Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital w Pile: jeszcze w tym roku ruszy przebudowa dwóch oddziałów

Agnieszka Kledzik
Rafał Fonferek-Szuca, wicedyrektor szpitala liczy, że rozbudowa oddziału ruszy w tym roku
Rafał Fonferek-Szuca, wicedyrektor szpitala liczy, że rozbudowa oddziału ruszy w tym roku Michał Nicpoń / Polskapresse
W tym roku ruszy przebudowa pilskiego szpitala. Będzie większy oddział leczenia nowotworów. Co jeszcze?

Jeszcze w tym roku w Pilskim Szpitalu Specjalistycznym rozpocznie się przebudowa dwóch oddziałów. Na początek zostanie przeniesiona nefrologia oraz stacja dializ na parter. Tym samym wolne pomieszczenia po tym oddziale zajmie onkologia i hematologia. W tej chwili oddział nowotworowy liczy 15 łóżek, po remoncie będzie 40.

- To będzie łatwiejszy dostęp pacjentów do leczenia chorób nowotworowych, w naszym szpitalu tych pacjentów przybywa lawinowo, w porównaniu do statystyk sprzed dwóch lat mamy czterokrotnie więcej pacjentów - wyjaśnia Rafał Fonferek-Szuca, zastępca dyrektora pilskiego szpitala.

Termin rozpoczęcia prac remontowych uzależniony jest jednak od wyniku finansowego, od wpływów z NFZ oraz od zapłaty za nadwykonania za poprzednie lata.

- Chcielibyśmy tę inwestycję rozpocząć w tym roku i mam nadzieję, że się to uda, a jeśli nie, to będzie to możliwe na przełomie tego i przyszłego roku - dodaje dyrektor.

To będzie trudna operacja techniczna, bo przeniesienie całej stacji dializ z całą infrastrukturą spore przedsięwzięcie. Stacja dializ zostanie przeniesiona do starej stołówki. Ponad 20 lat temu personel z niej korzystał, dziś stoi niemal pusta.

- Stacja będzie na parterze, aby pacjenci mieli łatwiejszy do niej dostęp, przenosiny planujemy rozpocząć na przełomie lata i jesieni - wyjaśnia.

Koszt przeniesienia dializ i dostosowania oddziału oszacowano na 2,5 mln zł. Koszt urządzenia oddziału hematologicznego pochłonie kolejny milion.

W tym roku szpital otrzymał niemal czterokrotnie wyższy kontrakt z NFZ niż w roku ubiegłym, właśnie na leczenie chorób onkologicznych. Dyrektor szacuje, że w tym roku będzie leczonych na oddziale onkologicznym nawet półtora tysiąca pacjentów.

W poprzednich latach tym najdroższym zabiegom było poddawanych około 14 pacjentów rocznie, teraz już ponad stu. Chorzy na nowotwory częściej jeździli do Poznania czy Bydgoszczy na zabiegi. Teraz będą mogli być leczeni w Pile.

W przyszłości przy szpitalu ma powstać także ośrodek zamiejscowy Centrum Radioterapii. Szpital już przekazał teren pod jego budowę. Obok powstanie też hostel, by pacjenci nie musieli jeździć do domów. Centrum ma obsługiwać północną Wielkopolskę, czyli pół miliona ludzi.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]
Byłeś świadkiem ważnego wydarzenia? Daj nam znać! NAPISZ DO NAS PRZYŚLIJ SMS lub ZADZWOŃ 698 635 635

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto