Przeszło pół tysiąca osób pożegnało Zdzisława i Aleksandrę Krause zamordowanych w leśniczówce w Dobrzycy pod Piłą.

Las był jego domem, teraz las został też jego grobem. Tak jak chciał, spoczął w środku lasu, na zabytkowym cmentarzu leśników. Obok trumny Zdzisława Krause, złożono trumnę z ciałem jego żony Aleksandry. Gdy składano ich do grobu, niebo zaczęło płakać nad nimi.

- Zawsze mówił, że chce być pochowany na tym cmentarzu, szkoda, że stało się to tak wcześnie, drogi Zdzisławie śpij spokojnie, my zadbamy o ten las - żegnał zamordowanych Adam Standio, nadleśniczy nadleśnictwa Zdrojowa Góra.

Małżeństwo żegnali leśnicy oraz koledzy z koła łowieckiego i sygnaliści myśliwscy.- Kładziemy na wszej trumnie gałązkę świerku, myśliwski symbol najwyższego szacunku - mówił Maciej Kondelka, prezes koła myśliwskiego Żubr w Pile.

Żegnały ich tłumy. Mszy polowej przewodniczył biskup Paweł Cieślik. Były delegacje leśników z całego kraju. Zdzisław Krause był najmłodszym członkiem komisji kombatanckiej w Generalnej Dyrekcji Lasów, bo jego sercu niezwykle bliska była historia.

O tę historię dbał też na miejscu. W leśniczówce Płociczno mieszkał 12 lat. Gdy tylko zaczął tam mieszkać, zaczął dbać o stary i zapomniany cmentarz, położony w środku lasu, na którym pochowani byli leśnicy.

- Ten cmentarz to też jego dziecko - mówił Standio.

Bo to dzięki staraniom Zdzisława Krause, tego miejsca nie pochłonęła natura. 120-letni cmentarz w czwartek przyjął także jego i żonę Aleksandrę. Pochowano ich obok zamordowanego przed 67 laty leśniczego Hansa Kosanke i jego żony. Niemiecki leśnik, został zamordowany w tej samej leśniczówce. Leśniczówce, która już nigdy nie zostanie odbudowana, bo jej ściany były świadkiem zbyt wielu tragedii.

Aleksandra i Zdzisław Krause zginęli od ciosów nożem 21 marca. Sprawcy, by zatrzeć ślady zbrodni, podpalili dom.

- W bestialski, nieludzki sposób zamordowano dwoje wspaniałych ludzi. Oni bardzo się kochali, mieli wiele wspólnych planów, ale mordercy zabrali im to co najważniejsze, zabrali życie - płakała Jolanta Baran, dyrektor Zespołu Szkół w Starej Łubiance.

Aleksandra była nauczycielką religii i techniki w tej szkole. Zawsze angażowała się w prace charytatywne. Prowadziła też świetlicę dla dzieci w Dobrzycy. Praca z dziećmi była jej pasją.

- Była osobą nietuzinkową, bezpośrednią, szczerą, nigdy nie owijała w bawełnę, mówiła czasem rzeczy niepopularne, odznaczała się charyzmą i niebywałą radością życia - tak wspominała ją Jolanta Baran.

Jej ideą było wybudowanie w Dobrzycy kaplicy. Miejscowy ksiądz, obiecał wyrzeźbić im na zbliżającą się ich rocznicę ślubu specjalną tablicę z napisem "Bóg jest miłością" , ale nie zdążył.

- Byłem u nich po kolędzie, rozmawialiśmy z panem Zdzisławem o śmierci, bo go to dotknęło, jego rodzeństwo i przyjaciele w ostatnim czasie zeszli z tego świata, powiedziałem mu wówczas, że to gorzej już być nie może... myliłem się - wzruszył się ksiądz.

W tę zbrodnię ludziom nadal trudno uwierzyć. Wczoraj na pogrzebie, jednak nikt nie mówił o zemście, na zatrzymanych sprawcach zbrodni.

- Przybyliśmy tu aby godnie, tak jak godne i zacne było ich życie, teraz ich pożegnać i zarazem dać świadectwo naszego protestu i niezgody na bezmyślne okrucieństwo i barbarzyństwo - mówił Maciej Kondelka.

Aleksandra i Zdzisław mieli troje dorosłych już dzieci: Martę, Huberta i Bartosza.

- Możemy być dumni, że mieliśmy takich rodziców - mówił nad trumną syn zamordowanych.

Zobacz też:
Zabójstwo w Dobrzycy: Chcieli tylko okraść leśniczówkę? [NOWE FAKTY]
Zabójstwo w Dobrzycy: Zarzut zabójstwa dla zatrzymanych mężczyzn. Jeden przyznał się do winy [WIDEO]
Zatrzymano trzech mężczyzn podejrzanych o zabicie leśniczego i jego żony
Spłonęła leśniczówka w Dobrzycy pod Piłą [ZDJĘCIA]
Dobrzyca: pożar leśniczówki. Czy pożar miał zatrzeć ślady morderstwa? [ZDJĘCIA, WIDEO]
10 tysięcy złotych nagrody za sprawców mordu w Dobrzycy

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? pila@naszemiasto.pl
Byłeś świadkiem ważnego wydarzenia? Daj nam znać! NAPISZ DO NAS PRZYŚLIJ SMS lub ZADZWOŃ 698 635 635

