Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przygotuj potrawy świąteczne według przepisów Mateusza Krojenki - uczestnika MasterChef

B. Wolska
tvn/fokusmedia.com.pl (x-news)
Mateusz Krojenka zajął czwarte miejsce, w niedawno zakończonym, sezonie programu TVN MasterChef. Teraz proponuje nam kilka potraw na wigilijny i świąteczny stół. Możemy być jak MasterChef

Miły? Oczywiście! Bezpośredni? Jak najbardziej! Szczery? Tak! Utalentowany kulinarnie? Zrozumiałe! Tyle o Mateuszu Krojence wiedzą wszyscy, którzy oglądali niedawno zakończona serię MasterChef. Czy to cała prawda? Trudno powiedzieć, jednak w bezpośrednim kontakcie pan Mateusz jeszcze zyskuje, gdyż od razu widać, że nikogo i niczego nie udaje.

- Jestem rozpoznawalny. Nie mam szans na zrobienie na przykład szybkich zakupów... Bo ludzie mnie zaczepiają, chcą sobie zrobić zdjęcie, pogadać, proszą o autograf...

Mateusz Krojenka nie ukrywa, że taka popularność nie jest zła. Ba, cieszy go, choć zapewnia: - Nie jestem żadną gwiazdą.

W programie TVN MasterChef dotarł do fazy finałowej, zajął czwarte miejsce, a w kilku odcinkach był bezkonkurencyjny. Co mu dał udział w programie?

Jak mówi była to przygoda życia. - Nigdy nie poznałbym tylu wspaniałych ludzi, kochających gotować. Nie zobaczyłbym Singapuru, bo zwyczajnie nie byłoby mnie stać na taka wycieczkę. No i nie nauczyłbym się robić deserów i piec ciast. Przed programem zrobiłem może dwa ciasta - karpatkę i tartę, a w MasterChefie zostałem ,,królem deserów”.

Nie czuł tremy przed kamerami, bardzo stresująca za to była presja czasu. Skąd wiedział jak przyrządzać wymyślne - obco brzmiące - potrawy? Jak mówi ma jedną sprawdzoną metodę, jak nie wie co z czym łączyć, smakuje nawet surowy produkt. Łatwiej mu wtedy ocenić jak go przygotować, z czym połączyć i jak podać. Jest także pewny, że dobra potrwa potrzebuje wysokiej jakości surowców, nie można w kuchni oszczędzać i iść na skróty.

Na razie pracuje jako strażnik miejski, jest także radnym powiatowym, ale nie ukrywa, że gdy otrzyma ciekawą propozycję pracy, w której będzie mógł wykorzystać swoje kulinarne umiejętności, chętnie z nich skorzysta. Na razie zaprasza zaś na swojego bloga kulinarnego Mateusz Krojenka-Kocham Gotować.

Przygotował też dla naszych Czytelników kilka propozycji potraw na zbliżające się święta.

Na wigilię

1. Przepis na 3 litry barszczu - 3 litry bulionu drobiowego (rosołu), 2 kg buraczków czerwonych, 5 ząbków czosnku, 2 jabłka, ocet, majeranek, 8 ziaren pieprzu czarnego, do przyprawienia sól, pieprz, cukier
Dzień przed obieramy buraki, kroimy buraki w plastry, posypujemy majerankiem, cukrem ok 60-80 g, polewamy octem ok 80-90 ml. Dodajemy czosnek wraz z łupinami, mieszamy i odstawiamy na ok. 12 godzin.
Następnego dnia nasze buraki zalewamy bulionem, dodajemy jabłka przekrojone na pół. Gdy barszcz się zagotuje dolewamy szklankę zimnej wody i gotujemy przez ok 1,5 godziny na bardzo małym ogniu. Po tym czasie odcedzamy barszcz, no i smacznego.

2 - Przepis na pierogi z kapustą i grzybami
1 kg maki, 10 jaj, 50 dkg kwaśnej kiszonej kapusty, spora garść suszonych grzybów, 1 liść laurowy, 3 ziarenka ziela angielskiego, sól, cukier, pieprz.
Ciasto: na każde 100 g mąki - 1 jajo, czyli na 1 kg - 10 jaj. Ciasto wyrabiamy i odstawiamy na 20 minut, aby odpoczęło przykrywając folią spożywczą. Farsz: Kapustę jeśli jest zbyt kwaśna płuczemy, następnie wrzucamy do garnka, zalewamy wodą tak, aby była cała zamoczona. Dodajemy liść laurowy oraz ziele angielskie oraz łyżeczkę cukru i gotujemy. Grzyby moczymy przez około 20 minut. Później odcedzamy i wodę dodajemy do gotującej się kapusty. Grzyby drobno siekamy i dodajemy do kapusty. Doprawiamy sola, pieprzem i cukrem. Gotujemy aż kapusta będzie miękka i odstawiamy do ostygnięcia. Następnie odcedzamy kapustę, wyciskamy nadmiar płynu i drobno siekamy. Do farszu dodajemy dobrze podsmażoną, drobno posiekaną, cebulę.

