Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakaz handlu w niedziele. Ministerstwo chce zmian w przypadku "placówek pocztowych"

Maciej Rzeźniczak
Fot. Pixabay.com / Zdjęcie ilustracyjne
Zakaz handlu w niedziele obowiązuje od marca 2018 r. Jak to zwykle bywa, dopiero po wprowadzeniu przepisów można się przekonać o skuteczności nowego prawa. Jak zapowiada wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej konieczne będą korekty ustawy. Szczegóły w artykule poniżej.

W wywiadzie udzielonym stacji TVN24 BiS Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, zapowiedział, że po wakacjach zostanie złożony poselski projekt nowelizacji ustawy o zakazie handlu w niedziele. Inicjatywa w tej sprawie wniknęła po sugestiach zgłaszanych m.in. przez związkowców NSZZ Solidarność. Poprawione przepisy, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zaczną obowiązywać od 2019 r.

W jakich aspektach ministerstwo widzi potrzebę zmian? Jeden z zapisów ma uregulować działalność sklepów, które posiadają jednocześnie status "placówki pocztowej". Dotyczy to m.in. sieci Żabka. Wiceminister podkreślił, że proponowane poprawki mają poparcie rządu. – Będziemy chcieli doprecyzować zapis dotyczący placówek pocztowych. Były z tym problemy, jeżeli chodzi o egzekwowanie. To, że jest podpisana umowa Poczty Polskiej z siecią sklepów, to nie oznacza, że to jest przeważająca działalność. Placówką pocztową jest Poczta Polska i przy tym pozostaniemy – powiedział na antenie TVN24 BiS Stanisław Szwed.
To nie jedyne poprawki, jakie maja znaleźć się w zmienionej ustawie. Ministerstwo chce także uregulować sytuację, gdy właściciel sklepu korzysta z nieodpłatnej pomocy członków rodziny. Obecnie, według resortu pracy, jak i Państwowej Inspekcji Pracy, kierujący sklepem może to zrobić, jeśli osoba z najbliższej rodziny formalnie nie jest pracownikiem danego sklepu i nie wykonuje pracy w inne dni tygodnia – jednak sama ustawa nie jest w tym względzie precyzyjna. Jak podał TVN24 BiS związkowcy z Solidarności chcą także wydłużenia zakazu handlu w niedziele do 31 godzin (od 22 w sobotę do 5 rano w poniedziałek). Jak podkreślił minister, w tej kwestii nie wypracowano porozumienia.

Szwed zapowiedział też, że zmianom nie ulegnie harmonogram wprowadzania coraz ściślejszego zakazu . W 2019 r. zakaz nie będzie obowiązywać w ostatnią niedzielę każdego miesiąca, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc. 

Z kolei od 2020 r., kiedy ustawa przyjmie docelowy kształt, zakaz nie będzie obowiązywać tylko w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia każdego kolejnego roku kalendarzowego, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto