18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piła: rodzi się coraz więcej dzieci, ale spada liczba mieszkańców

Redakcja
Pani Ewelina, dumna mama Wiktora i pani Katarzyna, szczęśliwa mama Sebastiana
Pani Ewelina, dumna mama Wiktora i pani Katarzyna, szczęśliwa mama Sebastiana Marika Siwiak
Jeśli dziewczynka, to Julia. Jeśli chłopiec, to najczęściej Jakub. W ubiegłym roku w Pile urodziło się 1300 dzieci. Mimo to, z roku na rok, spada liczba mieszkańców miasta.

W Pile rodzi się coraz więcej dzieci. W 2012 roku w pilskim szpitalu przyszło na świat 1300 niemowlaków, czyli o 75 więcej niż w 2011 roku. Mimo to liczba mieszkańców miasta cały czas maleje.

Od granicy 75 tysięcy mieszkańców Piła odsunęła się już kilka lat temu. W 1999 roku w Pile zameldowanych było zaledwie 75 001 osób. To był dramatyczny spadek liczby ludności. Rok wcześniej liczba mieszkańców wynosiła 76 849. W 2001 roku Pile znowu przybyło mieszkańców, a zarejestrowana liczba pilan wynosiła wtedy 75 094.

Jak wygląda sytuacja obecnie? Jak podaje Urząd Statystyczny, 30 września 2012 roku w Pile zameldowanych było 74 701 osób. To najświeższe dostępne dane. Oznacza to, że było o 117 mieszkańców mniej niż na koniec 2011 roku.
Wśród mieszkańców dominują kobiety. Według danych na koniec września ubiegłego roku pilanek było 38 828, a pilan 35 873. Dominacja pań utrzymuje się od wielu lat. Największa różnica płci była w 2010 roku, kiedy w Pile mieszkało 39 045 kobiet i "tylko" 35 505 mężczyzn.

W podziale na grupy wiekowe najwięcej jest osób między 30, a 34 rokiem życia. W Pile żyje też sporo seniorów. Osób powyżej 70 roku życia jest ponad 6,2 tysiąca. W tej grupie zdecydowanie dominują kobiety (nieco ponad cztery tysiące pilanek).

Spada nie tylko liczba ludności, ale też ilość zawieranych małżeństw. W 2012 roku na zalegalizowanie związku zdecydowały się 403 pary. Dla porównania w 2011 roku w Urzędzie Stanu Cywilnego w Pile zarejestrowano 447 małżeństw.

Co ważne, 2012 rok Piła zakończyła z dodatnim przyrostem naturalnym. Oznacza to, że liczba narodzin była większa niż liczba zgonów. W ubiegłym roku zmarło 1069 osób. Dla porównania w 2011 roku odeszło 997 pilan.

>>> Zobacz też: Ferie w Pile - program zajęć dla dzieci

W minionym roku na świat przyszło 1300 dzieci. Nie oznacza to jednak, że wszystkie maluchy zamieszkały w Pile. W szpitalu rodzą kobiety z całego regionu, a dzieci, które przychodzą na świat w Pile, są rejestrowane w naszym urzędzie.

Ciekawostką jest to, że w minionym roku urodziło się o 54 więcej chłopców niż dziewczynek. W 2011 roku to właśnie dziewczynki dominowały, urodziło się o 39 więcej noworodków płci żeńskiej.

Najpopularniejsze imiona dla chłopców to Jakub, Filip, Michał, Adam, Antoni, Wojciech, Jan, Nikodem i Franciszek. Z kolei u dziewczynek dominują imiona: Julia, Zofia, Maja, Wiktoria, Zuzanna, Amelia, Oliwia, Anna i Maria.

Najmniej popularne imiona męskie to: Andrzej, Błażej, Cyprian, Emil, Ernest, Eryk, Norbert, Sergiusz. Niewielu rodziców dziewczynek zdecydowało się na imiona: Ada, Aniela, Dagmara, Eliza, Judyta, Lidia, Melania i Sonia. Widać odwrót od zagranicznych imion, m.in. Jessika czy Angelika które jeszcze kilka lat temu często były nadawane dzieciom.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto