Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nasi czescy i niemieccy sąsiedzi obchodzą Wielkanoc nieco inaczej. W Niemczech mają więcej wolnych dni, w Czechach pieką ciastka "judasze"

Alina Gierak
Tradycja barwienia jajek jest żywa w polskich rodzinach. Miało to zapewnić zdrowie oraz pomyślność.
Tradycja barwienia jajek jest żywa w polskich rodzinach. Miało to zapewnić zdrowie oraz pomyślność. Dariusz Gdsz/Polakspress
Przed nami najważniejszy okres w chrześcijańskim kalendarzu. Każda gospodyni domowa wyszukuje już typowych, tradycyjnych przepisów na potrawy wielkanocne. Święta Wielkanocne na Trójstyku są szczególnie ciekawe. Polacy, Niemcy i Czesi do świąt przygotowują się zupełnie inaczej, obchodzą je odmiennie i mają inne tradycje.

Spis treści

Mieszkańcy pogranicza mają to szczęście, że mogą obserwować, jak ich przygraniczni sąsiedzi spędzają Wielkanoc. Zwłaszcza w Zgorzelcu, Bogatyni, Lubawce, ale także w Świeradowie-Zdroju czy Szklarskiej-Porębie, skąd do Czech lub Niemiec rzut beretem,

Polacy z koszyczkiem do święcenia

Wielkanoc jest chrześcijańskim świętem, które upamiętnia pasję, Zmartwychwstanie i Wniebowstąpienie Jezusa Chrystusa.

Tydzień poprzedzający Wielkanoc to Wielki Tydzień, który odgrywa bardzo dużą rolę w życiu chrześcijan. Wielki Piątek jest dniem, kiedy to wszyscy wierni wspólnie przeżywają Drogę Krzyżową.

W każdą Wielką Sobotę wierni udają się do kościoła z koszykami wypełnionymi pokarmem. Poświęcone pokarmy trafiają na stół w świąteczną niedzielę.

W Wielkanoc rodziny łączą się przy stole do śniadania świątecznego. Na stole znaleźć można jajka, mięso i babki wielkanocne, mazurki, serniki.

Śmingus- dyngus to nazwa określająca pierwszą część Wielkanocnego Poniedziałku. Wtedy też do godz. 12.00 można oblewać się wzajemnie wodą.

W polskiej tradycji nie ma prezentów czy szukania przez dzieci jajek. Domostwa przystrajane są żółtymi kurczaczkami, zającami wielkanocnymi czy pisankami, które tworzone są na różne sposoby. Można malować je gotowymi barwnikami lub obklejać kupnymi naklejkami. Można farbować cebulą, ozdabiać woskiem czy nitkami- Każdy znajduje swój własny sposób.

Poszukiwania wielkanocnych jajek u Niemców

Wielkanoc w Niemczech nie ma tak dużego znaczenia jak w Polsce.

Zasadniczo w Wielkanoc Niemcy wychodzą do restauracji lub wyjeżdżają. Tylko chrześcijańska część narodu uczestniczy w nabożeństwie.

Poza jajkiem wielkanocnym Niemcy nie mają tradycyjnych potraw wielkanocnych. Pojawiają się domowe wypieki, a sporadycznie na stole stawiana jest jagnięcina. Mimo to Niemcy świętują dłużej. Wolne dni od pracy rozpoczynają się już w Wielki Piątek i mają wolne do wielkanocnego poniedziałku.

W Niemczech nie jest też znane święcenie koszyczka w przeddzień Wielkanocnej Niedzieli.

Pisanki dla dzieci chowane są w małych gniazdkach, co stanowi tradycję wielkanocną w katolickich regionach Niemiec. Pisanki w większości barwione są za pomocą barwników spożywczych, również za pomocą skórek z cebuli.
W rodzinach, gdzie są małe dzieci, w ogrodzie i mieszkaniach chowa się czekoladowe jajka. Ich odnajdywanie, to znakomita zabawa dla najmłodszych.

Mieszkańcy Niemiec nie zapominają również o wystroju mieszkań. Ozdabia się je za pomocą bukietów z gałązek brzozowych i zawieszonych na nich małych jajach. W wielu przydomowych ogródkach dekoruje się krzewy w taki sam sposób.

W Czecha smagają rózgami

W Niedzielę Palmową w Czechach do kościoła mieszkańcy nie udają się z palmą, ale z wiązankami bazi. Wielki Tydzień u naszych sąsiadów jest bardzo barwnym czasem. Przymiotnik "wielki" łączony jest jedynie z piątkiem przedświątecznym. Pozostałe dni mają w nazwie odpowiednie kolory: poniedziałek- niebieski, wtorek- żółty, środa- czarny, czwartek- zielony, a sobota- biały.

Do tradycji należy organizowanie świątecznych jarmarków, gdzie można zaopatrzyć się w świąteczne produkty: pisanki, słodycze, ozdoby takie jak: drewniane figurki, kołatki, i tak zwaną pomlázka czyli splecioną z wierzbowych witek rózgę na Poniedziałek Wielkanocny. Dawniej w Czechach chodzono do kościoła święcić jedzenie, a następnie spożywano je w gronie rodzinnym, podobnie jak w Polsce.

Dzisiaj, ze względu na laicyzację tych świąt, oprócz wystroju domowego, nic specjalnego się nie dzieje. Jest to dzień wolny od pracy. Większość Czechów wyjeżdża na działki, gdzie odpoczywają. Do tradycyjnego jedzenia należą ciasta często w kształcie baranka oraz " judasze", ciastka zrobione z drożdżowego ciasta, przypominające biblijnego Judasza. Podaje się je z miodem.

W niektórych domach można znaleźć typowy dla tych Świąt wystrój: pisanki, figurki z drewna w kształcie gołąbków i baranków oraz drewniane kołatki. W Wielkanocny Poniedziałek, według tradycji chłopcy, nie oblewają wodą jak w Polsce, tylko z rózgami ganiają dziewczyny i smagają je po nogach. W zamian dostają pisanki, kolorowe wstążki lub coś do jedzenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto