Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rok 2018 Rokiem Kobiet także w Pile. To kobiety będą patronkami nowych ulic w mieście

Agnieszka Świderska
Ostatnią kobiecą patronką na mapie Piły została Irena Sendlerowa
Ostatnią kobiecą patronką na mapie Piły została Irena Sendlerowa Fot. Agnieszka Świderska
Rok 2018 Rokiem Kobiet również w Pile. To kobiety będą w tym roku patronkami ulic, skwerów czy rond. Tak jednogłośnie zdecydowała Rada Miasta, w zdecydowanej większości mężczyźni.

"Wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel państwa bez względu na płeć. Ponadto do Sejmu mogli być wybierani wszyscy obywatele i obywatelki państwa posiadający czynne prawo wyborcze”. Dekret o takiej treści w listopadzie 1918 roku podpisał ówczesny Naczelnik Państwa Józef Piłsudski.

Polska była wtedy w awangardzie jeżeli chodzi o prawa kobiet. Dla porównania Francja, kraj z jedną z najdłuższych w Europie tradycji demokratycznych, dopuścił swoje obywatelki do urn dopiero w 1944 roku.

Aby przypomnieć o tamtej ważnej dla kobiet dacie Sejm ustanowił Rok 2018 Rokiem Kobiet. Kongres Kobiet Północnej Wielkopolski postanowił iść za ciosem i zaproponował to, co w listopadzie zrobił już Poznań: pierwszeństwo dla kobiet przy nadawaniu imion nowym ulicom czy placom w 2018 roku.

Pomysł poparł prezydent Piotr Głowski i to prezydencki projekt w tej sprawie trafił pod głosowanie na ostatniej sesji Rady Miasta. W przeciwieństwie do posłów, z których nie wszyscy poparli ustanowienie Roku Kobiet pilscy radni, również w zdecydowanej większości mężczyźni, byli jednomyślni.

Przy okazji wyszło na jaw, że Piła jest zdecydowanie bardziej męskim miastem niż Poznań. Tam 8 procent ulic, placów i skwerów ma kobiece patronki, w Pile tylko 6 procent. Ostatnio do Królowej Jadwigi, Grażyny, Marii Skłodowskiej-Curie, Marii Konopnickiej, Małgorzaty i Emilii Plater dołączyła Irena Sendlerowa, która została patronką skweru przy ...Konopnickiej.

Kto powinien być następny na tej liście?

- Zacznę od Heleny Rasiowej, genialnej matematyczki - mówi Ewelina Wyrzykowska, reżyser teatralny. - Tuż za nią na liście z dziedziny medycyny Maria Elizabeth Zakrzewska, dwie astronomki Elżbieta Heweliusz i śląska Maria Cunutz, no i moja ulubienica, Hildegarda z Bingen. Dorzucę jeszcze Jadwigę Andegaweńnską, króla Polski oraz “Hardą” potrójną królową Skandynawów.

Potencjalna patronka nowej ulicy czy placu mogłaby mieć również pilskie korzenie. Dzięki Wiesławie Szczygieł pilanie odkryli pilankę Elfriede Kuhr, autorkę wojennego pamiętnika, którą cały świat znał jako Jo Mihaly, awangardową tancerkę, pisarkę i działaczkę praw człowieka.

- Uchwała dotyczy upamiętnienia kobiet wybitnych i zasłużonych w swej działalności społecznej, naukowej, na rzecz równouprawnienia przez nadawanie nazw ulic, skwerów - mówi zastępca prezydenta Beata Dudzińska. - Wiele problemów związanych z prawami kobiet, przemocą, dyskryminacją spoleczną i ekonomiczną jest nadal podnoszonych w kraju, na świecie. Wierzę, że przybliżanie sylwetek kobiet aktywnych stanie się motywacją do zaangażowania społecznego na rzecz wyrównywania praw kobiet również wśród mieszkańców Piły.

- O prawa kobiet wciąż trzeba walczyć - twierdzą organizatorki pilskich protestów z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto