Czy polskie prawo precyzuje, kim jest rolnik? Niestety nie i z tego powodu rolnik przepłaca za prąd. Logicznym wyjściem z sytuacji jest zmiana taryfy - w praktyce często jest to "mission impossible". Na szczęście kłopoty urzędowe można rozwiązać szybko i skutecznie.

W Polsce nie ma jednej definicji, która opisywałaby precyzyjnie zawód rolnika.Teoretycznie rolnik może korzystać z taryfy G lub C – wszystko zależy od m.in. charakterystyki gospodarstwa rolnego, jego wielkości, itp. W praktyce bywa z tym różnie, bowiem rolnik obija się od drzwi do drzwi słysząc, że powinien płacić za prąd wg. taryfy C a płaci za G, lub że ma G i płaci jak za G, albo że ma C i płaci jak biznes. Podczas tej urzędowej ścieżki gospodarz może stracić trochę nerwów, ale na pewno nie odzyska traconych miesiąc w miesiąc pieniędzy. 

Która taryfa dla rolnika
Wybór taryf dla działalności rolnych jest narzucany odgórnie przez Operatora Systemu Dystrybucji. Rolnik posiada zatem dwa problemy: różnorodność interpretacji regulaminu przyznawania taryf i zawyżone faktury za prąd. Wielu rolników zmuszonych jest do korzystania z taryfy C, pomimo że większość prądu zużywa w swoim gospodarstwie domowym (taryfa G). Zdefinicji, taryfa C przeznaczona jest dla biznesu, którego działalność zasilana jest z sieci niskiego napięcia, w tym dla gospodarstw rolnych, wykorzystujących prąd w celach produkcyjnych. Jednak w przypadku, gdy gospodarstwo rolne zużywa niewielką ilość prądu a jego działalność to drobne prace, nie ma powodu na stosowanie innej taryfy, niż G. Jednak ostatnie zdanie należy do dystrybutora, który określa rodzaj taryfy lub nie wyraża zgody na jej zmianę. 

Zakup kończy biurokrację
Okazuje się, że problem z biurokracją znika, kiedy rolnik zdecyduje się kupić prąd dla firmy od sprzedawcy najlepiej odpowiadającego na jego potrzeby. Dlaczego uważamy, że ten sprzedawca jest najlepszy? Wyjaśniamy. U wszystkich sprzedawców prądu taryfa C jest droższa niż G, u większości jest to spora różnica, do nawet 40 proc. rocznie, a należy do niej dodać wysokie opłaty handlowe. W popostuprad.pl każdy rolnik również z okolic Piły kupi energię wg bezkonkurencyjnie najniższej stawki w taryfie C. Co równie ważne - firma nie naliczy żadnej opłaty handlowej!

Podejmując decyzję o zmianie sprzedawcy sprawisz, że kiedy OSD po raz kolejny nie zgodzi się na zmianę taryfy dla Twojego gospodarstwa, możesz zaprzestać urzędowej dyskusji i bez nerwów płacić o wiele mniejsze rachunki za prąd.

Zanim podejmiesz decyzję, sprawdź w ofercie poprostuprad.pl kilka czynników: ważna jest oczywiście cena 1 kWh i jej zmienność/stałość, czas trwania umowy, ew. dodatkowe miesięczne opłaty oraz okres i sposób wypowiedzenia umowy. 

Nowoczesna obsługa
Wszystko co musisz zrobić, to wejść na stronę poprostuprad.pl, przeczytać uważnie dokumenty i oddać sprawy energii swojej firmy w ręce osobistego konsultanta, który całą resztę załatwi za Ciebie. Jeżeli interesuje Cię takie proste rozwiązanie z najniższą rynkową ceną za prąd, to możesz po prostu z niego skorzystać i dokonać oszczędnego wyboru swojego sprzedawcy energii. Na stronie poprostuprad.pl dla rejonu Piły zapoznasz się z wszystkimi warunkami umowy i podpiszesz ją on-line nie ruszając się sprzed ekranu komputera.

Oczywiście możesz też nadal dociekać swoich roszczeń u dystrybutorów. Jeżeli jednak uważasz, że czas to pieniądz, wybierz najlepsze rozwiązanie dla swojej firmy.

Finanse