3 Karp wigilijny
Składniki: karp, cebula, pieprz, majeranek, 2 jajka, bułka tarta, olej, masło.
Aby karpia nie było czuć mułem zaczynamy przyrządzać dzień wcześniej. Filetujemy go i przyprawiamy solą, pieprzem, majerankiem i przekładamy pokrojona cebula. Odstawiamy w zimne miejsce na minimum 12 godzin. Następnego dnia możemy przejść do smażenia. Panierujemy w jajku oraz bułce tartej, smażymy na głębokim tłuszczu mocno rozgrzanym. Następnie przekładamy do żaroodpornego naczynia, obkładamy masłem i wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 100 stopni na około 30 minut.

Na świąteczny stół

1. Ceviche z dorsza na salsie z awokado i pomidora
- Filet z dorsza, sok z 2 cytryn i 1 limonki, pół awokado, 1 pomidor, 2 cebulki szalotki, pół papryczki chili, sól, cukier,sok z połowy pomarańczy, garść kolendry
Filet z dorsza pokrój w kostki 1x1 cm. Do soku z limonki i cytryny wrzuć pokrojoną szalotkę, posiekaną kolendrę, dopraw solą i cukrem, wrzuć do tego dorsza i marynuj ok 5 minut. Awokado pokrój w drobną kostkę, tak samo cebulkę, pomidora i chili, wymieszaj wszystko razem, dodaj sok z pomarańczy, dopraw solą. Tak przygotowane składniki zaserwuj na talerzu

2. Polędwiczki wieprzowe z sosem serowym i różyczkami z marchewki
- Polędwiczki wieprzowe, cząber, sól, pieprz, ser gorgonzola, śmietana 36%, marchewka baby
Polędwiczki marynuj z cząbrem, solą i pieprzem ok 15 minut. Z marchewki wykrój cienkie plasterki, które gotuj w osolonej wodzie ok 2 minuty. Ser rozpuść w śmietanie, gotując i redukując, żeby się zagęścił, dopraw pieprzem do smaku. Polędwiczki smaż na maśle ok 3 minuty z każdej strony. Na talerz na środku połóż polędwiczki, sos polej z boku, z marchewek ułóż różyczki.

3. Kaczka z sosem z truskawek z karmelizowanym jabłkiem i gotowanym brokułem
- Pierś z kaczki, truskawki 400g, cukier, sól, pieprz, masło, 5 brokułów, 1 jabłko, wino białe, tymianek.
Truskawki pokrój w plasterki, wrzuć na patelnię, zalej woda, wsyp ok 100 g cukru i pozostaw, żeby się gotowało i redukowało, po czym przecedź, sos gotowy, można doprawić pieprzem. Jabłko pokrój w kostkę, po czym wrzuć na patelnię i zasyp cukrem, po 3 minutach zalej winem ok 150 ml. Redukuj, wyłóż na talerz. Brokuły ugotuj w osolonej wodzie przez ok 3 minuty. Natnij skórę na piersi z kaczki, osól mięso i połóż na rozgrzaną patelnię od strony skóry, smaż ok 4 minuty, żeby tłuszcz się wytopił, następnie obróć, dorzuć 70 g masła i podlewaj pierś przez ok 5 minut. Odłóż, żeby mięso odpoczęło na 7 minut. Ułóż wszystko na talerzu - pokrój kaczkę w plastry, ułóż na środku, obok jabłko i brokuły, sos wyłóż z drugiej strony mięsa. Można przystroić kiełkami lub ziołami.

4. Świeże owoce z bitą śmietaną z mięta
- Nektarynki, brzoskwinie, pomarańcza, śmietana 36%, świeża mięta, cukier puder
Owoce pokrój w kostkę lub w plastry, ułóż na talerzu. Ubij śmietanę z cukrem pudrem, daj do syfonu, wbij 2 naboje. Wyciśnij śmietanę na owoce i posyp kruszonką z ciasta kruchego: 150 g mąki, 85 g masła, 30 g cukru, 1 żółtko
Wszystkie składniki wymieszaj szybko, włóż do lodówki na 4 minuty, następnie rozwałkuj i włóż do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni na 15 minut.
Wyciągnij ciasto i skrusz na śmietanę. No i można smakować.

5. Muffinki czekoladowe
- 75g czekolady, 75 g rozpuszczonego masła, 150 g mąki, 2 łyżki kakao, 1 szklanka mleka, 1 jajko, 50 g cukru
Czekoladę pokrój w kostkę. Mąkę wymieszaj z kakao oraz cukrem dodaj do nich mleko, jajko oraz masło wymieszaj wszystko razem. Na koniec dodaj pokrojoną czekoladę. Przełóż do foremek i piecz w piekarniku rozgrzanym do 190 stopni przez 20 min. No i gotowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kiełbaski zapiekane w cieście

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto