga opcja jest tańsza: 9,62 zł za posegregowane i 11,62 za nieposegregowane odpady.

To na razie jednak tylko spekulacje. O wszystkim zdecyduje Związek Międzygminny "Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi" (prezesem został Zygmunt Jasiński). Związek będzie odpowiedzialny za gospodarkę śmieciową na terenie 15 gmin. Zrzesza siedem gmin powiatu pilskiego: Szydłowo, Kaczory, Wysoką, Miasteczko Krajeńskie, Ujście, Białośliwie i Wyrzysk (Łobżenica weszła w związek ze Złotowem). Dołączyły do niego także gminy: Czarnków, Drawsko, Jastrowie, Krajenka, Wieleń, Krzyż Wielkopolski i Okonek. W sumie obejmuje około 200 tysięcy mieszkańców.

Związek musi spełnić wysokie wymagania unijne jeśli chodzi o wywóz i utylizację odpadów, które będą obowiązywały już od połowy przyszłego roku. Małe, nieekologiczne wysypiska, nie posiadające instalacji do segregacji, takie jak na przykład w Ujściu będą zamknięte. Odpady z 15 gmin będą zatem trafiały na pilskie wysypisko w Kłodzie.

W nowej polityce chodzi o to, by zniknęły dzikie wysypiska śmieci (stała opłata dla wszystkich ukróci wywożenie ich np. do lasu) i zmniejszyły się hałdy śmieci, z których powinniśmy jak najwięcej odzyskiwać. Temu właśnie służy segregacja odpadów. O tym jak wiele mamy w tej sprawie do zrobienia świadczy fakt, że w Polsce obecnie jedynie 30 procent śmieci jest segregowanych, w Szwecji natomiast aż 80 procent.

Ale i to się zmieni. Za odpady niesegregowane będziemy płacili tzw. domiar, czyli umownie: karę. Mieszkaniec za ich wywóz zapłaci więc więcej. W blokach gdzie śmieci wędrują do jednego kubła, za nierzetelnego lokatora, który śmieci nie posegreguje, domiar będą płacić wszyscy. Jakie stawki za wywóz odpadów będę obowiązywały od przyszłego roku?

- Liczymy się ze stawkami 10 i 15 złotych - mówił Henryk Kazana, burmistrz Ujścia. - Zanim ustalimy opłatę śmieciową należałoby się zastanowić, co zrobić z rodzinami wielodzietnymi, ubogimi, w których jest pięcioro i więcej dzieci. Dla nich stawka 10 złotych na osobę, oznacza 80, a nawet 100 złotych na miesiąc. Mamy już dodatek mieszkaniowy. Teraz mamy wprowadzić śmieciowy - zastanawia się Kazana.

Gmina musi ogłosić jeszcze przetarg na firmę, która będzie śmieci wywozić. Dzisiaj w Pile zajmuje się tym spółka Altvater.

>>> Zobacz też: Piła z budżetem na przyszły rok

- Oczywiście, że staniemy do przetargu. Jesteśmy w stanie spełnić wszelkie wymagania. Mamy sprzęt, w tym 180 tysięcy
pojemników, zatrudniamy ponad 120 osób - zapewnia Dariusz Mikołajczyk, prezes Altvatera w Pile. - Już dzisiaj obsługujemy większość gmin, które weszły w skład pilskiego związku. Oczywiście możemy zatrudniać podwykonawców.

Od nowego roku wzrosną także opłaty na wysypisku w kłodzie. Teraz składowanie 1 tony odpadów kosztuje tam 180 zł, a od 2013 ma kosztować około 250 zł. Tylko z tego tytułu opłata za śmieci wzrośnie o 2 zł na osobę.

Komentarze (9)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

J50 (gość)

Od roku segreguję śmieci (szkło, papier plastik) - ok.6 worków miesięcznie. Pozostałe (komunalne - coraz mniej) wywozi cztery razy w miesiącu firma Altvater. W 2012 roku płaciłem 24,81 zł/m-c od jednego kubła MGB120. Od 2013 roku mam płacić za to samo: 36,73 zł/m-c. Podwyżka o 48,05 %. Pytam się p. Prezesa Altvater: Po jaką ciężką cholerę mam segregować śmieci skoro i tak karze mnie prawie 50 -cio procentową podwyżką. Czy my żyjemy w socaliźmie,gdzie można robić co się rzewnie podoba, czy w kraju szaleje hiperinflacja, czy może ktoś chce nas bezczelnie okraść !!!!!!!!!!!!!

as (gość)

Pilskie społeczeństwo ma z ekologią tyle wspólnego co kura z astronomią. Najgorzej ci mieszkający w akademikach - tfu tzn. w blokach. Segregacja to dla nich puste słowo i jak już jakimś cudem PET-a i butelkę wrzucą oddzielnie to już myślą, że są spoko. No nie te czasy. To 21 wiek. Popatrzcie na Niemcy, na Belgię jak oni segregują odpady. Jakoś im ręce od tego nie odpadają. Ci z tzw. domków też niewiele lepsi. Jak zapalą w piecach to w promieniu kilometra można się udusić ( jak ktoś nie wirezy niech idzie na tzw. dołki przy ul. Poznańskiej). Nagminnie palą co popadnie, od odpadków żywnościowych po stare buty i dywany. Niech każdy sam zastanowi się nad sobą. Jestem za segregacją. A ceny ? Tak to bolesne.

miron (gość)

Kolejny kit wciskany społeczeństwu przez PO . Tym sposobem wprowadzono dodatkowy podatek dla Gmin.
Skoro otworzył się rynek dla firm zbierających odpady to powinno być taniej a będzie 100% drożej.

pilanin (gość)

co za zlodziejstwo, dzis place za kubel ok. 20zl i segreguje odpady to spokojnie wystarcza na czteroosobowa rodzine a odpady odbiera firma, ktora nie doplaca do interesu to niby dlaczego ma byc teraz 100% drozej!!!!! zlodzieje PO zlodzieje PO

czytelniczka (gość)

witam, prosiłabym redakcję o poprawne wpisanie nazwiska Prezesa Związku Międzygminnego.

segregujący (gość) (PSMLW)

Do pilnowania czy ludzie segregują śmieci postawić przed każdym śmietnikiem Strażnika Miejskiego, w końcu na coś się przydadzą, nie tylko do łupienia kierowców.

PSMLW (gość) (Ewa)

Pojemniki na odpady znajdujące się w śmietniku są zamykane na klucz, te na plastik, szkło i makulaturę stoją przed, już nie raz widziałem zapominalskich bez klucza wrzucających śmieci do pojemników na plastik lub makulaturę. Wystarczy jeden taki ktoś i wszyscy będziemy płacić podwyższoną stawkę - domiar-karę.

Ewa (gość)

I co z tego, że stoją kontenery na papier, szkło i plastik - jak za rzadko je opróżniają. Ludzie jak widzą, że kontener np. na plastik jest pełen to wrzucają do ogólnego bo co mają zrobić.