18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozmowa z ks. biskupem Edwardem Dajczakiem

Ewa Auer
ks. Wojciech Parfianowicz
Z ks. biskupem Edwardem Dajczakiem, ordynariuszem Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej o nowym papieżu Franciszku i Świętach Wielkiej Nocy rozmawia Ewa Auer.

Jak ksiądz biskup przyjmuje przesłanie Ojca Świętego Franciszka o tym, że marzy mu się biedny Kościół? Wierni odczytują te słowa jednoznacznie. Twierdzą, że Kościół ma wyjść do zwykłych ludzi, że powinien zrezygnować z blichtru, przepychu, a postawić na skromność, na żywą wiarę.

Osobiście bardzo czekałem na papieża z Ameryki Południowej. Trochę tamtej mentalności, prostoty i dynamizmu może się przydać szczególnie nam, Europejczykom. Bardzo poruszył mnie gest Ojca Świętego z pierwszego spotkania zaraz po wyborze, kiedy pokornie pochylił się przed zebranymi ludźmi prosząc o modlitwę.

Jednak to kontrastowanie czasu przed i po wyborze jest trochę przesadzone. Nie uważam, żeby dotychczas w Kościele dominował blichtr, chociaż to prawda, że nieustannie powinien się oczyszczać, odnawiać i być bliższy Ewangelii. W Kościele są przede wszystkim "zwykli" ludzie i oni dominują, wnosząc do niego prostotę, a nie elity.

>>> Zobacz też: Poruszające sceny Misterium Męki Pańskiej w Górce Klasztornej
Ojciec Święty Franciszek ma styl posługiwania, który chwyta za serce i zapewne wniesie go do życia Kościoła. To są początki i trzeba trochę cierpliwości, by zbyt pochopnie i powierzchownie nie wydawać sądów. Jeszcze jako arcybiskup Buenos Aires, kard. Bergoglio był bardzo jednoznaczny w swoim nauczaniu i postawie i ta cecha bywa dzisiaj niezbyt eksponowana.

Należy biskup do hierarchów kościoła, którzy mocno otworzyli się na wiernych, zwłaszcza młodych i korzysta ze zdobyczy współczesnej techniki. Ma ksiądz stronę na You Tube, gdzie głosi Słowo Boże, diecezja uruchomiła "sms z nieba", za którego pośrednictwem wierny może otrzymać krótkie treści z wielkopostnych rekolekcji.

Obecność w internecie jest dziś czymś oczywistym, ponieważ jest on bardzo popularnym i ważnym narzędziem międzyludzkiej komunikacji. Młodzi ludzie spędzają tam wiele swojego czasu, więc również tam trzeba dać im możliwość spotkania Chrystusa i Jego Kościoła.

Moje doświadczenia są jak najbardziej pozytywne. Wielu młodych i nie tylko, pisze do mnie poruszając bliskie im i bardzo ważne sprawy. Często są to wspaniałe i wzruszające świadectwa wiary, którymi dzielę się z innymi ludźmi. Ważne jednak, aby pamiętać, że to spotkanie w internecie powinno zawsze prowadzić do doświadczenia Kościoła żywego, modlącego się, innymi słowy do realnego spotkania.

Zbliżają się Święta Wielkiej Nocy. Jak katolik, chrześcijanin, powinien się do nich przygotować i je przeżyć?

Przygotowanie świąt jest bardzo ważne, ponieważ trudno je dobrze przeżyć z marszu. Na pewno ważne jest również przygotowanie zewnętrzne, czyli nasza domowa krzątanina. Porządki, zakupy, wypieki, które świadczą o tym, że chcemy, aby te dni były inne niż zwykle.

Ale nie może zabraknąć przede wszystkim przygotowania serca. Pełne i prawdziwe przeżycie Świąt Zmartwychwstania, to powstanie z grzechu i przejście z Jezusem do nowego życia. To także zmiana relacji z bliźnimi, przez przebaczenie i większą miłość do nich.


Jak człowiek powinien rozumieć istotę rachunku sumienia, wyznania grzechów, pokuty? 

Prawdziwe nawrócenie to zawsze łaska, która współpracuje z konkretnym działaniem człowieka, który na nią odpowiada. Nawrócenie zaczyna się spotkaniem z Chrystusem i Jego ogromną, miłosierną i przebaczającą miłością. W jej świetle dopiero potrafimy dostrzec nasze braki, grzech i wszelkie zło, które jest w naszym życiu.

Trzeba zobaczyć w świetle Jezusowej miłości prawdę o sobie i nazwać rzeczy po imieniu (rachunek sumienia), uznać je za grzechy (żal), szczerze je wyznać (spowiedź), przedsięwziąć konkretne kroki zmieniające postępowanie (postanowienie poprawy) i wreszcie starać się naprawić zło, które wyrządziliśmy.

Przeżyjemy Święta Wielkanocne z nowym Ojcem Świętym, którego już pokochały tłumy. Czy będą z tego powodu szczególne?

Święta Wielkanocne to spotkanie ze Zmartwychwstałym Jezusem. On jest w centrum tych świąt i On nadaje im sens. Oczywiście z uwagą, jak zawsze, będziemy słuchać słów Ojca Świętego podczas uroczystości Triduum Paschalnego. Mam taką nadzieję, że ta urzekająca świeżość wiary udzieli się również nam.

>>> Zobacz też: Droga Krzyżowa ulicami Piły

Czy płomienna wiara Franciszka może zjednać wiernych, pozyskać nowych, a przede wszystkim odnowić Kościół?

Odnowicielem Kościoła jest przede wszystkim Duch Święty, który działa w całej historii Kościoła. Odnowa Kościoła zależy więc przede wszystkim od otwarcia naszych serc na Jego działanie. Najlepszymi więc nauczycielami są ludzie pozwalający Bogu kierować swoim życiem i oni stają się świadkami wielkich dzieł Boga w człowieku.

Ponieważ Papież Franciszek robi to w taki ujmujący sposób, to mam nadzieję, że również pomoże nam głębiej przeżyć Wielkanoc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto