Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Północna Wielkopolska bez rządowych programów i pieniędzy. Podwójna kasa dla wschodniej Polski

Agnieszka Świderska
Agnieszka Świderska
Fot. mir.gov.pl
Fot. mir.gov.pl
Północna Wielkopolska odcięta od rządowych pieniędzy na rozwój regionalny? Tak wynika z proponowanych zapisów Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego,"Biblii polityki regionalnej" jak ją określa minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego to jeden z najważniejszych rządowych dokumentów. Wytycza ona cele i kierunki polityki regionalnej czyli gdzie popłyną pieniądze, a te z małym wyjątkiem popłyną do wschodniej Polski. Ten mały wyjątek to część zachodniopomorskiego i pomorskiego.

Tak wynika z mapy proponowanego zasięgu ponadregionalnego Programu 2020+ skierowanego do najsłabszych gospodarczo regionów Polski. Mapa tego programu niemal pokrywa się z mapą drugiego ponadregionalnego programu - Polska Wschodnia +.

Trzeciego programu ponadregionalnego nie ma, co oznacza, że północna Wielkopolska nie ma co liczyć na rządowe wsparcie w likwidowaniu barier rozwojowych, zwiększeniu atrakcyjności inwestycyjnej, pobudzaniu lokalnych inicjatyw gospodarczych i społecznych czy też poprawie dostępu mieszkańców do podstawowych usług publicznych. Na to wszystko będą mogły liczyć samorządy objęte programami ponadregionalnymi.

Tylko Piła i Złotów, które znalazły się na liście 122 średnich miast wskazanych przez Polską Akademię Nauk jako miasta tracące funkcje społeczno-gospodarcze, mogą liczyć na rządowe pieniądze w ramach Programu 2020+. Tymczasem wciąż nie wiadomo jak duży będzie budżet Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego i na jakie pieniądze będą mogły liczyć choćby gminy z Pilskiego Obszaru Interwencji Strategicznej.

Nie brakuje obaw, że pieniędzy może być mniej niż w tym unijnym rozdaniu, gdzie POSI miał do dyspozycji ponad 100 mln złotych. Po pierwsze niewiadomą jest sam budżet na politykę spójności, z którego finansowane są krajowe i regionalne programy operacyjne, a który Komisja Europejska proponuje w znacznie chudszej wersji. Gdyby propozycje KE przeszły, to Polska straciłaby 19,5 mld złotych.

- Kolejna niewiadoma to ile z tego tortu dla Polski otrzymają programy regionalne - mówi Grzegorz Potrzebowski, dyrektor departamentu polityki regionalnej w wielkopolskim urzędzie marszałkowskim.

W tym rozdaniu był to dość spory, bo 40-procentowy kawałek tortu. W nowym rozdaniu równie dobrze może być 40, jak i 30 czy 20 procent. Poza tym jest jeszcze jeden powód dla którego do Wielkopolski może trafić mniej pieniędzy: przekroczenie przez region poziomu 75 proc. średniej PKB na mieszkańca Unii. Bogatsi dostają mniej nawet jeżeli bogata w tym przypadku jest tylko aglomeracja poznańska.

Jednak dopiero wtedy gdy będzie znany budżet WRPO będzie można rozmawiać o budżecie POSI.

- Piorytety inwestycyjne będą podobne. Teraz to jedenaście celów tematycznych. W nowej perspektywie ma być tylko pięć, ale są tak pojemne, że pomieszczą te jedenaście - mówi Grzegorz Potrzebowski. - Diabeł tkwi jednak w szczegółach. Komisja Europejska proponuje na przykład, żeby inwestycje kolejowe były realizowane wyłącznie z programów krajowych, a nie regionalnych. Czy remonty linii z Poznania do Wągrowca, do Wolszyna czy do Piły miałyby szansę znaleźć się w programie krajowym? Obawiam się, że nie. Dlatego będziemy walczyć o zachowanie status quo.

Tymczasem wśród propozycji zgłoszonych przez samorządy z północnej Wielkopolski do nowej strategii rozwoju Wielkopolski (obecna traci ważność za rok) jest m.in. budowa drugiego toru na trasie Poznań - Piła, odtworzenie połączenia kolejowego Czarnków - Piła i przywrócenie połączeń pasażerskich na trasie Czarnków - Rogoźno - Wągrowiec.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto