Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wigilia będzie wolna od pracy? Jest projekt ustawy

ANK
Czy czekają nas kolejne dni wolne od pracy? Grupa posłów chce między innymi wolnej Wigilii. Zmiany miałyby obowiązywać już od 2019 roku

Będziemy mieli kolejne dni wolne od pracy? Grupa posłów PSL-UED złożyła w Sejmie projekt ustawy dotyczący wprowadzenia dnia wolnego od pracy w Wielki Piątek oraz w Wigilię Bożego Narodzenia. Ustawa miałaby wejść w życie z dniem 1 stycznia 2019 roku, co oznacza, że obowiązywałaby już w kolejną Wielkanoc.

Pomysłodawcy wskazują, że Wigilia Bożego Narodzenia jest ustawowo dniem wolnym od pracy w Bułgarii, na Cyprze, w Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Irlandii, Litwie, Łotwie, Słowacji oraz na Węgrzech.

- Z kolei drugi dzień Triduum Paschalnego jest dniem ustawowo wolnym od pracy w 15 państwach członkowskich Unii Europejskiej, tego dnia nie pracują: Austriacy, Brytyjczycy, Bułgarzy, Cypryjczycy, Duńczycy, Estończycy, Finowie, Hiszpanie, Holendrzy, Łotysze, Maltańczycy, Niemcy, Portugalczycy, Słowacy, Szwedzi - czytamy w uzasadnieniu.

Pomysłodawcy podkreślają, że „z badania ankietowego przeprowadzonego przez serwis pracy Praca.pl wynika, że 24 proc. pracowników będzie mogło wyjść w dniu Wigilii nieco wcześniej do domu. 11 proc. Polaków skończy pracę o 1-2 godziny wcześniej, a 13 proc. o 3-4 godziny.”

Posłowie zauważają, że z tych danych wynika, że zdecydowana większość polskich pracowników „nie może liczyć na wcześniejsze zwolnienie z pracy w dniu Wigilii.” - Taka jest prawda. Pracuję na kasie w sklepie. Z atmosfery świątecznej nici, bo jedyne co mam, to zimowe piosenki z głośników, które słyszę podczas pracy - skarży się pani Katarzyna, ekspedientka.

Tymczasem, mimo że Wigilia jest dniem handlowym, wiele sklepów wielkopowierzchniowych pracuje i tak przeważnie do wczesnych godzin popołudniowych. W wielu firmach pracownicy - również w Wielkopolsce - w ogóle nie przychodzą do pracy.

Co ciekawe, choć w uzasadnieniu posłowie zauważają, że projektowana ustawa nie wpłynie na budżety jednostek samorządu terytorialnego, to przyznają, że „może jednak skutkować obniżeniem dochodów budżetu państwa”.

- Możliwe jest wystąpienie zmniejszenia wartości z podatku VAT o około 600 mln złotych. Trudno jednakże tak do końca w pełni oszacować kosz-ty, jakie przyniesie zmiana - wskazują autorzy projektu.

Zobacz też:

Najbardziej nieudane święta Ewy Minge. "Przeżyłam drastyczną i dramatyczną Wigilię w luksusowym kurorcie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto