Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wypłata renty socjalnej

Anna Kontek
Wniosek o rentę socjalną powinieneś złożyć w oddziale, inspektoracie lub biurze terenowym ZUS w swoim miejscu zamieszkania. To on wezwie cię na badanie do lekarza orzecznika, wyda decyzję w sprawie renty i będzie ...

Wniosek o rentę socjalną powinieneś złożyć w oddziale, inspektoracie lub biurze terenowym ZUS w swoim miejscu zamieszkania. To on wezwie cię na badanie do lekarza orzecznika, wyda decyzję w sprawie renty i będzie wypłacał to świadczenie.

Wyjątkiem są sytuacje, kiedy osoba starająca się o rentę socjalną, ma prawo do renty rodzinnej z innego organu emerytalno-rentowego np. KRUS. Wówczas ZUS wydaje decyzję o uprawnieniach do renty socjalnej i przesyła ją tamtemu zakładowi. To on bada, w jakiej wysokości powinny być wypłacone oba świadczenia i czy nie zachodzi przeszkoda do wypłaty renty socjalnej. Rentę socjalną w zbiegu z rodzinną będzie wypłacał ten organ rentowy, z którego przysługuje renta rodzinna.

Decyzję o przyznaniu renty socjalnej otrzymasz w ciągu 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności, niezbędnej do wydania decyzji.

Renta będzie przysługiwała od dnia, w którym powstało do niej prawo (czyli od dnia, w którym spełniłeś wszystkie warunki, by ją otrzymać), nie wcześniej jednak niż od miesiąca złożenia wniosku.

Ważne!

W związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 6 listopada 2007 r. (sygn. akt: U 8/05) ZUS może wypłacać renty socjalne nie tylko osobom uprawnionym lub ich opiekunom prawnym ustanowionym sądownie, ale także ich opiekunom faktycznym. Na czym polega ta różnica?

Do tej pory opiekun osoby niepełnosprawnej intelektualnie, mógł w jej imieniu złożyć wniosek o rentę socjalną. Jednak żeby odbierać świadczenie w imieniu swojego podopiecznego, musiał złożyć do sądu wniosek o jego ubezwłasnowolnienie. Wynikało to z faktu, że ZUS żądał dostarczenia w ciągu 12 miesięcy postanowienia sądu o ustanowieniu opiekuna lub kuratora dla osoby uprawnionej do renty socjalnej. W przeciwnym wypadku, to ZUS występował o ustanowienie takiego kuratora lub prawnego opiekuna.

Jeśli te formalności nie były uregulowane, opiekun faktycznie sprawujący opiekę nad osobą niepełnosprawną nie mógł podjąć renty. Skarżyli się na to rodzice niepełnosprawnych dorosłych dzieci, którzy sprawowali nad nimi nieprzerwaną opiekę. Dlatego Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się o zbadanie zgodności z Konstytucją zapisu, który zmuszał do występowania o ubezwłasnowolnienie, uważając go za dyskryminujący.


Teraz będzie łatwiej

Wyjaśnia Kazimiera Słaboń, zastępca naczelnika Wydziału Przyznawania Emerytur i Rent w Oddziale ZUS w Sosnowcu.

Rentę socjalną osobie do niej uprawnionej ZUS wypłacać będzie jak dotychczas pocztą lub na konto w banku albo w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej. Jeżeli jednak do świadczenia uprawniona będzie osoba niepełnosprawna intelektualnie, będzie ją można wypłacać faktycznemu opiekunowi, pod warunkiem dostarczenia przez niego oświadczenia o sprawowaniu opieki, potwierdzonego przez właściwy organ samorządu.
Opiekun faktyczny może odebrać rentę do rąk własnych od listonosza. ZUS nie może mu jej natomiast przesłać na jego konto w banku lub SKOK-u. Przelew na konto jest możliwy tylko wówczas, jeśli opiekun faktyczny jest jednocześnie przedstawicielem prawnym osoby niepełnosprawnej, wyznaczonym przez sąd.

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto