18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat pilski skończyl 15 lat. Urodzinowa gala w MDK

Dorota Bonzel
Powiat pilski skończył 15 lat
Powiat pilski skończył 15 lat DB
Powiat pilski skończył 15 lat. Co w tym czasie się zmieniło? Jakie inwestycje zostały wykonane? To wszystko podsumowano podczas urodzinowej gali, która odbyła się w MDK w Pile.

Są różne jubileusze, ale ten był nietypowy: nie było jubilata, który odbierałby życzenia, dostawał prezenty, a na koniec zdmuchnąłby świeczki na torcie. Kto zatem świętował? Powiat pilski. W czwartek w Młodzieżowym Domu Kultury "Iskra" w Pile odbyła się uroczystość z okazji 15-lecia powiatu pilskiego.

Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 12. Przed wejściem do MDK gości witał Mirosław Mantaj, starosta pilski wraz z Marianem Martenką, przewodniczącym rady powiatu. Przyjechali samorządowcy z całego regionu: wójtowie i burmistrzowie, radni oraz osoby, które w ciągu 15 lat rządziły powiatem jako starostowie lub zasiadali w radzie powiatu.

-Bardzo się cieszę, że was wszystkich widzę - mówił Marian Martenka.

Przewodniczący rady powiatu w skrócie przypomniał piętnastoletnią historię tego organu władzy.

- Pierwsze wybory do rady powiatu odbyły się 11 października 1998 roku. W ten sposób, po 23 latach przerwy, reaktywowano powiaty - wspominał Martenka.

Niewielu pamięta, że pierwsza rada powiatu była dość liczna, zasiadało w niej 45 osób. Przewodniczącym został Henryk Kazana, dziś burmistrz Ujścia. Na starostę wybrano Ireneusza Michalaka, byłego wojewodę pilskiego, który od 2010 roku nie zasiada w radzie.

- Był to czas trudny i bardzo pracowity, bo dopiero tworzyliśmy ramy powiatu i uczyliśmy się pracy w jego strukturach - przyznał szczerze przewodniczący. - Dziś mamy obowiązki z dwudziestu rożnych dziedzin. Wśród nich jest między innymi edukacja, promocja i ochrona zdrowia, pomoc społeczna, kultura, gospodarka nieruchomościami.

O współczesności powiatu pilskiego mówił Mirosław Mantaj, starosta pilski, który starał się udowodnić, że powiaty są potrzebne.

-Wciąż nie brakuje sceptyków, którzy mówią, że powiaty to niepotrzebny twór. Jestem jednak zdania, że reforma się udała. Dzięki powiatom możemy szybciej dystrybuować środki i reagować, gdy dzieje się coś złego - przekonywał starosta.

Mantaj dużo mówił o tym, jak powiat pilski skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej.

- Dzięki środkom zewnętrznym wybudowaliśmy obwodnicę południową, wykonaliśmy termomodernizację obiektów sportowych. To tylko dwa, sztandarowe przykłady, bo wsparcie środków unijnych było dużo większe. Wiedzą coś o tym pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie i Powiatowego Urzędu Pracy, którzy dzięki pieniądzom z unii mogli podejmować liczne przedsięwzięcia dla bezrobotnych i niepełnosprawnych.

>>> Zobacz też: Piła: 50 lat "Nafty"

Z okazji jubileuszu 15-lecia powiatu pilskiego niespodziankę przygotowali uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych w Pile. Młodzi muzycy wystąpili z krótkim koncertem. Ich występy były nagradzane gromkimi brawami.
Okolicznościowy wykład o powiatach wygłosił prof. Kazimierz Pająk.

Więcej o tym, jak powiat pilski świętował 15. urodziny przeczytasz w Tygodniku Pilskim już 26 listopada. Nie przegap.

Dołącz do nas na Facebooku

Byłeś świadkiem ważnego wydarzenia? Daj nam znać! NAPISZ DO NAS PRZYŚLIJ SMS lub ZADZWOŃ 698 635 635

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto