Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z kart historii Grodziska: os. Chopina w Grodzisku ma już 55 lat. Jakie były początki pierwszego w mieście blokowiska?

Andrzej Mańkowski - regionalista
Pierwsi mieszkańcy wprowadzili się do tzw. niskich bloków o numerach 10 oraz 12 prezentowanych na zdjęciu w roku 1963 oraz 1964
Pierwsi mieszkańcy wprowadzili się do tzw. niskich bloków o numerach 10 oraz 12 prezentowanych na zdjęciu w roku 1963 oraz 1964 arch. Towarzystwa Miłośników Ziemi Grodziskiej
Z kart historii Grodziska: os. Chopina w Grodzisku ma już 55 lat. Jakie były początki pierwszego w mieście blokowiska?

Początki Spółdzielczości Mieszkaniowej w Grodzisku Wlkp. datuje się na lata 1958/59 kiedy to z inicjatywy kilku zapaleńców zawiązuje się przy miejscowej Spółdzielni Inwalidów - Spółdzielnia Mieszkaniowa “Wspólnota”, zarejestrowana w sądzie 21 lutego 1959r.

Po zmianie nazwy na Międzyzakładową Spółdzielnię Mieszkaniową “Współpraca”, powstaje zaledwie 5 budynków mieszkalnych, w większości dla pracowników grodziskich zakładów pracy.

Częścią grodziskiej Spółdzielni Mieszkaniowej jest również potocznie nazywane „Osiedle Szopena” lub Szopenowo przy ul. F. Chopina, które w roku 2018 obchodzi 55 urodziny.

Na świńskim targowisku

Pierwsi mieszkańcy wprowadzili się do tzw. niskich bloków o numerach 10 oraz 12 prezentowanych na zdjęciu w roku 1963 oraz 1964. Bloki budowane były metodą tradycyjną : cegła, zaprawa wapienna, a każdy lokal wyposażony był w dębowy parkiet.

Co ciekawe nie było centralnego ogrzewania, natomiast w każdym pomieszczeniu były piece, a lokatorzy węgiel trzymali w piwnicach. Nie było też gazu ziemnego, dlatego gospodynie gotowały obiady na kuchniach węglowych w tzw. angielkach.

Do niedawna w jednym z mieszkań na parterze przy otwartych oknach widoczny był jeszcze piec kaflowy jakim kiedyś ogrzewano pokoje w blokach. Natomiast podczas remontów mieszkań można trafić osmalone sadzą ściany, świadków tamtej siermiężnej epoki.

Bloki powstały na miejscu tzw. „świńskiego targowiska” co wiele tłumaczy, ze względu na bliskość byłych Zakładów Mięsnych (obecna CK Masarnia i hurtownia budowlana).

Budową kierował mieszkaniec Grodziska

Grodzisk po wojnie cierpiał na chroniczny brak mieszkań. Wszelkie inwestycje w lokale mieszkalne prowadzono w Nowy Tomyślu, gdy tymczasem Grodzisk dusił się z przeludnienia.

Sytuacja wydawała się tragiczna. Jednak w roku 1959 grupa pracowników Zakładów Mięsnych powołała do życia Spółdzielnię Mieszkaniową przy Zakładach Mięsnych „Współpraca” (później spółdzielnia miała charakter międzyzakładowej). Pierwszym prezesem był pan Czeszewski - wspomina budowniczy bloku numer 20 pan Marian Wieczorek, mieszkaniec osiedla i członek spółdzielni zapisany pod nr 36. Następnie prezesem spółdzielni był pan Bronisław Królik, późniejszy długoletni prezes Gminnej Spółdzielni, który mieszkał na osiedlu do końca życia.

Budowę dwóch pierwszych bloków prowadziło przedsiębiorstwo budowlane z Szamotuł /w innej wersji ze Śremu/, a kierownikiem budowy był grodziszczanin pan Olek Jachimski.

Następnie na starych ogrodach wybudowano metodą tradycyjną obecny blok nr 20 /długi stojący naprzeciw cmentarza/. Kolejnym wybudowanym był blok nr 14 vis a vis grodziskiego przedszkola. Potem powstawały kolejne bloki budowane przez firmę z Leszna, Kościana, w której pracowali murarze grodziszczanie. Na tym budowę osiedla na Szopenowie zaprzestano.

Lata przestoju...

W 1970r. w wyniku politycznej decyzji ówczesnych władz, grodziska spółdzielnia utraciła swoją samodzielność i została włączona, w charakterze jednego z osiedli, w struktury jednostki powiatowej z Nowego Tomyśla.

Dopiero po kilku latach około roku 1970 ruszyły na nowo budowy nowych bloków, ale już z wykorzystaniem wynalazku epoki tow. Gierka tzw. wielką płytą. Bloki składano i spawano już z gotowych prefabrykatów zamiast cegieł, a osiedle rozwijało się w kierunku dzisiejszego Banku Spółdzielczego, którego budowę ukończono w latach 80-tych.

Obecnie Spółdzielnia posiada ponad 1000 mieszkań i administruje dwoma osiedlami- Chopina, które w tym roku obchodzi wyjątkowy jubileusz oraz Wojska Polskiego, które jest jedną z najprężniej rozwijających się dzielnic Grodziska.

W ubiegłym roku Spółdzielnia Mieszkaniowa świętowała swoje 30-lecie, choć jak wiadomo, mieszkalnictwo spółdzielcze na tym terenie sięga jeszcze wcześniejszych czasów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grodzisk.naszemiasto.pl Nasze Miasto