Dodaj ogłoszenie drobne ZA DARMO

Komentarze (15)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

.......... (gość)

Szkoda, że leśnicy nie zgodzili się aby Hubert spoczął obok rodziców, ja rozumiem że to cmentarz leśników a Hubert nim nie był ale ze względu na taką tragedię powinni się zgodzić. W końcu nie każdy kto jest leśnikiem chce być pochowany na tym cmentarzu....Można powiedzieć, że mordercy z leśniczówki nie zabili 2 osoby ale 3.....Przez takich zwyrodnialców Hubert stracił rodziców a my Huberta.... Ciężko jest się pogodzić z tym, ciężko uwierzyć...... Za szybko, tyle miałeś do zrobienia tu na ziemi, Graj nam pięknie z nieba......Do zobaczenia [*]

ojciec Twojego przyjaciela Macieja. (gość)

Niech Miłosierny Pan posadzi Cię przy swoich niebieskich organach w nagrodę Twoje granie
w Twoim krótkim życiu na ziemi. Drogi Hubercie do zobaczenia w domu Pana.Żyj w pokoju.

....... (gość)

Nie cały rok po śmierci rodzice zabrali do siebie jednego z synów - Huberta [*] Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie....

UCZESTNIK (gość) (uczestnik)

szkoda...
jak widzę, uroczystość piękna, szkoda tylko, że leśnicy nie zanosili kolegi i żony do grobu. Widać, że jest sześć uchwytów przy trumnie, a ci panowie masakrycznie się męczyli przy przenoszeniu w czwórkę. Leśnicy to porządne chłopaki i na pewno zrobiliby to z większą dystynkcją i klasą niż ci panowie (ten nierówny wzrost miał na pewno znaczenie). po katastrofie smoleńskiej jesteśmy zwyczajni pięknej oprawy...

szkoda, że na pogrzeb takich ludzi przychodzą osoby, którym tylko chodzi o to kto i co źle zrobił. nie dość, że się spóżnia i nie widzi jak leśnicy wnoszą trumny, to jeszcze obgaduje. WSTYD!!!!!!!!!!!

Adam (gość) (modlący się na pogrzebie)

Mylisz się. Teraz to na weselu, na pogrzebie, na różnych uroczystościach zwraca się uwagę na wszystko. Rozumiem i jedną i drugą wypowiedź. Nie możemy zatracić meritum sprawy (jak tu np. wspomniana modlitwa za zmarłych), ale musi też być godna oprawa. Ja np. krytycznie oceniam nagłośnienie. Może nikt nie przewidział tak dużej ilości przybyłych. Przejmujące przemowy nie były słyszane. Cieszę, się, że urywki zawarte są w artykule.

modlący się na pogrzebie (gość) (uczestnik)

uczestnik (gość) 2012-03-30 16:20
szkoda...
jak widzę, uroczystość piękna, szkoda tylko, że leśnicy nie zanosili kolegi i żony do grobu. Widać, że jest sześć uchwytów przy trumnie, a ci panowie masakrycznie się męczyli przy przenoszeniu w czwórkę. Leśnicy to porządne chłopaki i na pewno zrobiliby to z większą dystynkcją i klasą niż ci panowie (ten nierówny wzrost miał na pewno znaczenie). po katastrofie smoleńskiej jesteśmy zwyczajni pięknej oprawy...

Na pogrzeb nie idzie się po to by oceniać kto i co żle zrobił. wydaje mi się, że tylko po to by się pomodlić za tych zmarłych. nie wygląda mi to na wypowiedź mieszkańca Dobrzycy. Proszę sobie poszukać innego portalu, np.dla zakładów pogrzebowych, albo ciekawskich gapiów!!!!!!!!

... (gość)

To byli "przeciętni" ludzie, ale gdyby wszyscy przeciętni ludzie byli tacy jak oni, ten świat byłby lepszy, dużo lepszy...

uczestnik (gość)

jak widzę, uroczystość piękna, szkoda tylko, że leśnicy nie zanosili kolegi i żony do grobu. Widać, że jest sześć uchwytów przy trumnie, a ci panowie masakrycznie się męczyli przy przenoszeniu w czwórkę. Leśnicy to porządne chłopaki i na pewno zrobiliby to z większą dystynkcją i klasą niż ci panowie (ten nierówny wzrost miał na pewno znaczenie). po katastrofie smoleńskiej jesteśmy zwyczajni pięknej oprawy...

siedemnastolatek (gość) (mysliwy)

Mogłbyś darować sobie takie bezmyślne komentarze. Jakość człowieczej moralności wychodzi właśnie w takich chwilach.Zero przyzwoitości.Ale co tu mówić.Ty pewnie nie wiesz,co to jest wstyd.Bo ja wstydzę sie za Ciebie!

pinkler (gość)

To byli bardzo dobrzy ludzie a wy powinniście się za siebie wstydzić że mówicie coś takiego ,a czy według was dobre wykonywanie swoich obowiązków to powód aby zamordować niewinnych ludzi ?
Jeśli tak co co z was za ludzie .

mysliwy (gość)

panowie lesniczy to straszna tragedia ale wasze zachowanie wobec ludzi budzi różne uczucia wydaje mi sie że najwyższy czas aby sprywatyzować tą wasza leśną mafię