18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkanoc jak za dawnych lat...

Agnieszka Kledzik
W piątek, przed Wielkanocą, w wielu polskich domach przygotowuje się pisanki i kraszanki. Jajko, już w starożytnym Egipcie, było symbolem odradzającego się życia. Prawdopodobnie z tego okresu wywodzi się zwyczaj barwienia jajek, który przejęło chrześcijaństwo. W różnych regionach Polski, w dawnych czasach, stosowano różne techniki barwienia. Na Krajnie najczęściej barwiono jajka na jeden kolor, czyli wykonywano kraszanki. Używano do tego różnych ziół, a nawet warzyw.
- Łuski cebuli barwiły na kolor brązowy, buraki na czerwony, ozimina na zielony, malwa na niebieski, a na kolor czarny farbowano jajka jęczmieniem i wierzbowym baziem - tłumaczy Roman Skiba, etnograf ze Skansenu w Osieku. 
Jajka i ich kolory miały znaczenie symboliczne. Na Krajnie gospodyni dawała domownikom do wylosowania po jajku. Jego kolor miał przepowiadać przyszłość. 
- Jajko w kolorze fioletowym oznaczało upór w dążeniu do celu, niebieski to zdrowie, kolor brązowy oznaczał pamięć, żółta kraszanka wróżyła stan duchowny, zaś kolor zielony bogactwo - opowiada Gertruda Kanecka także pracująca w skansenie w Osieku. 
W chrześcijaństwie czerwony kolor kraszanek symbolizował mękę i śmierć Jezusa, fiolet oznaczało żałobę po Nim, a zielona kraszanka oznaczała nadzieję i zmartwychwstanie. Te trzy kolory dominowały na świątecznym stole.
W piątek, przed Wielkanocą, w wielu polskich domach przygotowuje się pisanki i kraszanki. Jajko, już w starożytnym Egipcie, było symbolem odradzającego się życia. Prawdopodobnie z tego okresu wywodzi się zwyczaj barwienia jajek, który przejęło chrześcijaństwo. W różnych regionach Polski, w dawnych czasach, stosowano różne techniki barwienia. Na Krajnie najczęściej barwiono jajka na jeden kolor, czyli wykonywano kraszanki. Używano do tego różnych ziół, a nawet warzyw. - Łuski cebuli barwiły na kolor brązowy, buraki na czerwony, ozimina na zielony, malwa na niebieski, a na kolor czarny farbowano jajka jęczmieniem i wierzbowym baziem - tłumaczy Roman Skiba, etnograf ze Skansenu w Osieku. Jajka i ich kolory miały znaczenie symboliczne. Na Krajnie gospodyni dawała domownikom do wylosowania po jajku. Jego kolor miał przepowiadać przyszłość. - Jajko w kolorze fioletowym oznaczało upór w dążeniu do celu, niebieski to zdrowie, kolor brązowy oznaczał pamięć, żółta kraszanka wróżyła stan duchowny, zaś kolor zielony bogactwo - opowiada Gertruda Kanecka także pracująca w skansenie w Osieku. W chrześcijaństwie czerwony kolor kraszanek symbolizował mękę i śmierć Jezusa, fiolet oznaczało żałobę po Nim, a zielona kraszanka oznaczała nadzieję i zmartwychwstanie. Te trzy kolory dominowały na świątecznym stole. Skansen Osiek
Wielkanoc, jak większość świat, ma swoje tradycyjne obrzędy. Wiele z nich pochodzi jeszcze z czasów pogańskich.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto