Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat pilski pełen biednych gmin

DB
Powiat pilski: roczny dochód z podatku na osobę
Powiat pilski: roczny dochód z podatku na osobę
Serwis samorządowy PAP przygotował raport o wpływach z podatków w gminach. Jak na ich tle wygląda powiat pilski? U nas najlepiej wypada Piła i gmina Kaczory. Do krajowej czołówki nam daleko.

Ponad 32 tysiące złotych dochodu z podatku na osobę dzieli Piłę od gminy Kleszczów, która jest najbogatsza w Polsce. Serwis samorządowy PAP opublikował niedawno ranking najbogatszych i najbiedniejszych gmin. Wypadamy blado.

Gmina Kleszczów położona jest w centralnej części Polski, 75 kilometrów od Łodzi. Roczny dochód z podatku na osobę wynosi tam ponad 33,5 tys. złotych rocznie! Dla porównania: najbogatszym miastem naszego regionu jest Piła. Ale dochód z podatków na jedną osobę wynosi 1470,73 złotych, co daje 344. miejsce na 2479 gmin.

Niewiele biedniejsza jest gmina Kaczory. Tutaj na głowę przypada rocznie 1422,35 złotych. Na kondycję budżetu Kaczor wpływa położenie gminy. Bliskie sąsiedztwo z Piłą sprawia, że wiele osób przeprowadza się z miasta na wieś. Pilanie wybudowali swoje domy m.in. w Jeziorkach, które leżą przy krajowej dziesiątce i oddalone są od stolicy powiatu o kilka minut jazdy samochodem. Do tego w gminie rozbudowały się zakłady mięsne Farmutil. Dzięki temu wpływy z podatku od nieruchomości w tym roku szacuje się na ponad 3,3 mln złotych. Znaczący wpływ stanowi też podatek od osób fizycznych, to ponad 5,3 mln złotych.

Dobra lokalizacja wpływa też na kondycję finansów Szydłowa. To trzecia pod względem dochodów z podatków najbogatsza gmina w powiecie pilskim. Na osobę przypada tu rocznie 1288,37 złotych. Tutaj również dominuje podatek od nieruchomości. Gmina mogłaby zyskać jeszcze więcej, gdyby planowana budowa fermy wiatrowej doszła do skutku. 20 wiatraków przełożyłoby się 1,5 mln złotych wpływu do budżetu. Mieszkańcy są jednak przeciwni inwestycji.

>>> Zobacz też: Powiat pilski: wszystkie informacje w jednym miejscu
Na drugim końcu znajdują się gminy z południa powiatu pilskiego. Najbiedniejsza jest Łobżenica - tu na głowę z podatków przypada zaledwie 760,57 złotych rocznie, co daje 1862. miejsce.

- Mamy tereny inwestycyjne, ale kto będzie chciał u nas zakładać firmę, skoro wszędzie jest daleko. Do Piły mamy ponad 50 kilometrów, nie leżymy przy głównej trasie, a drogi, które prowadzą do większych miast, nie są w najlepszym stanie - tłumaczy Eugeniusz Cerlak, burmistrz Łobżenicy.

Niewiele bogatszy jest Wyrzysk, w którym na mieszkańca z podatków przypada rocznie 780,59 złotych. Tutaj też nie ma dużych firm, które wpłacałyby pieniądze do kasy miasta. Na dodatek władze gminy, chcąc pomóc szpitalowi, umarzają mu podatek. Tylko w 2013 toku było to 50 tys. złotych.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto