Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piła. Wrocław na Nowe Żerniki, Piła ma mieć Zielone Wzgórza. Na byłym poligonie wojskowym ma powstać modelowe osiedle mieszkaniowe

Agnieszka Świderska
Zielone Wzgórza - to robocza jeszcze nazwa nowego osiedla mieszkaniowego dla kilku tysięcy mieszańców, które ma powstać na terenie byłego poligonu wojskowego na Bydgoskim Przedmieściu. Ma być wzorowane na modelowych wrocławskich Nowych Żernikach.

Wrocławskie Nowe Żerniki powstają jako wspólny pomysł miasta, kilkudziesięciu pracowni architektonicznych i samych mieszkańców, którzy byli zaangażowani od samego początku w jego realizację. Efekt to osiedle, na którym jest dom kultury i kościół, dom seniora i przedszkole, bazar i boiska, gdzie mieszkania mają zróżnicowane metraże, także powyżej 60 metrów dla kilkuosobowej rodziny, a nie tylko dla modelu 2+0, gdzie na parterach budynków mieszkalnych mieszczą się rowerownie.

To także osiedle, na którym zieleń rośnie w obrębie pasa drogowego i pokrywa część dachów. Z kolei inne dachy pokrywają panele słoneczne, a zbiornik retencyjny pomyślany jest jako zimowisko dla płazów. Bajka? We Wrocławiu od czterech lat kiedy ruszyła budowa WUWA2 (inspiracją było przedwojenne modelowe osiedle WuWa) to już rzeczywistość.

Teraz swoje modelowe osiedle chce mieć również Piła.

- Na mniejszą oczywiście skalę niż Nowe Żerniki, ale idea jest taka sama - mówi Iwona Wojtecka, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. - Osiedle, na którym ludzie nie będą się zamykać, ale spotykać, w które będą się angażować, z którym będą się utożsamiać, gdzie będzie chciało się żyć. Coraz częściej nie szukamy już tylko mieszkania, ale miejsca do życia. Co tu jest naokoło? Czy mi się tu podoba? Czy mam jak i gdzie wyjść z chorą mamą, z chorą babcią. Miasta są dla ludzi. To osiedle we Wrocławiu jest właśnie nowym spojrzeniem na mieszkańca miasta, a nie na właściciela lokalu mieszkalnego.

Coraz częściej nie szukamy już tylko mieszkania, ale miejsca do życia

W Pile modelowe osiedla mają powstać na Podlasiu i na północnym Gładyszewie. Teren byłego poligonu to 30 hektarów, na Gładyszewie miasto dysponuje 18 hektarami. I są to hektary, o których samo chce decydować.

- Tylko wtedy gdy miasto jest właścicielem terenu może koordynować prace od projektu do budowy - mówi Iwona Wojtecka. - Może także zapanować nad konkursem architektonicznym i sprzedażą działek, przy której może postawić warunki architektoniczne. Panujemy jako miasto nad całą realizacją osiedla, ale też zobowiązujemy się do wykonania przestrzeni publicznej, zarówno obiektów, jak i infrastruktury.

Kto miałby budować nowe osiedla? Miasto i TBS przy pomocy rządowych funduszy z Banku Gospodarstwa oraz deweloperzy.

Do trzech razy sztuka

W przypadku byłego poligonu na Bydgoskim Przedmieściu byłoby to już trzecie podejście do jego zagospodarowania. Najpierw pomysłem było umiejscowienie tam handlu wielkopowierzchniowego, potem usług i produkcji. O nowym - mieszkaniowym przeznaczeniu byłego poligonu zdecydują już radni nowej kadencji.

- Zmieniają się pomysły, bo czasy się zmieniają - mówi prezydent Piotr Głowski. - Kiedyś podjęto decyzję, że miało tu być centrum handlowe. To byłaby najgrosza możliwa lokalizacja, ponieważ cały ruch z zewnątrz omijałby Piłę. To był powód zmiany na tereny przemysłowo-usługowe, ale strefę przemysłową mamy niżej, na Wawelskiej. Jest jeszcze kilkadziesiąt hektarów międzytorza, które chcemy wspólnie zagospodarować z PKP. Kolejny teren, który chcielibyśmy uruchomić przemysłowo to rejon Długosza, gdzie są tereny gminne i prywatne. I mamy tereny na lotnisku, które świetnie się nadają na cele przemysłowo-usługowe. W ten sposób naturalnie uwolniliśmy teren byłego poligonu. Miasto, które dzisiaj cierpi na brak mieszkań, za kilka lat może mieć ten problem rozwiązany.

Zielone Wzgórza będzie skomunikowane z resztą miasta. Będzie nowa ulica, która połączy ulicę Wawelską z Bydgoską - na razie to ślepa odnoga ronda na wysokości ulicy Strefowej oraz wiadukt nad obwodnicą. Na obu osiedlach ma powstać łącznie kilka tysięcy mieszkań, a pierwsze budowy na Zielonych Wzgórzach mają ruszyć za cztery lata.

Na obu osiedlach ma powstać łącznie kilka tysięcy mieszkań, a pierwsze budowy na Zielonych Wzgórzach mają ruszyć za cztery lata

Nowe adresy mają powstać także w centrum Piły - przy ulicy Okrzei po terenie dawnej drukarni oraz między 14 Lutego, Zygmunta Starego i Kwiatową na terenie istniejącego dworca PKS. Te dopiero są w planach. Znacznie bliżej są dwie inne duże inwestycje deweloperów - w rejonie Lotniczej i Szybowników oraz Kossaka i Kusocińskiego. Na każdym osiedlu ma powstać około 300 mieszkań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto